به گزارش گروه بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از فایننشال تایمز، شرکت نکست ارا انرژی که دفتر آن در فلوریدای آمریکا مستقر است در زمینه تولید و توزیع الکتریسیته فعالیت می‌کند. بر اساس داده‌های مرکز تحقیقات اس‌اندپی گلوبال مارکت اینتلیجنس، «شرکت نکست ارا انرژی» بیش از دو سوم در دو سال گذشته سود کسب کرده است.

فوربس گزارش کرد اگر یک دهه قبل در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده باشید، بازده کل سرمایه شما در این هفته، شامل سود سهام، 600 درصد رشد کرده است. در مقابل، اگر یک دهه قبل در شرکت اکسون موبیل سرمایه‌گذاری کرده باشید، شاهد کاهش ارزش سهام خود به نصف هستید. هردوی این شرکت‌ها در بخش‌های مختلفی از انرژی فعالیت می‌کنند.

تفاوت فاحش در عملکرد این شرکت‌ها منجر به شرایطی شده است که تصور آن‌یک دهه قبل امکان‌پذیر نبود، اما در این هفته سرمایه بازاری شرکت نکست ارا از اکسون موبیل پیشی گرفت و آن را به بزرگ‌ترین شرکت انرژی ایالات‌متحده تبدیل کرد.

اکسون موبیل که زمانی بزرگ‌ترین شرکت نفتی سهامی عام در جهان بود، از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از نیمی از ارزش خود را ازدست‌ داده است. سرمایه بازاری این شرکت در سال 2007 میلادی بیش از 500 میلیارد دلار بوده است در حالی ‌که هم‌اکنون به 9/ 137 میلیارد دلار تنزل کرده است. سقوط ارزش اکسون موبیل، بیش از هر عاملی به خاطر شیوع همه‌گیری ویروس کرونا و در پی آن کاهش تقاضا برای انرژی بوده است.

صعود ارزش نکست ارا و افت ارزش اکسون موبیل نشان می‌دهد که به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا، مصرف نفت در جهان کاهش‌یافته است و افزایش منابع تجدیدپذیر در تولید الکتریسیته باعث شده است تا تمایل سرمایه‌گذاران به این بخش بیشتر شود.

جیم روبو، مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره نکست ارا در مصاحبه‌ای با موسسه وولف ریسرچ گفت: «ما در حال حاضر تقاضای بسیار زیادی برای انرژی‌های تجدیدپذیر داریم.»

طی 15 سال گذشته، جهان به سمت انرژی‌های پاک‌تر حرکت کرده است و شرکت نکست ارا در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان داده است و به همین خاطر به بزرگ‌ترین شرکت تولید برق در جهان تبدیل شد.

حدود 70 درصد از درآمد شرکت نکست ارا از طریق تاسیسات الکتریسیته در فلوریدا تامین می‌شود و باقی‌مانده آن از فروش برق در بازارهای عمده رقابتی به دست می‌آید. این شرکت بهترین تولیدکننده برق از باد و خورشید است.

اکسون موبیل، یک شرکت تولیدکننده نفت و گاز است که در اثر سقوط قیمت نفت خام دچار چالش شده است. این شرکت که دفتر اصلی آن در تگزاس مستقر است در نیمه اول سال 7/ 1 میلیارد دلار ضرر داده است و به‌تازگی نام آن از فهرست میانگین صنعتی داوجونز حذف شد. 

شرکت اکسون موبیل دارای 74 هزار نیروی کار است که در اقصی نقاط جهان به جز قطب جنوب فعالیت می‌کند. شرکت نکست ارا که در دهه 1920 میلادی در فلوریدا تاسیس شد، کمتر از 15 هزار کارمند دارد و فقط در ایالات متحده و کانادا فعالیت می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند