به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، وی با اعلام اینکه نقشه راه طرح تحول دیجیتال بانک صادرات ایران نهایی شده افزود: در چشم‌انداز دیجیتال، بحث لذت‌بخش کردن بانکداری برای مشتری از طریق پلت‌فرم بانکداری باز و فرابانکداری و همچنین بانک برتر در ایجاد زنجیره تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی، دنبال می‌شود. وی با اشاره به تاریخچه تحولات بانکداری الکترونیک در بانک صادرات ایران، افزود: اوایل سال ١٣٨٠، تمامی تراکنش‌های بانک صادرات ایران حضوری بوده است درحالی‌که آمار ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که بیش از  ٩٤درصد تراکنش‌های بانک به‌صورت غیرحضوری و تنها ٦درصد حضوری انجام می‌شود. گودرزی گفت: بانک صادرات ایران از سال ٧١ مکانیزاسیون را در ٣٢٠٠ شعبه آغاز کرد و عملیات بانکی از روش دستی به مکانیزه تغییر یافت و ارائه خدمات بانکی با سهولت بیشتری صورت پذیرفت. از سال ٧٩، پیاده‌سازی سامانه بانکداری متمرکز سپهر انجام و مشتری شعبه، مشتری شبکه سراسری بانک شد و تمامی خدمات بانکی را از طریق شبکه شعب بانک دریافت کرد. با راه‌اندازی دستگاه‌های خودپرداز، برخی خدمات از داخل شعبه به بیرون هدایت شد. در سال ١٣٨١ «شتاب» در نظام بانکی کشور راه‌اندازی شد و پرداخت‌ها، جنبه بین‌بانکی یافت.

در آن سال‌ها تا ٨٠درصد تراکنش‌ها شامل «تراکنش‌های پرداخت» بود و به همین دلیل تلاش کردیم از سال ١٣٨٢ این نوع تراکنش‌ها از طریق درگاه‌های غیرحضوری انجام شوند. سال ١٣٨٣ تلفن‌بانک و یک سال بعد اینترنت بانک عرضه شد و نیاز به استفاده از دستگاه‌های خودپرداز هم کاهش یافت و پرداخت توسط کامپیوتر شخصی از محل کار یا منزل امکان‌پذیر شد. کارت اعتباری و پیامک در همین سال در دسترس قرار گرفت. سال ١٣٨٦ همراه بانک معرفی و بانکداری از طریق تلفن‌‌های همراه، ممکن شد.

در سال ٩٢ شاپرک راه‌اندازی شد و بانک صادرات ایران در سال ٩٣ کیوسک بانک را به‌کار گرفت. ظهور شاپرک و توسعه پایانه‌های فروش و کیوسک بانک، موجب شد تا نقش خودپردازها کمرنگ‌تر از گذشته شود. در سال ٩٤ اینترنت بانک شرکتی و همبانک معرفی شد و از این مرحله به بعد یک تحول دیگر که همانا استفاده از خدمات بانکداری باز بود موردتوجه قرار گرفت. بانک صادرات ایران در سال ٩٧، اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران (صاپ) را راه‌اندازی کرد. در سال ٩٨ نسخه جدید همراه بانک منتشر شد و در آغاز سال ٩٩، کیف پول الکترونیک در شرایط ویژه شیوع کرونا و برای رفع نیاز، حفظ بهداشت و ایمنی بیشتر و تماس کمتر در استفاده از پایانه‌های فروشگاهی به هنگام خرید، در مدت کوتاهی راه‌اندازی و بعدازآن، پیشخوان شمس (شعبه مجازی سپهر) بانک صادرات ایران معرفی شد تا خدماتی را که هم‌اکنون مشتریان در شعب و به‌صورت حضوری دریافت می‌کنند به‌صورت غیرحضوری نیز در دسترس باشد. مراحل تهیه سامانه جامع اعتباری بانک نیز آغاز شده و توسعه خواهد یافت. معاون طرح و برنامه بانک صادرات ایران اظهار کرد: بیش از ۵ میلیون نفر از همراه بانک و بیش از یک‌میلیون نفر از اینترنت بانک صادرات ایران استفاده می‌کنند که نسبت به سال‌های گذشته با استقبال به‌مراتب بیشتری روبه‌رو بوده است.

همچنین استفاده از درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات ایران با بیش از ۲ هزار و٧٠٠ کاربر، بیش از ٨٠ درصد افزایش داشته و نرم‌افزار صاپ با بیش از ۲ میلیون و ٢٠٠ هزار کاربر مورداستفاده مردم و مشتریان قرار دارد. وی با بیان اینکه از سال ٩٨ در مسیر تحول دیجیتال حرکت کرده‌ایم، افزود: متدولوژی و چارچوب کلی ترسیم نقشه راه تحول دیجیتال، باملاحظه اهداف و جهت‌گیری استراتژیک بانک، به‌روزرسانی شده و بازنگری صورت پذیرفت. شورای عالی تحول با مصوبه هیات‌مدیره بانک ایجاد شده است و برنامه‌های مختلفی تعیین و برای تحقق آن پیگیری شده و با پایش مجموعه اقدامات، میزان دستیابی به اهداف تحول دیجیتال مورد راستی‌آزمایی قرار خواهد گرفت. گودرزی افزود: برای دستیابی به اهداف بانکداری دیجیتال، بحث امنیت خاطر مشتریان مورد توجه است و با حرکت در جهت غیرحضوری کردن کامل تراکنش‌های پرداخت و هر آنچه به حوزه وجوه نقد از مجموعه عملیات شعبه مربوط می‌شود، کار شعبه سبک‌تر و ارائه خدمات باکیفیت بالاتر و ارزش‌افزوده بیشتر میسر می‌شود. معاون طرح و برنامه بانک صادرات ایران ابراز کرد: قابلیت‌های ارزش ‌افزوده، طراحی ارگونومیک خدمات، ساده‌سازی دسترسی، اتوماسیون فرآیند پذیرش از طریق تقویت زیرساخت‌های فناورانه، استقرار بانکداری باز، ایجاد و توسعه رایانش ابری، طرح جامع امنیت اطلاعات و احراز هویت دیجیتال پیگیری می‌شود. ضمن اینکه در حال حاضر از طریق اپلیکیشن صاپ‌ امکان احراز هویت کامل غیرحضوری مشتریان بانک صادرات ایران در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) فراهم ‌شده است.

گودرزی با تشریح بانکداری داده‌محور به‌عنوان هدف دیگر طرح تحول دیجیتال، افزود: با تحلیل داده‌های بزرگ در بانک صادرات ایران امکان حرکت به‌سوی بانکداری هوشمند نیز فراهم می‌شود. وی سرمایه انسانی دیجیتال را مورد اشاره قرارداد و گفت: برای دستیابی به بانکداری دیجیتال باید فرهنگ دیجیتال در حوزه نیروی انسانی گسترش یابد که با آموزش‌های لازم در این مسیر حرکت خواهیم کرد. معاون طرح و برنامه بانک صادرات ایران در تشریح سامانه پیشخوان مجازی خدمات الکترونیکی بانک صادرات ایران «شمس» گفت: این سامانه با ارائه خدمات پرکاربرد بانکی راه‌اندازی شده و خدماتی همچون «درخواست اینترنتی تسهیلات»، «افتتاح حساب»، «درخواست صدور دسته‌چک»، «رفع سوء‌اثر از چک برگشتی»، «فعال‌سازی خدمات بانکداری الکترونیکی (ازجمله درخواست صدورکارت)» و «دریافت صورت‌حساب اینترنتی» از طریق این سامانه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند