مدیرعامل اتحادیه مرکزی ماهیان سرد آبی با اشاره به افزایش تولید ماهیان سرد آبی به ۵/ ۲ برابر میزان فعلی در صورت حل چالش بازار گفت: اکنون امکانات و زیرساخت‌های این بخش در کشور مهیاست و با ایجاد یک بخش مکانیزاسیون می‌توان افزایش تولید را محقق ساخت.

آرش نبی‌زاده با بیان اینکه ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده ماهیان سرد آبی در آب‌های شیرین جهان است، افزود: استان‌های چهارمحال و ‌بختیاری با ۲۴ هزار تن، لرستان با ۲۳ هزار و ۵۰۰ تن، کهگیلویه ‌و بویراحمد و کرمانشاه هرکدام با نزدیک به ۱۵ هزار تن تولید در سال به‌عنوان استان‌های نمونه بیشترین تولید ماهیان سرد آبی کشور محسوب می‌شوند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی ماهیان سرد آبی اضافه کرد: این اتحادیه با اعضای اصلی که شامل استان‌های لرستان، چهارمحال‌ و بختیاری، کهگیلویه ‌و ‌بویراحمد، کرمانشاه، همدان، زنجان، البرز و قزوین و اعضای دیگر مانند استان‌های مرکزی، خراسان و کردستان (در حال اضافه شدن قرار دارند) فعالیت دارد.

نبی‌زاده درباره حجم تولید و صادرات گفت: سال گذشته پیش‌بینی‌ها با توجه به اوضاع کشور به میزان ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن تولید بود و صادرات خوب نبود، اما امسال شرایط صادرات بسیار مناسب است و دستیابی به رقم ۱۰ تا ۱۲ هزار تن مورد انتظار است. وی، کشورهای جمهوری آذربایجان، عراق و همسایگان جنوب خلیج‌فارس را از بازارهای هدف برای صادرات ماهیان سرد‌آبی ذکر کرد. مدیرعامل اتحادیه ماهیان سرد آبی اضافه کرد: ابزار کافی برای مدیریت بازار وجود ندارد و سازمان میدان‌ها براساس تعهداتی که داشته (طرح پایانه‌های مبدأ و مقصد) به مدت سه سال است که به آن تعهدات عمل نمی‌کند.

وی، یکی از راهکارها را قانون انتزاع بیان کرد و گفت: زمانی که قانون انتزاع را از وزارت جهاد کشاورزی خارج کردند، تنظیم بازار در بخش کشاورزی از رویه خود خارج و مدیریت آن با مشکل روبه‌رو شد. وی بابیان اینکه در ۶ ماه نخست به دلیل نبود عادت غذایی مردم، بحران‌های شدید درفروش آبزیان وجود دارد، گفت: در گذشته امکان تولید و نگهداری ماهی در فصل گرم سال درگذشته وجود نداشت، مردم هم رغبتی برای مصرف آن نداشتند؛ اما در حال حاضر  پایه پرورشی در تمام فصول سال فراهم‌شده و برای ماهی قزل‌آلا در هر فصل از سال با شرایط کیفی مناسب و تازه در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دارد.

نبی‌زاده، خرید حمایتی ماهی قزل‌آلا در سه‌ماه نخست سال تا سقف پنج‌تا هفت هزار تن را از برنامه‌های در دست اقدام این اتحادیه بیان کرد و افزود: اجرای این طرح می‌تواند کمک بسزایی به تولیدکنندگانی که در نیمه نخست سال آسیب می‌بینند، خواهد کرد.

 وی توضیح داد: برای جهش تولید در بخش سرد آبی، نیاز به بازار وجود دارد و در بخش ماهیان سرد آبی در سطح کشور با توجه به امکانات و زیرساخت‌های موجود با ایجاد بخش مکانیزاسیون می‌توان تولیدات را تا 5/ 2 برابر سطح فعلی افزایش داد.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سرد آبی کشور، واگذاری وظایف تصدی‌گری به اتحادیه را یکی از راه‌های ارتباط مستمر با اعضا ذکر کرد و گفت: بیمه اجباری یکی از راهکارهایی است که با اجرای آن ارتباط با تولیدکنندگان بیشتر و اطلاعات اتحادیه از تولید دقیق‌تر خواهد شد و اکنون برنامه ایجاد سامانه جامع قزل‌آلا کشور در دست اقدام است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند