آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان مطلب فوق و با تقدیر از خدمات مدیران و خانواده ۲۵۰۰ نفره پست‌بانک ایران گفت: ضروری است بسیاری از مقررات پست‌بانک ایران هم باید متناسب با این ساختار اصلاح شود.

وی به تعریف ماموریت‌های جدید برای پست‌بانک ایران و تبدیل آن به‌عنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال اشاره کرد و افزود: این بانک از قرار گرفتن ذیل ماده ۱۴۱ قانون تجارت و ورشکستگی رهایی پیدا کرد و تبدیل به یک بانک سودآور شد.

آذری جهرمی گفت: ضرورت ایجاد این بانک برای توسعه عدالت اجتماعی بود. پست‌بانک ایجاد شد برای پست مالی که یکی از زیرمجموعه‌های خدمات پستی در جهان است و به‌عنوان یک بانک ثبت‌شده تا خدمات بانکی را در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته بسط دهد. بر همین اساس پست‌بانک ایران گسترده‌ترین سیستم بانکی و شعب را در سراسر کشور در اختیار دارد و خدمات بسیار زیادی را به‌ویژه برای مردم مناطق محروم ارائه می‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این موضوع که در مقطعی این بانک به تصمیم قانون‌گذار در لیست واگذاری قرار گرفته بود اشاره کرد و گفت: بخشی از سهام پست‌بانک ایران در قالب سهام عدالت و بخشی هم به‌عنوان کشف قیمت در بازار سرمایه عرضه شد و با توجه به اینکه خدمات این بانک بیشتر به‌صورت غیراقتصادی دیده‌شده بود با زیان انباشته قابل‌توجهی مواجه شده بود که میزان زیان انباشته از سرمایه ثبتی‌اش فزونی گرفته بود که به‌نوعی این بانک در آستانه قرار گرفتن ذیل مقررات فصل ۱۴۱ قانون تجارت بود.

وی ادامه داد: در این دوره، ماموریت جدیدی برای پست‌بانک‌ایران تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به یک حوزه دیگر که آن ‌هم مربوط می‌شود به عدالت اجتماعی بپردازد که آن ‌هم حمایت از کسب‌وکارهای نوپا بود.

 وزیر ارتباطات تصریح کرد: حمایت‌هایی که از کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها در کشور صورت می‌گرفت در قالب دانش‌بنیان‌ها بود و عمدتا شرکت‌هایی بودند که از منابع حمایتی دولتی قابل‌توجهی بهره می‌گرفتند، ولی دریافت آن برای همه امکان‌پذیر نبود.

وی با بیان اینکه در بسط عدالت اجتماعی و در بسط استفاده از خلاقیت‌ها در تغییر ساختار اقتصادی دولت و کشور، تلاش کردیم که با اجرای طرح نوآفرین همه استارت‌آپ‌های کشور را در ذیل پوشش حمایتی قرار دهیم گفت: براساس این طرح هرجایی هر خلاقیتی وجود داشته باشد دولت به عدالت و نه به رانت می‌تواند از همه حمایت کند. بر این اساس پست‌بانک مجری این طرح شناخته شد و به‌عنوان بانک تخصصی حوزه ICT هم معرفی شد.

آذری جهرمی افزود: فعالیت در این حوزه باعث شد که شرکت‌های ارتباطی خدمات، تراکنش‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایشان را به سمت پست‌بانک‌ایران بیاورند و مدیریت خوب هم باعث شد که این بانک به رشد اقتصادی برسد. واگذاری بیشتر پست‌بانک‌ایران در بازار سرمایه را هم بر اساس پیگیری‌ها و قانون متوقف کردیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته پست‌بانک ایران ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داد و امسال هم بنا بر پیش‌بینی‌ها نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و با تجدید ارزیابی که انجام خواهد شد و در حال صورت گرفتن است پست‌بانک‌ایران از ذیل ماده ۱۴۱ خارج می‌شود و جزو بانک‌های سودآور خواهد بود و این اقدام نتیجه نظم و انضباطی بود که در اجرای مقررات بانکی صورت گرفت.

آذری جهرمی افزود: بسیاری از وجوه اداره شده که در قالب طرح نوآفرین تصویب و به بانک می‌رود الان به دلیل وجود مانع وثایق به مشکل می‌خورند. اگر بخواهیم با نظام سنتی بانک به این حوزه بپردازیم فرق پست‌بانک‌ایران با سایر بانک‌ها چیست؟ وی افزود: یک کسب‌وکار کوچکی که در یک شهرستان و استان کوچک راه افتاده است و سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیاز دارد و ما بخشی از آن را در قالب وجوه اداره شده تامین می‌کنیم وثایق موردنظر بانک را از کجا باید تامین کند؟ البته منطقی است که بانک هم در موقع سرمایه‌گذاری درخواست وثیقه کند. درهرحال حل این مشکل نیاز به راه‌حل‌های خلاقانه دارد، راه‌حل خلاقانه مساله‌ای است که باید مدیران بانک به آن فکر کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به فعالیت‌هایی که می‌توان انجام داد اشاره کرد و گفت: ما صندوقی داریم تحت عنوان صندوق نوآفرین. صندوق نوآفرین شاید بتواند بخشی از سهام شرکت‌های نوپا را به وثیقه بگیرد و به پست‌بانک برای پرداخت این وثایق تعهد بدهد. این‌یک راه‌حل است و حتما راه‌حلی‌های دیگری وجود دارد که تحقق آن منجر به پیاده‌سازی عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال می‌شود.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه کشور زمانی پیشرفت می‌کند که ما به خلاقیت‌ها میدان دهیم، گفت: همچنین کشور زمانی پیشرفت می‌کند که ما اجازه دهیم تخریب خلاق در ساختارهای قدیمی و مندرس کشور صورت پذیرد. وقتی تخریب خلاق به سمت توسعه و پیشرفت صورت بگیرد طبیعتا ساختار سنتی در برابر آن ایستادگی می‌کند. وظیفه حکومت‌ها تسهیل این فرآیندها است.

وی افزود: ما انتظار نداریم که در بخش خودمان که باید از صنایع خلاق و اقتصاد دیجیتال حمایت کند مانع‌تراشی شود. همه مدیران کل در سطوح استان‌ها باید شیوه‌های خلاقانه خود را به هیات‌مدیره و مدیرعامل پیشنهاد دهند و راه‌حلی برای برداشتن موانع جلوی پای کسب‌وکارها ارائه کنند.

آذری جهرمی در پایان گفت: این مجموعه اقداماتی که در دستور کار مدیران قرار دارد می‌تواند پست‌بانک‌ایران را روزبه‌روز نامدارتر کند و بین بانک‌های کشور جایگاه قابل‌توجهی پیدا کند و سرمایه‌گذاران خود را به سمت افزایش سرمایه ترغیب کند. بار دیگر بیست و پنجمین سال فعالیت پست‌بانک ایران را به همه مدیران و کارکنان آن تبریک می‌گویم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند