مطابق آخرین آمار در آذرماه ۱۳۹۹ فقط ۲۶۹۰ فقره معامله مسکن در تهران انجام‌شده که ۴۳ درصد در مقایسه با آبان امسال و ۷۳ درصد نسبت به آذر سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.

در بخش ساخت‌وساز هم اوضاع چندان مطلوب نیست؛ در نیمه اول سال‌جاری ۲۶ هزار و ۶۴۸ واحد مسکونی جدید در پایتخت به مرحله ساخت رسیده که کاهش ۱۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

طبق برآوردها هم‌اکنون تولید سالانه مسکن در کشور ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد است که عمده آن توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود؛ اما بنا به گفته سازندگان، فعالان عرصه ساخت‌وساز به دلیل پایین آمدن بازده سرمایه در حال ترک این حرفه هستند.

در همین راستا روزبه ظهیری هاشمی، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن در پاسخ به اینکه گفته می‌شود واحدهای ساخته‌شده شرکت سرمایه‌گذاری مسکن با قیمت‌های بالا ساخته می‌شود، گفت: شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در یک بازار رقابتی به نام بازار مسکن فعالیت می‌کند که بازاری اقتصادی و آزاد است؛ بنابراین در این بازار، خریدار و متقاضی مسکن است که تصمیم می‌گیرد چه بهایی را برای چه واحد مسکونی پرداخت کند.

وی افزود: مقایسه ساخت‌وساز مسکن از سوی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن با برخی سازنده‌ها یا بساز و بفروش‌ها نشان می‌دهد که برای برخی از سازنده‌های مسکن کیفیت شاید مهم نباشد و تنها به‌ظاهر ساختمان توجه کنند؛ اما شرکت سرمایه‌گذاری مسکن علاوه بر ظاهر ساختمان‌ها، به‌شدت به پروتکل‌ها و استانداردهای ساخت‌وساز اعتقاد داشته و از آن عدول نمی‌کند.

ظهیری‌هاشمی ادامه داد: این اعتقاد و این استانداردها باعث شده متقاضیان مسکن نسبت به خرید واحدهای مسکونی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن واکنش مثبت داشته و استقبال خوبی از خود نشان دهند. این وضعیت نشان می‌دهد متقاضیان واقعی مسکن حاضر هستند وجهی را پرداخت کنند که با قیمت آن واحد مسکونی تناسب دارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن خاطرنشان کرد: اما در خصوص سبد ساخت‌وساز واحدهای مسکونی توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن باید گریزی به سال‌های قبل بزنیم. بعد از یک دوره افت حجمی که از سال ۹۵ تا ۹۷ ادامه داشت و در سال ۹۷ به اوج خود رسید، سطح پروژه‌های در دست‌ساخت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن به حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع رسیده بود و حتی در مقطعی هم به یک‌میلیون مترمربع رسید.

وی افزود: اما این عدد امروز با افزایش پروژه‌های در دست‌ساخت در دوسال و نیم گذشته به یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع افزایش پیدا کرد. در دو سال اخیر در کشور کلنگ‌زنی حدود ۵ هزار واحد مسکونی در کشور را آغاز کردیم. در حال حاضر نیز سبد اجرای تولید مسکن در این شرکت را به ۱۰ هزار واحد مسکونی رسانده‌ایم که  رشد مثبتی است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند