مدیرعامل بانک مسکن افزود: بانک مسکن با تقبل مسوولیت پرداخت ۱۴۰هزار واحد تسهیلات ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، منابع مالی لازم برای پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مسکن‌سازی روی زمین‌های ۹۹ ساله را تعهد کرده است. طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن ارزان، جبران کننده تورم شدید نهاده‌های اصلی ساختمان است. 

وی با اشاره به اطلاعات تازه منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران درباره قیمت زمین و مسکن و اجاره بها در نقاط شهری کشور، اعلام کرد: دولت از سال گذشته تاکنون با تخصیص زمین‌های 99 ساله به ساخت و سازهای حمایتی مختص کم‌درآمدهای فاقد مسکن، پشتیبانی لازم را از انبوه‌سازان و سازندگان برای کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن به عمل آورد. اراضی 99 ساله به صورت اجاره بلندمدت و بدون دریافت بهای روز زمین از سازنده، در خدمت پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن قرار می‌گیرد و از آنجا که زمین در حال حاضر در خیلی از شهرهای بزرگ و متوسط حداقل 60 تا 70 درصد از قیمت تمام شده را به خود اختصاص می‌دهد در نتیجه این اقدام دولت، کمک قابل توجه و واقعی به ساخت و عرضه خانه ارزان برای خانوارهای جامعه هدف است.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، تابستان امسال قیمت مسکن در کشور 95 درصد و قیمت زمین مسکونی نیز 102درصد نسبت به تابستان 98 افزایش یافته است. رشد قیمت زمین شدیدتر از رشد قیمت خانه و آپارتمان گزارش شده است که معنا و مفهوم آن، گران‌تر شدن نهاده اصلی تولید و عرضه مسکن در شهرها است.

مدیر عامل بانک مسکن در این باره معتقد است: اگر دولت طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن با ظرفیت بیش از یک میلیون واحد مسکونی را شروع نمی‌کرد، عدم دسترسی تولیدکنندگان مسکن و ساختمان به زمین با قیمت مناسب می‌توانست باعث تداوم کمبود واحد مسکونی در بازار و در نتیجه رشد بیشتر قیمت در آینده شود، اما در مقطع فعلی، روند سرمایه‌گذاری و ساخت و سازها روی زمین‌های واگذار شده در طرح اقدام ملی باعث جنب‌وجوش در بازار ساخت‌وساز و تسهیل جریان عرضه مسکن آن هم از نوع مسکن ارزان شده است.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کشور در تابستان امسال به 7میلیون و 170 هزار تومان رسید. قیمت زمین نیز در همین فصل به مترمربعی 7میلیون و 330 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.‌ تابستان امسال در کل کشور حدود 100 هزار فقره معامله خرید و فروش خانه انجام شد که این رقم حدود 25 درصد کمتر از شرایط طبیعی بازار معاملات مسکن در سال 96 بوده است. این فاصله خود بیانگر شرایط سخت خانه‌دار شدن متاثر از رشد شدید قیمت مسکن در یکی دو سال گذشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند