هلدینگ خلیج‌فارس در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی خود ۵ پروژه خدمات‌محور با اعتبار حدود ۳۰۰ میلیارد ریال را برای سال ۹۹ در دستور کار قرار داده که این طرح‌ها، شامل توانمندسازی دانش‌آموزان مستعد و با بضاعت علمی ‌در بندر ماهشهر، تاسیس و راه‌اندازی کانون‌های تعالی خانواده، حمایت از طرح‌های کارآفرینی و اشتغال محور به‌منظور توانمندسازی صنایع کوچک، ارائه خدمات درمانی به خانواده‌های دچار بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج و خدمات ورزشی برای نوجوانان و جوانان در مناطق محروم ماهشهر است. مطالعات و شیوه‌نامه اجرایی برنامه توانمندسازی این بخش از کسب‌وکارهای کوچک نیز صورت گرفته و طرح شناسایی نیازهای شرکت‌های پتروشیمی، اقلام عمومی ‌و نیمه‌صنعتی و توانمندسازی فعالان اقتصادی برای تامین نیازهای آنهاست که مطالعات آن نیز به اتمام رسیده است. در رابطه با راهبردهای هلدینگ خلیج‌فارس در حوزه مسوولیت اجتماعی، «جواد گلی» مدیر روابط‌عمومی ‌و امور بین‌الملل و مشاور مسوولیت اجتماعی این هلدینگ به تبیین اقدامات هلدینگ خلیج‌فارس در حوزه «مسوولیت اجتماعی» پرداخته است. مدیر روابط عمومی‌ و امور بین‌الملل هلدینگ خلیج‌فارس با تاکید بر اینکه با اجرای راهبردهای مسوولیت اجتماعی این هلدینگ شاهد بهبود وضعیت ساکنان شهرستان ماهشهر خواهیم بود، اظهار کرد: مسوولیت اجتماعی از اصلی‌ترین ماموریت‌ها، دغدغه‌ها و راهبردهای هلدینگ خلیج‌فارس است و برای تحقق این مهم، هلدینگ در مسیر طراحی و تصویب سند مسوولیت اجتماعی گام برداشت؛ این سند علاوه بر تبیین و تشریح خط‌مشی‌ها، سیاست‌ها و اصول اقدامات اجرایی در هلدینگ خلیج‌فارس و شرکت‌های تابعه می‌تواند برای ارتقا و بهبود سایر شرکت‌های پتروشیمی، نفت و گاز راهگشا باشد.

وی معتقد است: باید روی پروژه‌های مسوولیت اجتماعی که در شرکت مصوب کردیم، کار مطالعاتی انجام شود.

وی در خصوص حمایت از دانش‌آموزان مستعد با بضاعت علمی که ازجمله برنامه‌های محوری مسوولیت اجتماعی در هلدینگ خلیج‌فارس است، اظهار کرد: در این پروژه جذب و حمایت از دانش‌آموزان بر اساس مصاحبه و البته محیطی که دانش‌آموزان به آن تعلق دارند، مهم است. وی افزود :هرچند آموزش‌وپرورش در این پروژه نقش پررنگی دارد، اما نباید دانش‌آموزان سفارش‌شده به پروژه مسوولیت اجتماعی هلدینگ خلیج‌فارس وارد شوند. وی با تاکید بر اینکه هدف ما حمایت از دانش‌آموزانی است که بضاعت علمی ‌دارند، اما بضاعت مالی ندارند، اضافه کرد: اگر این افراد توسط هلدینگ حمایت شوند، شاهد یک تحول در بحث دانش‌آموزی، خانواده و توانمندسازی خواهیم بود. مدیر روابط‌عمومی‌ هلدینگ خلیج‌فارس در مورد راهبرد ویژه این شرکت در مسوولیت اجتماعی گفت: با توجه به اینکه شهرک صنعتی ماهشهر در شرایط مناسب تولید قرار ندارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه خود را از این شهرک خارج کنند، گفت: هلدینگ خلیج‌فارس در قالب راهبرد مسوولیت اجتماعی به دنبال فعال‌سازی این شهرک در قالب برنامه حمایت از طرح‌های کارآفرینی و اشتغال‌محور به‌منظور توانمندسازی صنایع کوچک است؛ به‌شرط اینکه ۵۰ درصد از نیروهای کار این کارگاه‌ها، از زندانی‌های با جرائم مالی تأمین شود. با اجرای این پروژه شرکت‌ها و کارآفرینان، این زندانیان را توانمند کرده و وارد چرخه کار و تولید می‌کنند. از سویی کیفیت محصولات تولیدی به گونه‌ای خواهد بود که مشتریان این کسب‌وکارها ازجمله هلدینگ را مجاب خواهند کرد که تامین کالایشان را از آنها انجام دهند، نه از دیگر مناطق کشور حتی اگر محصولات آنها گران‌تر هم باشد.

گلی با تصریح بر این نکته که پروژه‌های مسوولیت اجتماعی هلدینگ پروژه‌های پایدار، مطالعه شده و با نگاه بلندمدت است، افزود: باید در این پروژه‌ها به تدوین سند راهبردی، کنترل پروژه و توانمندسازی توجه شود. مدیر روابط‌عمومی‌ هلدینگ خلیج‌فارس در مورد یکی از پروژه‌های قابل‌توجه که در قالب پروژه‌های پنج‌گانه مسوولیت اجتماعی این شرکت در حال اجراست، گفت: بعضی از مدارس در ماهشهر و بندر امام فاقد لوازم و امکانات ابتدایی ورزشی ازجمله توپ‌بازی هستند که با تخصیص رقم قابل‌توجهی این مدارس را به وسایل ورزشی تجهیز خواهیم کرد. همچنین برای پروژه بورسیه دانش‌آموزان ۵ میلیارد تومان و به پروژه خانواده ۶ میلیارد تومان و برای پروژه توانمندسازی ۱۰ میلیارد تومان اختصاص داده‌ایم.

مشاور حوزه مسوولیت هلدینگ خلیج فارس در خصوص ایجاد مراکز مشاوره تاکید کرد: یکی از کارهایی که انجام دادیم استانداردسازی مراکز مشاوره در عسلویه و ماهشهر و تعیین مدیر فنی برای آنها بود. مراکز مشاوره را بر اساس دستورالعملی با عنوان استانداردسازی و بهبود مراکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی تعریف کردیم، به‌طوری‌که همه مراجعه‌کنندگان پرونده شخصی دارند و تمامی ‌ضوابط موردنیاز رعایت می‌شود.

گلی در خصوص اطلاع‌رسانی پروژه‌های مسوولیت اجتماعی هلدینگ خلیج فارس با اشاره به اینکه پیش ‌از این فرآیند اطلاع‌رسانی این‌گونه بود که هرکدام از شرکت‌ها محتوایی را تولید و منتشر می‌کردند، اظهار کرد: امروز، این اطلاع‌رسانی نظام‌مند، یکپارچه و طی یک فرآیند است. طبق دستورالعمل اطلاع‌رسانی پروژه‌ها که ابلاغ کردیم از هر پروژه مسوولیت اجتماعی ۲ درصد باید صرف اطلاع‌رسانی همان پروژه شود و اولویت‌های این۲ درصد را تعیین کردیم. مدیر روابط عمومی ‌هلدینگ خلیج‌فارس در ادامه تاکید کرد: فرم‌ها و فرمت‌های گزارش موفقیت و عدم موفقیت پروژه‌های مسوولیت اجتماعی تنظیم شده و در قالب کتابی ۱۵۰ صفحه‌ای در خصوص جشن‌ها، مراسم‌ها و مناسبت‌ها درآمده است.

گلی در پایان در خصوص مسوولیت اجتماعی هلدینگ خلیج‌فارس در شرایط کرونا با اشاره به اینکه طبق سیاست‌های هلدینگ و البته تاکید وزیر نفت، مسوولیت اجتماعی امروز به‌عنوان یک ماموریت مهم در هلدینگ خلیج‌فارس پیگیری می‌شود، افزود: شرکت‌های پتروشیمی‌ در موضوع کرونا هم از طریق شورای راهبردی بیش از ۹۰ میلیارد تومان هزینه کردند؛ از تامین آب ژاول موردنیاز استان‌های مختلف کشور برای ضدعفونی اماکن و معابر عمومی ‌در روزهای ابتدایی همه‌گیری کرونا تا امروز که به تجهیز مراکز درمانی مناطق هم‌جوار کمک می‌شود و اهدای کمک به مردم مناطق میزبان صنعت پتروشیمی ‌و... انجام می‌شود.

وی درباره نقطه تمایز اجرای برنامه‌های مصوب مسوولیت اجتماعی هلدینگ گفت: پیش‌تر سیاست این بود که در موضوعی بودجه‌ای از سوی پتروشیمی‌ها به دستگاه مسوول تخصیص پیدا کند و آن دستگاه آن بودجه را صرف آن موضوع کند، اما اینکه آیا بودجه برای همان مساله هزینه می‌شد و کم و کیف اجرای آن چگونه بود همواره محل بحث بود. براین اساس برنامه‌ای دقیق برای این کانون‌ها، مشاوران و نحوه اجرا تدوین کردیم، با دستگاه‌ها و تشکل‌هایی که توانایی همکاری در این پروژه را دارند ارتباط کاری برقرار کردیم، مشاوران را تحت آموزش قرار می‌دهیم، استانداردها و برنامه‌های موردنظر را ابلاغ می‌کنیم و بودجه آن را هم تامین می‌کنیم و در عین حال بر حسن اجرای این پروژه توسط مشاوران و ... نظارت دقیق می‌کنیم. در واقع یک مشاور مجرب با یک تیم علمی ‌آورده‌ایم که بتوانند برنامه را اجرا کنند و هدف آن افزایش اطلاع و آگاهی عموم مردم شهرستان ماهشهر با جمعیت ۳۰۰ هزارنفری بود. برنامه موردنظر تدوین شد و حالا این برنامه توسط شرکت تخصصی آموزشی هلدینگ با استفاده از پتانسیل‌های منطقه که شامل اداره بهزیستی، ارشاد و کمیته امداد و تشکل‌های فرهنگی و هنری و... هستند اجرا خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند