به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عارف باقری، مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک گفت: از آنجا که اکتشاف از اصول و راهبردهای اصلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بوده و با توجه به ابلاغ نقشه راه و برنامه‌های مدون به تمامی واحد‌های زیر مجموعه ایمپاسکو برای توسعه کمی و کیفی امور اکتشاف، مجتمع معدنی سرب نخلک موفق به دریافت گواهی کشف و ثبت ذخیره قطعی یک‌میلیون و ۵۰ هزار تنی شد. وی افزود:  با توجه به سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی میان مدت انجام شده توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، میزان ذخایر قطعی معدن نخلک از رقم ۴۲۶ هزار تن به یک‌میلیون و ۵۰ هزار تن افزایش یافت و شاهد رشد ۵/ ۲ برابری در میزان ذخایر این معدن قدیمی هستیم. مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک خاطرنشان کرد: این افزایش حجم ذخیره تنها در بخش اول رونمایی از ذخایر اکتشافی معدن نخلک است و با تکمیل زنجیره اکتشاف، به زودی شاهد افزایش ذخیره ماده معدنی تا رقم تقریبی ۶ میلیون تن نیز خواهیم بود. وی  با اشاره به لزوم توجه به توسعه همگون اکتشاف همزمان با نگاه به تولید و استخراج، از ابتدای واگذاری راهبری مجتمع از سال ۹۶ و تاکنون علاوه بر تهیه انواع نقشه‌های زمین‌شناسی، توپوگرافی، تکتونیکی، به‌کارگیری انواع روش‌های ژئوفیزیکی در عمق، با استفاده از توان فنی و مهندسی تیم اکتشاف مجتمع، بالغ بر ۱۲ هزار متر حفاری مغزه‌گیری و حفر ۲ هزار متر مکعب ترانشه و استقرار ۶ دستگاه حفاری در محدوده‌های دارای پتانسیل مجتمع صورت پذیرفته تا همزمان با افزایش میزان تولید، دغدغه‌ای بابت تامین خاک و خوراک و تامین آتیه مجتمع نداشته باشیم.

وی افزود: در ابتدای سال ۹۹ نیز معدن چاه خربزه نیز که در ۱۱ کیلومتری مجتمع معدنی سرب نخلک قرار دارد، نسبت به اخذ گواهی کشف سرب و روی از مراجع ذی‌صلاح اقدام کرده است.

مجتمع سرب نخلک در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال شرق نائین و ۴۵ کیلومتری شمال شرق انارک در حاشیه کویر مرکزی ایران و در استان اصفهان واقع شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند