وی با بیان اینکه برخی ریسک‌ها بیمه‌پذیر بوده و بخش دیگری از ریسک‌ها بیمه‌پذیر نیستند، اظهار کرد: بیمه‌پذیر بودن یا نبودن بر اساس یک اصول پذیرفته‌شده بیان می‌شود، ولی در خصوص ریسک‌های بنیادی باید اذعان کرد که هیچ منطق و اصلی تا به حال عدم بیمه‌پذیری را تایید نکرده، بلکه شرکت‌های بیمه به دلیل اینکه ظرفیت لازم را ندارند، اقدام به بیمه نکردن این نوع از ریسک‌ها می‌کنند.

مظلومی در خصوص طراحی محصول جدید بیمه‌ای با عنوان بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی که برای اولین بار در کشور از سوی بیمه تعاون برای پوشش یک ریسک نوظهور طراحی شد، گفت: وقتی که همه‌گیری بیماری در سطح یک کشور اتفاق بیفتد، به آن اپیدمی گفته می‌شود؛ اگر فراتر از یک کشور باشد، به آن پاندمی و اگر صرفا در نقاط خاصی ظهور کند به آن آندمی می‌گویند.

وی افزود: بیمه تعاون توانست با بررسی دقیق و تحلیل آماری ریسک و برآوردهای مرتبط، ریسک بنیادی تعطیلی کسب‌وکارها را به دلیل شیوع کرونا بیمه‌پذیر کند.

مدیرعامل بیمه تعاون تاکید کرد: ایده طراحی این محصول در اردیبهشت سال ۹۹ شکل گرفت و با بررسی بیمه‌نامه‌های مشابه و نزدیک به آنکه در دنیا وجود دارد، محصول نهایی طراحی و برای اخذ مجوز به بیمه مرکزی ارائه شد؛ به دنبال مجوز صدور این بیمه‌نامه، فروش این محصول به صورت انحصاری تا یکسال به بیمه تعاون تعلق گرفت.

مظلومی ادامه داد: بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی (کرونا) در گروه بیمه‌های پارامتریک قرار دارد. بیمه‌های پارامتریک انقلابی در صنعت بیمه محسوب می‌شوند و ما نخستین بیمه پارامتریک را ارائه کرده‌ایم. بر اساس این بیمه‌نامه، دیگر نیازی به بازدید از محل و... نیست و به محض آگاهی از خسارت، فرآیند پرداخت صورت خواهد پذیرفت.

وی اظهار کرد: هر کسب‌وکار دارای پروانه فعالیت می‌تواند با خرید بیمه‌نامه یک‌ساله توقف کسب‌وکار ناشی از کرونا، پس از اعلام تعطیلی از سوی دولت یا ستاد ملی کرونا، حداکثر تا دوماه از درآمد خود را در قالب پوشش بیمه‌ای از بیمه تعاون دریافت کند.

در ادامه این پنل، مریم سلماسی، مدیر ریسک بیمه تعاون نیز در خصوص چگونگی انجام محاسبات مرتبط با ریسک و حق بیمه این بیمه‌نامه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: اگرچه چند شرکت محدود در دنیا برخی توقف‌های کسب‌وکارها ناشی از چند مورد بیماری خاص را مورد پوشش بیمه‌ای قرار داده‌اند، اما هیچ محصول مشابهی با محصول ما در خصوص بیماری کرونا وجود نداشته است. در داخل کشور نیز نزدیک‌ترین بیمه به آن، بیمه عدم‌النفع است که در آن خسارت به شرط وقوع اتفاق فیزیکال قابل پرداخت است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند