وی در ادامه به مفهوم ریسک‌های نوظهور اشاره کرد و افزود: ریسک‌های نوظهور، ریسک‌هایی هستند که در گذشته اتفاق افتاده‌اند، ولی به شکل جدیدی ظاهر می‌شوند. به‌عنوان‌مثال در مقوله ریسک‌های تغییرات اقلیمی، ریسک وقوع سیل، از دیرباز وجود داشته است، ولی با توجه به اینکه این مقوله همواره می‌تواند با علائم و شکل جدیدتری همراه باشد، در دسته ریسک‌های نوظهور قرار خواهد گرفت. وی در مثالی دیگر به پدیده پاندمی به‌عنوان ریسکی نوظهور که از دیرباز وجود داشته است اشاره کرد و گفت: این پدیده با توجه به ویژگی‌های جدید خود و شرایط ایجاد شده در پی شیوع کرونا در سطح جامعه جهانی، به‌عنوان یک ریسک نوظهور شناخته می‌شود.

مدیرعامل بیمه تعاون پاندمی را ازجمله موارد حاضر در دسته ریسک‌های فاندامنتال دانست و بیان کرد: ابعاد گوناگون این ریسک شناسایی ‌شده و مهم‎ترین آن که هم‌اکنون در سطح جهانی موردبحث است، تاثیر روی کسب‌وکارها و توقف فعالیت آنها است. بر این اساس، تعداد اندکی از شرکت‌های بیمه‌ در دنیا، با توجه به این ریسک و ایجاد شرایط انتقالی این ریسک به دولت، این نوع از ریسک را با مقیاس پارامتریک بررسی کرده و بر این اساس، شرایطی را برای تحت پوشش قرار دادن آن به وجود آورده‌اند. مظلومی ادامه داد: هم‌اکنون تنها بیمه‌ای که در کشور ریسک توقف کسب‌وکارهای ناشی از پاندمی کرونا را پوشش می‌دهد، بیمه تعاون است که استقبال واحدهای کسب‌وکار از این بیمه‌ بسیار مناسب بوده است. مدیرعامل بیمه تعاون در ادامه به چالش‌های شرکت‌های بیمه پس از شیوع پاندمی کرونا اشاره کرد و گفت: پس از شیوع پاندمی، با توجه به افزایش دو برابری تعداد فوتی‌ها که نمی‌توان دقیق مشخص کرد ناشی از کووید-۱۹ بوده یا خیر، پرداخت خسارت‌های شرکت‌های بیمه‌ای نیز افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است.

وی افزود: در مقابل، با توجه به آنکه حدود ۷۵ درصد از بیمه‌نامه‌های صادرشده در کشور مربوط به حوادث اتومبیل است، خوشبختانه کاهش ترددهای جاده‌ای به علت شیوع پاندمی کرونا سبب کاهش این حوادث شده است. مظلومی اضافه کرد: از دیگر سو، لازم است سرمایه‌گذاری مطلوبی در بخش‌های فناوری اطلاعات و آموزش نیروی انسانی برای مواجهه با شرایط آینده صورت پذیرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند