وی با اشاره به نوسان‌های اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسکن گفت: علت اصلی این نوسان‌ها در حال حاضر به دلیل مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار معاملات اوراق است. این در حالی است که سیاست‌های بانک مسکن در این ارتباط تغییری نداشته است و نمی‌توان علت نوسان‌های اخیر قیمت اوراق را به تغییر سیاست‌های بانک مسکن در این رابطه نسبت داد.

رئیس اداره کل سازمان و روش‌ها با بیان اینکه یکی از دلایل نوسان قیمت اوراق در نتیجه تغییر سیاست‌های بانک مسکن «افزایش سقف تسهیلات» است، خاطرنشان کرد: افزایش سقف تسهیلات می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای خرید اوراق شده و به دلیل افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات از طریق اوراق، قیمت اوراق را نیز تحت تاثیر قرار دهد، اما در شرایط فعلی هیچ تغییری در جهت افزایش سقف تسهیلات نیز صورت نگرفته است و بنابراین نوسان‌های اخیر قیمت اوراق، ارتباطی به سیاست‌ها و برنامه‌های موجود در این زمینه ندارد.

یوسفی در گفت‌وگو با هیبنا، علاوه بر افزایش سقف تسهیلات، افزایش تقاضا برای خرید مسکن با استفاده از اوراق را نیز یکی از دلایلی اعلام کرد که می‌تواند بر سطح قیمت اوراق اثرگذار باشد و دراین باره نیز توضیح داد: همان گونه که سقف تسهیلات افزایش نیافته است تقاضا هم برای دریافت تسهیلات با استفاده از اوراق زیاد نشده است. بنابراین مهم‌ترین عامل این نوسانات را می‌توان به مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار معاملات اوراق، به عنوان بخشی از بازار سرمایه، نسبت داد.

وی افزود: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، کاهش حجم انتشار اوراق، کاهش قیمت مسکن و افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات، از مهم‌ترین دلایلی است که تحت تاثیر سیاست‌های بانک مسکن و تحولات درونی بازار مسکن می‌تواند سطح قیمت اوراق را تحت تاثیر قرار دهد، اما همان گونه که گفته شد هیچ تغییری در این مولفه‌ها رخ نداده است و مهم‌ترین عامل نوسان‌های شدید قیمت اوراق به خصوص در مهرماه، ناشی از مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار سرمایه و اثرپذیری از نوسانات سایر بازارها است. این مقام مسوول گفت: حجم انتشار اوراق تسهیلات خرید مسکن که به پشتوانه موجودی صندوق پس‌انداز ممتاز منتشر می‌شود نیز نسبت به گذشته نه تنها کمتر نشده بلکه افزایش یافته است. بنابراین عامل کاهش انتشار اوراق نیز در نوسانات اخیر قیمت اوراق دخیل نبوده است.

به گفته وی در واقع افت و خیزهای بازارهای اقتصادی به خصوص بازار معاملات سهام، عامل روانی و علت اصلی نوسانات اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسکن است، چرا که مکانیزم قیمت اوراق را حجم عرضه و میزان تقاضای اوراق موجود در بازار تعیین می‌کند مگر آنکه تغییری در سیاست‌های سیاست‌گذاران این حوزه صورت بگیرد که در ماه‌های گذشته هیچ تغییری به لحاظ سیاست گذاری در این بخش اعمال نشده است.

پیش ‌از این محمدحسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در تشریح این موضوع اعلام کرد: علت افزایش محسوس قیمت اوراق تسهیلات مسکن را نباید در بانک مسکن و سیاست‌ها و برنامه‌های آن در این زمینه جست‌وجو کرد، بلکه مهم‌ترین دلایل این موضوع در بازار معاملات اوراق و تا حد زیادی، تحولات و نوسانات بازار سرمایه نهفته است.به گفته وی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تغییر سطح قیمت اوراق تسهیلات مسکن از جانب تحولات درون بانک، وضعیت عرضه و تقاضای اوراق است؛ بر این اساس نه ‌تنها در هفته‌های گذشته و از زمانی که افزایش قیمت اوراق آغاز شد عرضه اوراق تسهیلات مسکن کمتر نشده است بلکه به علت افزایش مانده سپرده‌های ممتاز که پشتوانه انتشار اوراق تسهیلات است و حل مشکل سجامی ‌تعدادی از دارندگان حساب عرضه تا حدی نسبت به قبل افزایش ‌یافته است؛ بنابراین، افزایش قیمت اوراق در روزهای گذشته را نمی‌توان ناشی از کاهش انتشار اوراق از سوی بانک و کاهش مانده سپرده‌های حساب ممتاز دانست. مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن بابیان اینکه در وضعیت و شرایط مصرف اوراق تسهیلات مسکن به لحاظ دریافت تسهیلات خرید و ساخت مسکن هم افزایش قابل‌توجهی ایجاد نشده است که بتوان از آن به‌عنوان عامل افزایش قیمت اوراق یاد کرد.

البته نرخ اوراق تسه در روزهای گذشته کاهشی بوده که کاهش معاملات مسکن می‌تواند یکی از دلایل آن باشد. قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات مسکن که اواخر سال گذشته در کانال 40 هزار تومان قرار گرفت، در برخی از روزهای مهرماه امسال تا مرز 100 هزار تومان نیز پیشروی کرد اما هم اکنون مجدد به کانال 70 هزار تومان بازگشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند