علیرضا جلالیان، مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی در مورد روند فعالیت این مجتمع در استان گفت: این مجتمع با بررسی‌ها و مطالعات انجام شده در محدوده‌ها و پهنه‌های اکتشافی اخذشده، موفق به اکتشاف ۱۰ محدوده امیدبخش با مساحت تقریبی هزار کیلومتر مربع شده که عمده این پتانسیل‌ها مرتبط با ذخایر پلی متال است.

 

وی از اخذ پروانه بهره‌برداری برای سه معدن آهن حنار، طلای هیرد و روی ملوند خبر داد و افزود: مجتمع  طرح‌های اکتشافی خراسان جنوبی تاکنون موفق به اخذ پروانه اکتشاف شش محدوده و یک فقره گواهی کشف برای معدن طلای خونیک شده است.

جلالیان تصریح کرد: در چند سال اخیر با اجرای عملیات اکتشافی و انجام حدود ۲۳ هزار متر حفاری مغزه‌گیری در چهار محدوده اکتشافی در قالب ۱۵۵ حلقه گمانه بالغ بر ۶ میلیون و ۵۸۸ هزار تن انواع ذخایر پلی‌متال شامل طلا، آهن و روی شناسایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این معادن شامل آهن حنار با ذخیره یک میلیون تن از نوع مگنتیت با عیار متوسط ۳۷/ ۵۹ درصد، معدن هیرد با میزان ذخیره ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تن کانسنگ طلا با عیار متوسط   ۹۲/ ۰ PPM (گرم در تن)، معدن ملوند با ۱۷۰ هزار تن کانسنگ روی با عیار متوسط ۳/ ۶ درصد و طلای خونیک با میزان ذخیره ۵۰۸ هزار تن کانسنگ طلا با عیار ۸/ ۰ PPM هستند که در حال حاضر با بهره‌برداری از این معادن بیش از ۱۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد شده است.

به گفته جلالیان، علاوه بر این مراحل نهایی اخذ پروانه بهره‌برداری معدن بیشه با میزان ذخیره یک میلیون تن کانسنگ آهن از نوع مگنتیت با عیار متوسط ۴۲ درصد در دست اقدام است و در آینده نزدیک شاهد بهره‌برداری از این معدن خواهیم بود.

وی با اشاره به فعالیت‌ها در معدن طلای هیرد افزود: با توجه به وسعت محدوده طلای هیرد و به منظور استفاده حداکثری از تمامی‌ظرفیت‌های موجود در این معدن در اکتشافات اولیه این منطقه، چهار تارگت اکتشافی شناسایی شده است که در سال‌های گذشته اکتشافات فقط در تارگت ۳ آن تکمیل و  در سایر تارگت‌ها در دست اقدام است.

مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی حجم سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده در پروژه احداث کارخانه تولید شمش طلا  را  سه هزار میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: با راه‌اندازی این طرح در فاز نخست زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در بخش معدن و کارخانه فراهم خواهد شد که اولویت اشتغال نیز با مردم بومی ‌منطقه خواهد بود.

وی تجهیز کامل کارگاه در بخش اداری، ساخت و راه‌اندازی سنگ‌شکن، راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تخصصی آنالیز طلا در استان و در جوار کارخانه، ساخت و اجرای کامل سد باطله، نصب و راه‌اندازی باسکول ۶۰تنی، اجرای بخش عمده‌ای از عملیات سیویل، ساخت و نصب استراکچر و تجهیزات مکانیکی کارخانه را از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده در این طرح عنوان کرد.

جلالیان افزود: همچنین مراحل ثبت سفارش، انعقاد قرارداد و ساخت ماشین‌آلات کارخانه توسط سرمایه‌گذار با شرکت سازنده در چین انجام شده و در حال حاضر مراحل انتقال تجهیزات به داخل کشور در دست اقدام است.

وی تامین زیرساخت آب و برق واحد فرآوری را یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش‌روی پروژه عنوان و تصریح کرد: علاوه بر این مشکلات ناشی از تشدید مباحث تحریم، شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن عدم امکان انتقال ارز  به کشور سازنده ماشین‌آلات (چین)، سبب ایجاد تاخیر در زمان بهره‌برداری از پروژه شده است، اما با وجود همه موانع پیش رو پیش‌بینی می‌شود در نیمه نخست سال آینده شاهد بهره‌برداری از این طرح مهم معدنی در استان باشیم.

مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی به فعالیت‌های انجام شده در معدن روی ملوند اشاره کرد و گفت: با اخذ پروانه بهره‌برداری و با جذب سرمایه‌گذار (مجموعه فنی و مهندسی سبزیانی) فعالیت اجرایی در  این معدن از آذرماه سال ۹۸ رسما آغاز و تاکنون حدود ۲۵ هزار تن ماده معدنی تولید شده است که با توجه به میزان ظرفیت اسمی ‌مندرج در پروانه بهره‌برداری (۱۰ هزار تن) این میزان تولید بسیار ارزنده و از مصادیق عملی جهش تولید است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در معدن آهن حنار نیز افزود: پس از برگزاری مناقصه عمومی‌ و انتخاب پیمانکار، از مردادماه سال‌جاری فعالیت اجرایی در این معدن آغاز شده و تاکنون حدود ۱۹ هزار مترمکعب عملیات باطله‌برداری انجام پذیرفته است.

جلالیان برنامه اصلی شرکت در استان را بهره‌گیری از توان حداکثری بخش‌خصوصی در تکمیل طرح‌های اکتشافی و معدنی بیان و اضافه کرد: با ارائه محدوده‌های هدف جدید در زمینه‌های مختلف به خصوص طلا، مس، روی و آهن کار ادامه یافته و امید است این مشارکت در سرمایه‌گذاری، منجر به توسعه هر چه بهتر فعالیت‌های اکتشافی و معدنی در استان شود. وی فعالیت‌های اکتشافی در دست اقدام این مجتمع را شامل محدوده‌های اکتشافی آهن درح، پلی‌متال کودکان، پلی‌متال آبگرم و همچنین محدوده‌های اکتشافی اولویت‌دار پهنه حیدرآباد و بیشه بیان کرد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند