رضا جمارانیان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری سیمان توضیح داد: قیمت سیمان به‌گونه‌ای است که از توان کارخانه‌های این صنعت برای ادامه روند تولید به‌شدت کاسته شده و کارخانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند. این در حالی است که اگر قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور در دستور کار قرار نگیرد در ادامه شاهد بروز مشکلات بزرگ‌تر و بعضا از بین رفتن این صنعت در کشور خواهیم بود.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت سیمان چه تاثیری بر قیمت مسکن خواهد داشت، این‌گونه پاسخ داد: تاثیر قیمت سیمان بر مسکن، کمتر از یک درصد است و افزایش قیمت این محصول ارتباطی به افزایش قیمت مسکن ندارد. متاسفانه برخی به دلیل اینکه از افزایش قیمت مسکن سود می‌برند، تلاش می‌کنند تا هر اتفاقی را به افزایش قیمت مسکن ربط بدهند اما در واقعیت این‌طور نیست. بر اساس گزارش‌های رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قیمت سیمان کمتر از یک درصد بر قیمت مسکن تاثیر دارد و این موضوع بیشتر بهانه‌جویی برای سرکوب قیمت سیمان است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت سیمان تابع واقعیت‌های اقتصادی کشور نیست، افزود: افزایش قیمت در بخش نهاده‌های تولید سیمان بر قیمت نهایی این محصول اعمال نشده است. به ‌بیان ‌دیگر قیمت نهایی هر محصولی وابسته به نوسانات قیمت در بخش نهاده‌های تولید است، اما به دلیل قیمت‌گذاری دستوری، این اتفاق در صنعت سیمان رخ نداده و به این صنعت آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده است.

جمارانیان با اشاره به افزایش قیمت مازوت و عدم تاثیر این افزایش قیمت بر سیمان تصریح کرد: ازیک‌طرف شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مازوت موردنیاز صنعت سیمان را به‌موقع و در ۶‌ ماه گرم سال به کارخانه‌ها تحویل نداد، از طرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از ۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد. این در حالی است که گاز برخی از کارخانه‌ها نیز قطع ‌شده است؛ ترکیب این عوامل منجر شد فروش هر تن سیمان با استفاده از مازوت در قیمت‌های کمتر از ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر تن، فاقد توجیه اقتصادی باشد. بر این مبنا باید قیمت سیمان هرچه سریع‌تر اصلاح شود تا کارخانه‌ها بتوانند با حداقل‌های ممکن ادامه روند تولید را در دستور کار خود قرار دهند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند