شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در سال جهش تولید و با هدف تولید پایدار و مستمر محصولات متنوع زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات پروژه بزرگی با هدف رفع موانع تولید اجرایی کرد.

بر این اساس، برای نخستین بار به همت متخصصان ایرانی، فیلتر دوار تحت خلأ در واحد CTA یک پتروشیمی شهید تندگویان به‌روش مهندسی معکوس، طراحی و ساخته شده است.

فیلتر دوار تحت خلأ در واحد CTA یک که دارای لایسنس و دانش فنی شرکت «تکنی مونت» ایتالیا بوده و شرکت‌هایی از آمریکا، ژاپن و فرانسه هم دانش فنی ساخت این تجهیزات پیچیده را در اختیار دارند.در این راستا، پس از خرابی یکی از فیلتر‌های دوار تحت خلأ واحد CTA یک اختلالاتی در فرآیند تولید این کارخانه به وجود آمد و با توجه به محدودیت‌های تحریم‌های غیرقانونی خرید یا تعمیر این تجهیز از سوی شرکت صاحب لایسنس و سایر شرکت‌های تولیدکننده اروپا و آمریکایی این تجهیز در عمل غیرممکن شد.

بنابراین، با پیگیری ویژه مدیرعامل شرکت پتروشیمی «شهید تندگویان» و با قبول ریسک و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، برای نخستین بار این تجهیز حدود ۲۵ تنی در داخل کشور طراحی و ساخته شده و در روز‌های آینده عملیات نصب، راه اندازی و بهره‌برداری از آن آغاز می‌شود. با اجرای این طرح یکی از بزرگ‌ترین گلوگاه‌های تولید در این زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات صنعت پتروشیمی رفع و پیش‌بینی افزایش تولید محصولات خواهد شد.

از ابتدای سال جهش تولید چند طرح بزرگ رفع موانع تولید شامل طراحی و ساخت مبدل‌های کارخانه CTA ۲، احیای کاتالیست پالادیوم و... با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در پتروشیمی شهیدتندگویان اجرا و با موفقیت به بهره‌برداری رسیده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند