در همین راستا مدیر عامل مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان در گفت‌وگویی با تشریح عملکرد این شرکت، راهکارهای برون رفت از چالش‌های فعلی صنعت مرغداری را بررسی کرد.

رحمان محمدی افزود: عملیات هوشمندانه برای بهره‌گیری از منابع برای حفاظت از دارایی‌های سرمایه‌گذاران وظیفه این شرکت است. بنابراین مدیریت این سیستم تولیدی کاملا بر اساس برنامه و اهداف پیش‌بینی شده انجام می‌گیرد.

با وجود اینکه در دوره‌های مختلف، صنعت طیور دچار چالش‌های متعددی شده است، اما این صنعت ظرفیت بسیار زیادی دارد که با مدیریت صحیح زنجیره تولید می‌توان این ظرفیت‌ها را در راستای جهش تولید مورد استفاده قرار داد. شرکت ماهان نیز برای بهره‌گیری از این پتانسیل تلاش دارد تا در بازار تهران بزرگ حضور داشته باشد و برای این منظور توسعه آتی واحدهای البرز و سمنان مدنظر هستند. به عبارت دیگر استراتژی اول ایجاد پایداری در تامین گوشت مرغ است تا بازار از نظر حضور این برند دچار کمبود نشود. در مرحله بعدی کسب سود با کیفیت و حذف واسطه‌ها در زنجیره می‌توان نه تنها هزینه تمام شده، بلکه قیمت مصرف‌کننده را نیز کاهش دهد.

 صادرات؛ راهکار تقویت تولیدکننده‌ها

محمدی با بیان تعدادی از چالش‌های صنعت گوشت مرغ اظهار کرد: عدم دسترسی مناسب به نهاده‌های غذایی برای مرغدارها به یک چالش تبدیل شده است و بسیاری از مرغداری‌ها با کمتر از ظرفیت اسمی خود در حال تولید هستند که همین امر کاهش عرضه را در پی دارد. برای برون رفت از چنین مشکلی باید ارز آوری در حوزه تولید گوشت مرغ اتفاق بیفتد تا ارز حاصله برای تامین نهاده مورد استفاده قرار گیرد. شرکت‌های بسیار زیادی در کشور از جمله ماهان توانایی بالایی برای تولید محصولات صادراتی دارند که امکان اتصال زنجیره تولید گوشت مرغ داخلی به زنجیره‌های بین‌المللی را مهیا خواهد کرد. در کنار امکان صادرات گوشت مرغ، برندسازی می‌تواند محصولات ایرانی را حداقل در کشورهای همسایه بر سر زبان‌ها بیندازد؛ زیرا کیفیت تولیدات ایران بسیار مناسب است.

محمدی در توضیح اینکه حضور نماد شرکت در تابلو بازار سرمایه چه تاثیری بر این شرکت داشته افزود: با توجه به اینکه شرکت ماهان زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر و وابسته به بنیاد شهید است، شفاف‌سازی یکی از راهبردهای اصلی به شمار می‌آید. از همین رو عرضه اولیه ۱۴ درصد از سهام شرکت در اسفند ۱۳۹۷ اتفاق افتاد که یکی از اولین شرکت‌های سازمان اقتصادی کوثر بود که با نماد «زماهان» وارد بورس شد. در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ارزش این شرکت ۹۵۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به ارزش ابتدای سال ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد. به گفته محمدی، در ۶ ماه اول سال به تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ۳۱۶ میلیون سهم معامله شده است که به طور میانگین یک میلیون و ۸۰۰ هزار سهم در هر روز مورد معامله قرار گرفته که ارزشی معادل ۹۲۱ میلیارد تومان داشته است. یعنی روزانه ۵ میلیارد تومان از سهام شرکت در بازار گردش دارد. مدیریت موفق شرکت برای بازار بورس و احساس وظیفه نسبت به سرمایه‌گذاران را می‌توان در این نکته جست‌وجو کرد که در ۱۹۰ روز معاملاتی هیچ تاخیری در درج اطلاعیه‌های این شرکت نبوده و جزو اولین شرکت‌های بورس است که اقدام به برگزاری مجمع به صورت آنلاین کرده تا سهامداران در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار نگیرند.

 رکورد جهانی ماهان در تولید مرغ

محمدی افزود: اظهار نظر در مورد ظرفیت‌های تولیدی ایران و ظرفیت شرکا ماهان در تولید مرغ بدون مبنا نیست؛ زیرا تولید ۱۶۰ قطعه مرغ در گله ساری به ازای هر سر مرغ نشان واضحی از این ادعا است که ۲۷ قطعه بیشتر از رکورد تولید اعلام شده توسط شرکت خارجی است. اگر همین ۲۷ عدد را در تعداد جوجه‌ها ضرب کنیم عدد بسیار بزرگی می‌شود که یک جهش در تولید به شمار می‌آید. واحدهای دیگر نیز می‌توانند به چنین تولیداتی دست یابند و دور از انتظار نیست. برای مثال در واحد کرمان و زنجان نیز به این عدد نزدیک شده‌ایم.

محمدی در ادامه بیان گزارش ۶ ماه شرکت در حوزه تجارت، چرخش از خام‌فروشی جوجه یک روزه به تولید محصولات فرآوری شده را نیز از موفقیت‌های تولید این شرکت بیان کرد. در حوزه مالی نیز گزارش حسابرسی مقبول و بدون تاخیر بوده‌اند و موفقیت‌های بسیاری نیز در مدیریت داخلی شرکت حاصل شده که کارآیی عملیات سازمانی را به شدت افزایش داده است. جوان‌گرایی شرکت در راستای سیاست‌های کلان سازمان اقتصادی کوثر و استفاده از منابع داخلی درونزایی اقتصاد این شرکت را شکوفا کرده است. برای مثال ۵۰۰ نیروی انسانی که ۴۵۰ نیرو در بخش تولید مشغول به کار هستند و با ساختار سازمانی بهینه شده چالاکی سیستم را باعث شده‌اند.

با وجود چالش‌های زیاد صنعت مرغداری، شرکت ماهان توانسته از ظرفیت‌های موجود بهره برده و برای بهبود وضعیت شرکت در آینده برنامه‌ریزی کند. افزایش تولید و ایجاد پایداری، استفاده از پتانسیل زنجیره تولید، ارزش‌افزایی در بازار و اتصال به بازارهای بین‌المللی از جمله دستاوردها و اهداف شرکت به شمار می‌آیند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند