در همین راستا به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر یکی از اهداف این هلدینگ با توجه به اهمیت نقش‌آفرینی در عرصه ملی، اصلاح الگوهای مرسوم در بخش کشاورزی و کمک به توسعه کشاورزی اصولی است. این هلدینگ با هدف اصلاح الگوها و افزایش بهره‌وری تولید سعی دارد مشارکت خود را با بخش‌خصوصی افزایش دهد و از طرق مختلف درصدد افزایش آگاهی و دانش افراد علاقه‌مند به بخش کشاورزی است. در واقع این هلدینگ سعی دارد با ارتقای استانداردهای خود به سطح یک هلدینگ جامع، مشاور و شریک شرکت‌های کوچک‌تر در توسعه بخش کشاورزی کشور باشد.

عبدالامیر باروتکوب با بیان مطلب فوق افزود: شرکت کشاورزی کوثر در حوزه طیور «شامل مرغ گوشتی و عرضه گوشت مرغ و فرآورده‌های آن، مرغ تخمگذار»، بخش دامپروری «شامل پرورش دام سبک و دام سنگین، تولید شیر و فرآورده‌های لبنی»، آبزی‌پروری «شامل عرضه محصولات ماهیان گرمابی و سردابی، ماهیان خاویاری و تخم چشم‌ زده» همچنین فعالیت در بخش زراعت و گلخانه و عرضه محصولات گلخانه‌ای، بخش دارویی و خدمات آزمایشگاهی تخصصی، در استان‌های مختلف کشور فعالیت دارد.

باروتکوب در خصوص شرکت‌های تابعه این شرکت به «دنیای‌اقتصاد» گفت: دسته اول شرکت‌هایی که به بلوغ کامل و نقطه بهینه اقتصادی خود رسیده‌اند شامل شرکت‌های مرغ اجداد زربال، ماهان، مرغک، کشت و صنعت شریف‌آباد، دیزباد و اشراق هستند. دسته دوم شرکت‌های جدیدالتاسیس که در سال‌های اخیر تاسیس‌ شده‌اند مانند شرکت آبزی اکسیر کوثر با فعالیت در حوزه آبزی‌پروری و پرورش ماهی و شرکت مجتمع تولیدی اجداد سپیدان کوثر که در حوزه دام سبک فعالیت می‌کند. دسته سوم، شرکت‌هایی که در سال ۱۳۹۷ در مرحله تاسیس و اساسا شرکت‌های قبل از مرحله بهره‌برداری و پروژه‌محور هستند. شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر که از ادغام شرکت‌های پیشگامان ایلام و پیشگامان کرمانشاه ایجاد شده است و در حوزه فعالیت گلخانه مشغول به احداث گلخانه‌های هیدروپونیک در استان‌های مختلف هستند و اساسا بهره‌برداری از پروژه‌های این شرکت در سال ۱۳۹۹ و بعد از آن امکان‌پذیر بوده و به یکی از منابع پایدار سود گروه در سنوات آتی مبدل خواهد شد در این دسته قرار دارند؛  در نهایت شرکت‌هایی که نقش پشتیبان گروه را دارند مانند شرکت‌های شیمی دارو کوثر، خوراک دام پارس، توسعه مکانیزاسیون کوثر و شرکت خدمات بازرگانی تحفه که نقش حمایت‌کننده و پشتیبانی دیگر شرکت‌های گروه را به عهده‌ دارند.

وی بابیان اینکه باوجود مشکلات اقتصادی کلان کشور در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، این شرکت با قدرت تمام مشغول فعالیت و تولید بوده و توانسته بخشی از دغدغه امنیت غذایی مردم را مرتفع کند، افزود: این شرکت در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی گام برداشته و اکثر پروژه‌های بزرگ و موفق این مجموعه مصداق عینی اقتصاد مقاومتی بوده و حال نیز در سال جهش تولید محور تمام فعالیت‌های این شرکت در این راستا است که در اولین گام، بعد از تشکیل کارگروه فنی –تخصصی مرتبط با جهش تولید، استانداردسازی و تکمیل زنجیره تولید با بهره‌گیری از توان متخصصان و نخبگان دانشگاهی را مدنظر قرار داده است.

به گفته باروتکوب با پشت سر گذاشتن موانع و چالش‌های تولید و رسیدن به جهش، تکیه ‌بر ظرفیت‌های بومی تولید است که این شرکت با آینده‌نگری و به‌منظور کاهش تدریجی وابستگی به واردات جوجه‌های اجداد گوشتی از آبان سال گذشته احیای مرغ آرین را در دستور کار خود قرار داد که یک پروژه مهم به شمار می‌رود.

باروتکوب در ادامه افزود: سازمان اقتصادی کوثر بنا بر درک مسوولیت برای احیای مجدد لاین آرین ظرفیت قابل‌توجهی از توان مالی، مدیریتی، امکانات مزارع و متخصصان مجرب و کارشناسان خود را برای این امر مهم به‌کار گرفته است.

وی گفت: از آبان سال گذشته تا پایان امسال بالغ‌بر ۱۱۰ هزار قطعه جوجه اجداد خط D آرین در مزارع این سازمان، تحت پرورش قرار گرفته که باعرضه جوجه‌های حاصل از آن و ایجاد زنجیره مشارکت با تولیدکنندگان موجب خواهد شد نزدیک به ۷۵۰ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه گوشتی و در نهایت نزدیک به یک‌میلیون تن گوشت مرغ حاصل از نیمچه‌های گوشتی آرین معادل ۵۰ درصد کل نیاز سالانه کشور استحصال و به بازار مصرف ارائه شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر گفت: نه‌تنها در حوزه طیور صاحب برندهای مهمی مثل اجداد زربال و مرغک هستیم، بلکه در حوزه‌های دیگر مثل پرورش دام سبک و سنگین نیز حرف برای گفتن داریم. به‌عنوان‌مثال یکی از پروژه‌های ما که در حال انجام است طرح گاومیش‌داری صنعتی ۲هزار راسی مولد شیری واحد شوش استان خوزستان است که همکاران من سخت مشغول هستند که این پروژه به‌سرعت به سرانجام برسد.

به گفته وی این شرکت همچنین در حوزه دام اعم از سبک و سنگین فعالیت داشته که در حوزه دام سنگین سه شرکت کشت صنعت شریف‌آباد و کشت و صنعت اشراق و شرکت جدید ماندگار کشت و صنعت کوثر از شرکت‌های فعال ما در این حوزه بوده که طرح‌های توسعه‌ای و جدید خوبی را در دست اجرا داشته و در این مسیر گام‌های مناسبی برداشته ‌شده است.

وی گفت: از جمله این طرح‌ها، واحد سعدآباد اشراق واقع در شهرستان قرچک منطقه ورامین، به ظرفیت ۳ هزار راس گوساله نر پرواری باهدف تولید سالانه حدود ۷۲۰ تن گوشت قرمز خالص دام سنگین حاصل از گوساله‌های نر تولیدی از گله‌های اشراق و شریف‌آباد در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار و با سالن‌ها و جایگاه نگهداری به مساحت حدود ۳۰ هزار مترمربع (مسقف و غیرمسقف) با سرمایه‌گذاری ۴۱۰ میلیارد ریال در حال اقدام بوده که ۵۰ درصد ظرفیت اسمی آن تاکنون فعال بوده و الباقی تا پایان سال‌جاری تکمیل می‌شود و این واحد با حداکثر ظرفیت به فعالیت‌های تولیدی تحت برنامه هدف اقدام خواهد کرد.

به گفته وی ازآنجا‌که بخشی از تامین نیاز کشور به مقدار حدود ۳۵ هزار تن کره حیوانی و ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز در سال و با صرف بیش از یک میلیارد دلار (خروج ارز از کشور برای واردات آن) صورت می‌پذیرد، سازمان اقتصادی کوثر در راستای کمک به اهداف مدنظر با انجام بررسی‌ها و مطالعات فنی و اقتصادی لازم، جهت اجرای طرح‌های مشترک از طریق هم‌افزایی با دیگر نهادهای فعال در این حوزه و همچنین با همکاری نزدیک با مرکز اصلاح نژاد دام کشور و معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد با توسعه برنامه‌ها و اهداف اصلاح نژادی گاوهای آمیخته- (دورگ) موجود در کشور (حدود ۲/ ۴ میلیون راس کل جمعیت فعلی این دام‌ها است) با هدف ارتقای پتانسیل دومنظوره‌سازی این دام‌ها شامل افزایش راندمان وزن و تولید گوشت از گوساله‌های نر حاصله و همزمان با افزایش چربی شیر این دام‌ها، در نهایت طی حداکثر ۴ تا ۵ نسل، امکان تامین کل کسری نیاز کشور به گوشت قرمز و کره حیوانی از طریق یاد شده مقدور و ممکن شده و متعاقب آن از خروج سالانه بالغ ‌بر یک میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: این شرکت به‌عنوان ایجاد یکی از بزرگ‌ترین مراکز ذخایر ژنتیکی دام‌های اصیل دومنظوره شیری – گوشتی با محوریت نژاد سیمنتال، در نظر دارد از طریق طرح‌های مبتنی بر دانش‌بنیان با همکاری مراکز علمی از جمله جهاد دانشگاهی کشور، برای تولید و تکثیر جنین نژاد سیمنتال در سال جاری و سایر نژادهای موردنیاز ازجمله جرزی (با هدف افزایش تولید چربی شیر دام‌ها برای تولید کره حیوانی) و نژادهای گوشتی در آینده، اقدام کند؛ به همین منظور واحد تقی‌آباد ورامین (شرکت اشراق) به‌عنوان یک مجموعه تازه‌تاسیس و مدرن با ظرفیت هزار راس دام مولد شیری و ۲هزار راس جمعیت گله به این امر مهم اختصاص داده‌شده و در حال حاضر فعال‌ است تا از ظرفیت‌ها و پتانسیل ژنتیکی این گله در راستای تحقق اهداف مدنظر برای توسعه نژاد اصیل سیمنتال، اصلاح و ارتقای نژادهای آمیخته (دورگ کشور)  مواد نر و ماده و محصولات ژنی (اسپرم و جنین) اقدام شود.

در همین حال طرح تکمیل ظرفیت واحد گاو شیری شریف‌آباد تا ۴۵۰۰ راس دوشا که منجر به افزایش تولید سالانه تا ۱۸هزار تن شیر و ۵۵۰ راس گوساله نر و ۵۵۰ راس تلیسه آبستن مازاد بر نیاز می‌شود در کنار طرح ایجاد واحد صنعتی و مدرن پرورش گاومیش شیری به ظرفیت ۲هزار راس مولد و ۴هزار راس جمعیت گله توسط شرکت ماندگار کشت و صنعت کوثر در استان خوزستان باهدف تولید سالانه تا ۱۰هزار تن شیر گاومیش و محصولات لبنی مربوطه و هزار راس گوساله و ۷۵۰ راس تلیسه مازاد بر نیاز و ۳۰۰ راس گاومیش حذفی (با هدف تولید گوشت) از  دیگر اقدامات حوزه دام سنگین است.

وی با بیان اینکه این شرکت علاوه بر تولید، باید در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز گام بردارد که یکی از این سیاست‌ها محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال است، ادامه داد: ما برحسب وظیفه در این حوزه هم پروژه‌های مهمی داشته‌ایم از جمله بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین مزرعه مرغ مادر گوشتی کشور در منطقه چگنی لرستان، گلخانه‌های کرمانشاه و ایلام و... بوده است.

وی در نهایت گفت: در راستای سیاست تنوع‌بخشی به فعالیت‌های خود و عرضه محصولات متنوع پروتئینی به بازار، تصمیم به راه‌اندازی واحدهای پرورش بوقلمون، شترمرغ، بلدرچین و کبک با مشارکت مردم را در دستور کار خود قرار داده‌ایم. برنامه‌ریزی در این امور به‌گونه‌ای صورت گرفته تا طی پنج سال آتی ۱۰ درصد سهم بازار کشور به این مجموعه تعلق بگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند