این در حالی است که نرخ سود اوراق مسکن برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی مسکن یک میلیون و۶۷۰ هزار تومان بوده و با نرخ ۹ درصدی وام مسکن جوانان برای ۲۱۰ میلیون تومان وام باید ۲میلیون و۳۹۰ هزار تومان پرداخت می‌شد که برای بازپرداخت ۱۲ ساله محاسبه می‌شد.

در حال حاضر نرخ وام مسکن جوانان به ۶ درصد کاهش یافته است که مدیر عامل بانک مسکن با اعلام این خبر به پایگاه خبری بانک مسکن گفت: براساس مصوبه جدید هیات‌مدیره بانک، نرخ سود تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله، از ۹ درصد به ۶درصد کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل بانک مسکن درباره جزئیات تصمیم جدید برای تغییر کاهشی نرخ سود تسهیلات مسکن جوانان افزود: نرخ سود تسهیلات پرداختی در قالب فروش اقساطی مسکن (اعم از خرید یا واگذاری سهم‌الشرکه ناشی از تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی) از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان با مدت بازپرداخت حداکثر ۵ ساله، از ۹ درصد به ۶ درصد کاهش یافت. نرخ سود ۶ درصدی برای تسهیلات مربوط به این حساب، ناظر به آن دسته از قراردادهای تسهیلاتی است که از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۹ و بعد از این تاریخ،‌ با مدت بازپرداخت حداکثر ۵ ساله منعقد (ثبت قطعی قرارداد) می‌شوند. شایان تصریح کرد، در خصوص نرخ سود سایر تسهیلات یا تسهیلات از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان با مدت بازپرداخت بیش از پنج سال، کماکان ضوابط و مقررات قبلی به قوت و اعتبار خود باقی است.

 به این ترتیب، با اجرای این مصوبه جدید از این پس تسهیلات فروش اقساطی مسکن از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان با دو نرخ ۶ و ۹ درصد، حسب مورد، قابل پرداخت خواهد بود.

حساب پس‌انداز مسکن جوانان یکی از انواع حساب‌های سپرده‌سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است که دارنده حساب قادر است  با رعایت برنامه سپرده‌گذاری ارائه شده توسط بانک در بلندمدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب مذکور برخوردار شود. مدت انتظار برای دریافت تسهیلات در این حساب بین ۵ تا ۱۵ سال است و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات به روش ساده ۲۰ ساله و به روش پلکانی ۱۲ سال  تعریف شده است که در مقایسه با سایر تسهیلات، مناسب ارزیابی می‌شود. همچنین دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن جوانان برای نحوه بازپرداخت می‌توانند از یکی از دو مدل ساده یا پلکانی بهره ببرند.

هر شخصی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می‌تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیمومیت او باشند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

در حال حاضر حداکثر سقف پرداخت تسهیلات مسکن جوانان در تهران در پایان سال پنجم سپرده‌گذاری مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان و در پایان سال پانزدهم نیز ۴۰۰ میلیون تومان است. این تسهیلات برای شهرهای بزرگ نیز در پایان سال پنجم مبلغ ۱۵۰ میلیون و در پایان سال پانزدهم ۳۳۰ میلیون تومان تعیین شده است. همچنین برای شهرهای کوچک این دو سقف تسهیلاتی به ترتیب ۱۰۰ میلیون و ۲۹۰ میلیون تومان است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند