عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع با بیان مطلب  فوق افزود: برای رسیدن به شعار تولید ملی و جهاد اقتصادی نیازمند سیاست‌های صحیح و لازم برای حمایت از تولید هستیم؛ این در حالی است که بیشتر تولیدکنندگان خرد نیازمند ایجاد فضای مناسب تولید با حداقل دغدغه هستند.

مهدی بستانچی با اشاره به اینکه دغدغه تولیدکننده فقط باید دغدغه مسائل فنی تولید باشد افزود: در حال حاضر تولیدکنندگان صنایع خرد درگیر ده‌ها مشکل ریزودرشت هستند که به‌‌رغم مکاتبات متعدد با مسوولان و نمایندگان مجلس این مشکلات همچنان پابرجا است.

به گفته وی وجود کالاهای قاچاق و غیراستاندارد باقیمت و کیفیت نازل، بی‌ثباتی در مقررات و قوانین ازجمله تعرفه‌ها، ممنوعیت‌ها، نرخ‌ها و...، هزینه‌های جانبی بالای تولید همچون بیمه‌ اجباری کارگران، رفتار بی‌ثبات صنایع مادر نسبت به ارائه مواد اولیه، ناتوانی دولت در امر نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی، نوسانات ارز، نبود زیرساخت‌های ضروری و حتی اولیه در شهرک‌های صنعتی تنها بخشی از مشکلات‌کنونی تولیدکنندگان است.

به گفته بستانچی در حال حاضر فضای کنونی کسب‌وکار به‌شدت تشنه قانون و سیاست‌گذاری مطلوب است.

رئیس هیات‌مدیره گروه بستانچی بابیان اینکه انتظار داشتیم در سالی که مزین به شعار جهش تولید است از صاحبان صنایع و تولیدکنندگان حمایت‌هایی صورت گیرد، گفت: متأسفانه تاکنون و باگذشت ۱۰ ماه از سال هیچ سیاست قانونی یا بسته حمایتی از بخش تولید نشده و بدون تردید بدون حمایت و کاهش دغدغه‌های تولید، جهش در تولید صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بوروکراسی‌های اداری و سنگ‌اندازی‌های کوچک و بزرگ بر سر راه تولیدکنندگان، حکم تحریم‌های داخلی را پیدا کرده است. خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان از دو جنبه داخلی و خارجی دچار تحریم شده‌اند که با موانع موجود تحریم‌های داخلی سبک‌تر از تحریم‌های خارجی نیست.

بستانچی در نهایت گفت: تمامی نظام سیاست‎گذاری اعم از دولت، قوه قضائیه و مجلس نه‌تنها مسوول حمایت از تولید هستند، بلکه وظیفه قانونی دارند تا وضعیت تولید ملی را سامان دهند. در این میان نیاز است تولیدکنندگان و کارآفرینان دایره مطالبه‌گری خود را گسترش دهند و مسوولان در یک فضای سالم حکمرانی و مطالبه‌گری مطلوب طلب کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند