شاهین زارع، مدیر متالورژی، طراحی و توسعه محصولات شرکت فولاد هرمزگان گفت: در چند سال اخیر افزایش رقابت و انگیزه پیشرفت، بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته که فعالیت‌های خود را بر تولیدات اساسی و توانمندی‌های محوری متمرکز کنند که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در تحقیقات و ایجاد نوآوری‌های فناورانه است و مسلما انجام تحقیقات در سازمان‌ها باهدف حمایت از نوآوری صورت می‌گیرد.

وی افزود: در همین راستا طی تعاملی سازنده بین دانشگاه هرمزگان و شرکت فولاد هرمزگان اقدام به تعریف پروژه‌ای با عنوان مطالعه و پژوهش در راستای ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی دو بستره تک‌مرحله‌ای، با مکانیزم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی کرده که پس از تلاش‌های مکرر صورت گرفته از سوی استادان دانشگاه هرمزگان و واحدهای انرژی و سیالات و تحقیق و توسعه فولاد هرمزگان محصول فوق براساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹ موفق به کسب عنوان محصول تحقیق و توسعه برتر واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی کشور شد.

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان با بیان اینکه بیش از ۹۷ درصد آب سطح زمین را آب‌شور تشکیل می‌دهد و ایران نیز برای مصارف خانگی و صنعتی و کشاورزی با بحران کم‌آبی مواجه است، تاکید کرد: در این شرایط آب دریا به‌عنوان یک منبع تمام‌نشدنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی، راه‌حل عملی برای اینکه بتوان با مشکل کم‌آبی روبه‌رو شد را روش‌های کم‌هزینه برای نمک‌زدایی از آب دریا و تولید آب آشامیدنی دانست که در آن شرایط سازگاری با محیط‌زیست نیز دیده‌ شده است.

زارع با بیان اینکه یکی از این روش‌ها استفاده از آب‌شیرین‌کن جذبی می‌تواند باشد، تصریح کرد: در فناوری‌های رایج آب‌شیرین‌کن میزان مصرف انرژی الکتریکان و گرمایی، بسیار زیاد است و به همین میزان هزینه تعمیرات و نگهداری و تامین قطعات مصرفی بسیار بالا است؛ به گونه‌ای که معمولا هزینه آب تولید شده بسیار بالا و کیفیت آب تولیدی نیز نامناسب است؛ اما فناوری آب‌شیرین‌کن جذبی بسیار جدید و در انحصار ژاپن و سنگاپور است و برای اولین بار چنین طرحی در ایران اجرا می‌شود. مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان، اجرای پروژه در شهر بندرعباس و به دست آوردن پارامترهای طراحی مناسب شهر بندرعباس را از نکات قابل‌توجه پروژه مذکور دانست.

وی افزود: با بهینه‌سازی‌ها در این طرح و در صورت تجاری‌سازی آن، هم از نظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هم در قیمت تمام ‌شده، آب تولیدشده باکیفیت بسیار بالا و قابلیت رقابت با نمونه‌های تجاری موجود در بازار را خواهیم داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند