محسن امیری، مدیرعامل هلدینگ برق و انرژِی صبا با اعلام این مطلب و در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر استفاده از مازوت توسط برخی از نیروگاه‌های کشور افزود: سوخت تمامی نیروگاه‌های زیرمجموعه این هلدینگ به‌جز نیروگاه چابهار، گاز است و در صورت قطعی گاز یا هر اتفاق دیگر، هیچ‌ یک از این نیروگاه‌ها، امکان سوزاندن مازوت و استفاده از این سوخت را به دلیل عدم دارا بودن تجهیزات متناسب با سوخت مازوت ندارند.

به گفته امیری، نیروگاه چابهار نیز به دلیل عدم دسترسی آن منطقه به گاز، گازوئیل سوز است و این نیروگاه نیز به‌ هیچ ‌وجه توانایی استفاده از سوخت مازوت را ندارد.

 وی گفت: سوخت جایگزین گاز در نیروگاه 1000 مگاواتی خرمشهر، نیروگاه علی‌آباد و نیروگاه قم گازوئیل است و نیروگاه خرم‌آباد نیز با توجه به جدیدالاحداث بودن آن هنوز تجهیزات سوخت جایگزین گاز به‌طور کامل در آن نصب نشده است.

امیری با اشاره به ظرفیت تولید 3 هزار و 800 مگاواتی نیروگاه‌های زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی صبا افزود: نیروگاه زرگان در اهواز نیز که یک نیروگاه قدیمی است، تمام تجهیزات سوخت مازوت آن، در زمان واگذاری به بنیاد مستضعفان از مدار تولید خارج شد و این نیروگاه نیز به ‌هیچ ‌وجه امکان سوزاندن مازوت و استفاده از این سوخت را ندارد.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا در پایان به بحث‌های زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت: حضور بنیاد مستضعفان در صنعت برق و نیروگاهی کشور به دلیل کمک به توسعه زیرساخت‌هایی است که شاید بخش خصوصی تمایل کمتری برای ورود به آن دارد و ما در این هلدینگ نسبت به حفظ محیط‌زیست و میزان آلایندگی‌های نیروگاهی حساسیت بالایی داریم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند