تسهیلاتی که برای ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی در طرح تبدیل مسکن مهر به اقدام ملی مسکن پرداخت می‌شود به ازای هر واحد مسکونی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان است که با نرخ سود ۱۸ درصد و مدت مشارکت حداکثر ۲۴ ماهه به پروژه‌ها تخصیص پیدا می‌کند. همچنین مجموع دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی در طرح اقدام ملی مسکن حداکثر ۱۲ سال است.

علمداری، عضو هیات عامل و معاون مدیرعامل در امور اعتباری بانک مسکن در این خصوص اظهار کرد: از شعب بانک خواسته شده است شرایط و نحوه تامین مالی طرح تبدیل را مطابق ضوابط اجرا کنند. طرح تبدیل مسکن مهر به اقدام ملی مسکن، یکسری موارد کلیدی همچون نحوه برخورد شعب بانک مسکن با پروژه‌های مشمول و همچنین شکل پرداخت تسهیلات را شامل می‌شود.

براساس مقررات مربوط به شیوه‌نامه طرح اقدام ملی مسکن مصوب وزارت راه و شهرسازی، مصوبه دولت مبنی بر تعیین تکلیف پروژه‌های فاقد متقاضی و راکد مسکن مهر و همچنین قانون ساماندهی مسکن، تنظیم و صادرشده است.

بر این اساس، پروژه‌های خانه‌سازی مشمول طرح تبدیل مسکن مهر صرفا فاقد متقاضی، سه‌جانبه و دارای قرارداد واگذاری 99 ساله مسکن مهر که توسط یکی از نهادهای متولی طرح مسکن مهر همچون ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت عمران شهرهای جدید قبلا به بانک معرفی و همچنان قرارداد مشارکت آنها در سیستم تسهیلاتی بانک مسکن زنده است، می‌توانند به طرح اقدام ملی مسکن تبدیل شود. علمداری اهداف کلی طرح تبدیل مسکن مهر به اقدام ملی مسکن را در سه محور تشریح کرد. به گفته وی، تعیین تکلیف پروژه‌های فاقد متقاضی و دارای قرارداد واگذاری 99 ساله در پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر اولین هدف مدنظر مجموعه دولت است. همچنین برنامه‌ریزی برای تامین مسکن از طریق تهاتر و جابه‌جایی تسهیلات در مناطق دارای مطلوبیت و مقبولیت نیز هدف دوم در طرح تبدیل است. هدف سوم نیز ایجاد جذابیت برای سازندگان برای اقبال به ساخت در طرح از طریق ادامه روند اعطای تسهیلات مسکن مهر یارانه‌ای است.

علمداری خطاب به مدیریت‌های شعب تصریح کرد: بانک مسکن به پشتوانه طرح تبدیل، در عمل تسهیلات ساخت پروژه‌های فاقد متقاضی در طرح مسکن مهر را از طریق ترکیب منابع طرح مسکن مهر به همراه طرح اقدام ملی مسکن، تامین و به پروژه‌ها تزریق می‌کند تا خیلی زود امکان خانه‌دار شدن اقشار هدف از طریق تعیین تکلیف این واحدهای مسکونی منجمد در مسیر ساخت (ناتمام یا فاقد متقاضی) فراهم شود.

در این طرح تاکید شده است، مدیریت‌های شعب باید همه ضوابط و مقررات بانکی در خصوص وضعیت و شرایط پذیرش و پرداخت تسهیلات در عرصه محل اجرای طرح را رعایت کنند و تشخیص بانک در این مسیر الزامی است.

تامین مالی پروژه‌های تبدیل‌شده از مسکن مهر به اقدام ملی از طریق آورده نقدی متقاضیان جدید و تسهیلات بانک صورت خواهد گرفت. به گزارش هیبنا، سازندگان مجری طرح تبدیل باید دارای رتبه اعتباری حداقل BBB باشند و در عین حال فاقد سابقه چک برگشتی و تسهیلات معوق و فاقد ممنوعیت قانونی و قضایی برای افتتاح حساب و انعقاد قرارداد تسهیلاتی باشند. همچنین ارائه گواهی ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم و ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده از سوی سازندگان مجری الزامی است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند