«ومعادن» با واگذاری ۹۹/ ۳۴ درصد از سهام این شرکت به قیمت ۱۳ هزار و ۸۳۸ میلیارد ریال توانست سود ۸۲۴ میلیارد تومانی در حساب‌های خود شناسایی کند. شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خوزستان از شرکت‌های غیربورسی پرتفوی «ومعادن» هستند که مراحل کارشناسی و ارزیابی سهام آنها توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری به اتمام رسیده و نقل و انتقال آنها کامل شده است. سهام این شرکت‌ها به شرکت زیرمجموعه فرعی به نام شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات (تجلی صنعت خودرو سابق) منتقل شده است. سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در سه ماه تابستان امسال سهام ۶۳ شرکت بورسی و غیربورسی را در پرتفوی خود داشت.

بهای تمام‌شده «ومعادن» در پایان شهریورماه بالغ ‌بر 6 هزار و 516 میلیارد ریال بود. براین اساس شرکت در 23 صنعت فعال سرمایه‌گذاری کرده که جمع این سرمایه‌گذاری‌ها بالغ‌بر 12 هزار و 237 میلیارد ریال بوده است. درآمدهای عملیاتی سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در پایان سال 98 مبلغ 27 هزار و 409 میلیارد ریال و هزینه‌های عملیاتی آن 154 هزار میلیارد ریال بوده است. سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی نسبت به سال قبل 28 درصد افزایش و در سهام شرکت‌های غیربورسی 44 درصد رشد داشت.

این شرکت که سهامدار عمده آن فولاد مبارکه با 11/ 42 درصد سهم است طی سال 98 توانست 33 درصد افزایش درآمدهای عملیاتی، 33 درصد افزایش سود عملیاتی و 37 درصد افزایش سود خالص را تجربه کند. همچنین افزایش 50 درصدی دارایی‌ها و افزایش 27 درصدی سود انباشته از دیگر عملکردهای مثبت این هلدینگ بود. «ومعادن» همچنین رشدی بیش از 102 درصد را در حاشیه سود خالص طی سال 98 شاهد بود. بنا بر گزارش مزبور استفاده از فرصت‌های موجود در بازار سرمایه و تحصیل شرکت‌های بانکی و سازمان خصوصی‌سازی، افزایش درصد سرمایه‌گذاری در بورس کالا، بورس انرژی و بورس اوراق بهادار از راهبردهای مدیریتی این شرکت در سال 98 بود. همچنین پیگیری مستمر در خصوص فروش سرمایه‌گذاری‌های کم‌بازده و بهبود پرتفوی، تسهیل تامین مالی طرح و پروژه‌های شرکت‌های سرمایه‌پذیر نیز از دیگر راهبردهای مدیریتی این هلدینگ بود.

موضوع فعالیت «ومعادن» تاسیس، خرید، مشارکت در تامین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در انواع شرکت‌ها، موسسات و واحدهای صنعتی و معدنی، ساختمانی، کشاورزی، خدماتی و انجام فعالیت‌های مالی و اعتباری در داخل کشور است. همچنین انجام تمامی خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های تولید، سرمایه‌گذاری، توسعه و تکمیل، برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی، تامین منابع مالی، بازاریابی و طراحی سیستم‌های مدیریتی، سرمایه‌گذاری در خارج از کشور به‌صورت مشارکتی و قبول و اعطای نمایندگی و انجام عملیات دیگری که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم برای تحقق اهداف مزبور لازم است از دیگر موضوعات فعالیت «ومعادن» است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند