این آماری است که محمود شایان مدیر عامل بانک مسکن ارائه و اعلام کرد: در ۹ ماه اول امسال بیش از یک میلیون و ۴۷۰ هزار فقره انواع تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان به متقاضیان پرداخت شده که ارزش کل این تسهیلات نزدیک به ۲۵ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان بوده است.

وی تصریح کرد: میزان تسهیلات پرداخت شده از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه به لحاظ ارزش ریالی رشد ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ از خود نشان می‌دهد.

مدیرعامل بانک مسکن مهم‌ترین جزء از سبد تسهیلات ارائه‌شده به مشتریان در ۹ ماه اول امسال را تسهیلات ساخت مسکن معرفی کرد و افزود: در این مدت برای ساخت ۴۴ هزار و ۲۹۷ واحد مسکونی در شهرهای مختلف کشور تسهیلات مشارکت مدنی به میزان کل ۴ هزار و ۴۲۵ میلیارد تومان به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن پرداخت شد.

تسهیلات ساخت پرداختی به لحاظ ارزش ریالی از رشد ۷/ ۴۶ درصدی برخوردار بوده است. به این ترتیب میزان رشد در پرداخت تسهیلات ساخت و ساز از میزان رشد کل تسهیلات بیشتر است و این بیانگر اهمیت بالای عرضه و تولید مسکن نزد بانک است.

بانک مسکن قرار است تسهیلات ساخت ۱۴۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی را به صورت بدون سپرده به پیمانکاران و سازندگان پروژه­‌های این طرح بپردازد. منابع مورد نیاز این تسهیلات نیز از محل اعتبارات داخلی بانک مسکن تامین می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه گفت‌وگو با «هیبنا» همچنین از پرداخت ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات جعاله به متقاضیان این نوع تسهیلات خبر داد و گفت: طی ۹ ماهه اول امسال این تعداد تسهیلات به ارزش کل ۳ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان به مشتریان پرداخت شد.

این حجم تسهیلات خرید مسکن پرداخت شده در شرایط رکود سنگین معاملات خرید مسکن نشان می‌دهد محصولات بانک مسکن نزد متقاضیان خرید خانه همچنان مورد مصرف و استفاده است و افرادی هستند که به پشتوانه این تسهیلات برای صاحب خانه شدن اقدام می‌کنند.

به گفته محمود شایان، مدیرعامل بانک مسکن ارزش کل تسهیلاتی که برای خرید خانه در ۹ ماه اول امسال به افراد پرداخت شده ۵/ ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

ارقام مربوط به تامین مالی متقاضیان خرید مسکن از سوی بانک مسکن در ۹ ماه اول امسال مشخص می‌کند، به هر یک از متقاضیان به صورت میانگین ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

محمدحسن علمداری، معاون اعتباری بانک مسکن نیز با اشاره به اینکه هدف‌گذاری فروش اقساطی مسکن مهر برای امسال ۱۰۰ هزار واحد بوده است از فروش اقساطی ۵۵ هزار و ۳۵۲ واحد طبق تازه‌ترین آمار خبر داد و گفت: فروش اقساطی واحدهای مسکونی مهر بر اساس مبلغ دریافتی و طول دوران مشارکت متفاوت خواهد بود.

علمداری با یادآوری اینکه مبلغ وام‌ها در اجرای واحدهای مسکونی مهر در پردیس ۵۰ میلیون تومان و در مابقی شهرها ۴۵ میلیون تومان است در خصوص آمار کلی اجرای طرح مسکن مهر توضیح داد: ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۳۲۷ واحد مجموع واحدهای مسکن مهر از ابتدای طرح تاکنون بوده است که از این تعداد از ابتدای اجرای طرح تا به امروز ۲ میلیون و ۹۰ هزار و ۲۷۳ واحد تعیین تکلیف شده‌اند و ۳۰۲ هزارو ۵۴ واحد باقیمانده است.  

وی میزان مشارکت مردم  را در استقبال از خرید واحدهای مسکونی مهر برای امسال، مثبت ارزیابی کرد و گفت: در سال جاری با توجه به افزایش قیمت‌ها در کلا‌ن‌شهرها استقبال مردم مناسب بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند