عباس معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد در این دیدار با اشاره به شناسایی بیش از ۷ هزار میلیارد تومان سود خالص از سوی بانک ملت در دوره ۷ ماهه سال‌جاری عملکرد این بانک در دوره یادشده را قابل‌تقدیر دانست.

 وی با اشاره به موضوع فراگیری مالی که از سوی مرکز تحقیقات و تحول بانک ملت در حال پیگیری است، تاکید کرد: این موضوع در کشورهای G۲۰ در حال انجام است و در کشور ما هم باید به‌سرعت عملیاتی شود.

 معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ابزارها در این زمینه، بانکداری دیجیتال و خدمات ارائه‌شده از طریق آن است، بر ضرورت افزایش سواد مالی مردم تاکید کرد و گفت: بانک ملت به‌عنوان یک بانک خصوصی می‌تواند برنامه‌هایی را برای افزایش سواد مالی مردم در دستور کار قرار دهد و به این ترتیب به عملیاتی شدن بحث فراگیری مالی کمک کند و بر تعداد مشتریان و حتی جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد مردم برای به کار گرفتن در عرصه تولید بیفزاید.

معمارنژاد با اشاره به اینکه فعالیت‌های ارزی همیشه به‌عنوان یکی از مزیت‌های اصلی بانک ملت مطرح بوده است، از مدیران این بانک خواست همچنان روی این محور برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند و گزارش عملکرد بانک را در این زمینه به وزارت اقتصاد ارائه دهند.

 وی بانک ملت را پیشتاز در عرصه بانکداری الکترونیک خواند و اظهار امیدواری کرد: با تلاش‌هایی که در زمینه اجرایی شدن بانکداری دیجیتال در این بانک صورت گرفته است، بانک ملت در این حوزه نیز به‌عنوان بانک پیشرو باقی بماند. معاون وزیر اقتصاد همچنین از عملکرد کمیته‌های ریسک، تطبیق و حسابرسی داخلی در بانک ملت قدردانی کرد.

محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت، نیز در ابتدای این جلسه، گزارش عملکرد ۷ ماهه این بانک را بسیار مطلوب خواند و تاکید کرد: در طول سه سال گذشته، شفاف‌سازی صورت‌های مالی در تمامی بخش‌ها در دستور کار قرار داشته و بانک موفق شده است به‌طور کامل از ناترازی مالی خارج شود. وی همچنین از معاون وزیر اقتصاد بابت حضور در بانک ملت قدردانی و اظهار امیدواری کرد که این بانک بتواند در ماه‌های باقی‌مانده سال، عملکرد به‌مراتب بهتری را به ثبت برساند.

در این جلسه، محمدتقی صمدی، علی‌رضا لگزایی، بهمن اسکندری و مرتضی نجف، اعضای هیات مدیره بانک ملت نیز در سخنانی، مواردی را حول محور عملکرد بانک ملت در حوزه‌های مختلف ارائه کردند.

 سیدکاظم چاوشی، مدیر امور مالی بانک ملت هم در این مراسم، گزارشی از عملکرد این بانک در ۷ ماه ابتدای سال ارائه کرد و به تشریح عملکرد کمیته‌های مدیریت ریسک، حسابرسی داخلی و تطبیق از بدو تاسیس تاکنون پرداخت. وی با اشاره به ترکیب سپرده‌های ریالی و ارزی، رشد مطلوب منابع حساب‌های جاری، کاهش قیمت بهره‌ای و غیربهره‌ای و قیمت تمام‌‌شده پول در بانک ملت افزود: سهم از بازار این بانک از مصارف نظام بانکی از ۲۵ درصد به ۳۲ درصد افزایش‌ یافته و بانک ملت رتبه نخست را در زمینه مصارف به خود اختصاص داده است.

چاوشی به رشد ۴۵ درصدی تسهیلات بانک ملت در ۷ ماهه امسال اشاره کرد و ادامه داد: این در حالی است که نسبت مطالبات به مصارف بانک با کاهش روبه‌رو شده و فروش املاک و اموال مازاد و همچنین سهام این بانک نیز روند صعودی داشته است.

 وی با اشاره به بهبود اقلام کلیدی عملکرد بانک ملت در حوزه سودآوری شامل خالص تراز عملیاتی، خالص درآمد کارمزدی، سود خالص و سود هر سهم اظهار کرد: بهبود نسبت کفایت سرمایه و افزایش سرمایه نظارتی، عدم اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی و حضور مفید در بازار بین‌بانکی، حمایت از منافع سپرده‌گذاران و پرداخت مابه‌التفاوت سود قطعی نسبت به سود علی‌الحساب تا ۳/ ۳ درصد، توسعه و نوآوری در محصولات و راه‌اندازی سامانه تسهیلات فرابانک برای نخستین بار در نظام بانکی از دیگر دستاوردهای بانک ملت در سال‌جاری است. مدیر امور مالی بانک ملت از پیشرفت مطلوب در پروژه نقشه راه تحول دیجیتال خبر داد و گفت: افزایش قیمت سهام در ۷ ماه گذشته، افزایش ۳۱۴ درصدی سرمایه در سال ۹۹، تشکیل کمیته جهش تولید، ایجاد کارگروه‌های تخصصی تسهیلات خرد، متوسط و کلان، شناسایی و احیای شرکت‌های تولیدی و آسیب‌شناسی فرآیند تامین مالی فعالیت‌های بخش تولید از دیگر اقدامات بانک در ۷ ماه گذشته است.

وی همچنین از عملیاتی کردن بانکداری باز به‌عنوان یکی از اجزای سند نقشه بانکداری دیجیتال و پیگیری، ثبت افزایش سرمایه از محل سود تسعیر سال‌های ۹۷ و ۹۸، پیگیری اخذ پذیرش و عرضه اولیه سهام شرکت‌های قابل‌واگذاری بانک، تامین مالی و تداوم حمایت از واحدهای تولیدی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و بهره‌برداری از فازهای دوم و سوم کُربانکینگ (CoreBanking)، توسعه فرابانک و بانکداری دیجیتال طراحی معماری مدیریت منابع انسانی هوشمند به‌عنوان برنامه‌های آتی بانک ملت نام برد.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند