با مصوبه‌ای که هیات مدیره بانک مسکن در ابتدای سال‌جاری داشت سقف تسهیلات ساخت مسکن در تهران چنانچه سازندگان از فناوری‌های نوین استفاده کنند و حرفه‌ای‌ساز باشند با ۴۷ درصد رشد به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. این تسهیلات با هدف رونق در بخش تولید مسکن افزایش یافت تا بخش عمده‌ای از منابع موردنیاز سازندگان تامین شود .

وام ساخت مسکن در سال ۹۸ تا سقف ۱۷۰ میلیون تومان و در سال ۹۷ به میزان ۱۱۰ میلیون تومان در شهر تهران بوده است. این سقف پرداختی در شهر تهران و به انبوه‌سازان و سازندگانی که فناوری‌های نوین را در ساخت‌وسازشان رعایت کنند، تعلق می‌گیرد. سقف رقم تسهیلات ساخت مسکن بانک مسکن در سال‌جاری برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر به۲۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این رقم در سال گذشته ۱۶۰ میلیون تومان و سال ماقبل آن یکصدمیلیون تومان بوده است. سقف تسهیلات مسکن برای سایر شهرها نیز ۱۸۰میلیون تومان اعلام شده که در سال ۹۸ به میزان ۱۳۰میلیون تومان و در سال ۹۷ به میزان ۹۰ میلیون تومان بوده است.

تسهیلات ساخت مسکن برای سازندگانی که از فناوری‌های نوین استفاده نمی‌کنند برای شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و سایر شهرها به ترتیب ۲۰۰، ۱۷۰ و ۱۴۰میلیون تومان است. این رقم برای سازندگان غیرحرفه‌ای نیز به ترتیب ۷۰، ۶۰ و  ۵۰میلیون تومان در سال‌جاری است. نرخ سود این تسهیلات نیز ۱۸ درصد در تسهیلات بدون سپرده، از محل اوراق ۵/ ۱۷ و در بافت‌های فرسوده ۱۶ درصد است.

محمدحسن علمداری، مدیر امور اعتبارات بانک مسکن  با بیان اینکه در ۷ ماه گذشته میزان پرداخت تسهیلات ساخت مسکن بیش از ۵۸ درصد رشد داشته است، گفت: رشد قیمت مسکن و افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن تا ۲۵۰ میلیون تومان موجب ترغیب سازنده‌ها به ساخت‌وساز شد.

علمداری در پاسخ به این پرسش که در ۷ ماه گذشته میزان پرداخت تسهیلات ساخت مسکن چه میزان بوده است و آیا انبوه‌سازان از این تسهیلات استقبال می‌کنند، گفت: با افزایش قیمت مسکن و بهبود نسبی بخش ساخت‌وساز سازندگان مسکن در چند ماه به استفاده از تسهیلات ساخت ترغیب شدند. یکی از دلایل افزایش پرداخت تسهیلات ساخت مسکن، افزایش سقف بود اما بخش عمده آن را می‌توان به بهبود نسبی ساخت‌وساز پس از رشد قیمت مسکن عنوان کرد، زیرا وقتی قیمت‌ها رشد کرد، سازنده‌ها به این نتیجه رسیدند که می‌توانند در احداث مسکن بهتر و بیشتر عمل کنند.

علمداری ادامه داد: به هر حال تنها مشکل کُندی بازسازی بافت فرسوده سازنده‌ها نیستند. باید قوانینی وضع شود که اگر قرار است مناطقی از بافت‌های فرسوده تخریب و بازسازی شود ساکنان آن مناطق به آن تصمیم به دلیل وجود قانون احترام بگذارند. پس اگر چنین قوانینی تدوین و اجرایی شود ساکنان بافت فرسوده درمی‌یابند که به هر حال بعد از مدتی این اقدام عملیاتی خواهد شد پس این مشکل عدم استقبال و عدم توجه ساکنان به بازسازی بافت فرسوده برطرف می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سازنده‌ها نیز رفع خواهد شد.

علمداری در پاسخ به این پرسش که عمده مشکل در بازسازی بافت فرسوده چیست، خاطرنشان کرد: عمده مشکل بازسازی بافت فرسوده تملک‌ها، عقب‌نشینی و تجمیع سندها است. به هر حال اگر ساکنان و ذی‌نفعان در رابطه با بازسازی بافت فرسوده همکاری بیشتری داشته باشند و وابستگی‌ها کمتر شود و قوانین حاکمیتی برای بازسازی بافت فرسوده تدوین شود بدون شک روند نوسازی و بازسازی بافت فرسوده بهتر خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند