این صحبت‌ها بخشی از گفته‌های محمدشفیع ملک‌زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی است ؛ وی در ادامه با بیان اینکه امسال هم طبق روال سال‌های گذشته دولت قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به درستی اجرا نکرد، گفت: نظام صنفی کشاورزی هر سال با تمام توان پیگیر این بوده که دولت قیمت‌ها را عادلانه تعیین کند، امسال تا حدودی وزارت جهاد کشاورزی و مجلس جدید نیز همراهی کردند. در حقیقت کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با توجه به اینکه قانون خرید تضمینی هیچ سالی به درستی رعایت نشده و قیمت‌ها براساس قیمت تمام شده تولید نبوده و این موضوع موجب نارضایتی کشاورزان شده، به تعیین قیمت محصولات کشاورزی ورود کردند و در اولین قدم قانون اصلاح خرید تضمینی گندم را با یک طرح دو فوریتی تصویب کردند.

وی ادامه داد: در اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مقرر شد شورای ۹ نفره‌ای متشکل از سه وزیر بخش دولتی، سه تشکل بخش کشاورزی (نظام صنفی کشاورزی، اتحادیه تعاون روستایی و نظام مهندسی کشاورزی) و سه کشاورز خبره تشکیل شود و سه نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی نیز بدون حق رای ناظر آن باشند و قیمت‌ها تعیین شود و از این به بعد این شورای قیمت‌گذاری مسوول تعیین قیمت محصولات کشاورزی باشد. رئیس نظام صنفی کشاورزی اضافه کرد: در حالی که تشکیل شورای قیمت گذاری در مجلس روال قانونی خود را طی می‌کرد تا شورای نگهبان تایید کند، متاسفانه روزهای گذشته شورای اقتصاد شتاب‌زده ورود کرد و به‌رغم برنامه‌های مجلس، یک قیمت ۴هزار تومانی را برای خرید تضمینی گندم تصویب و توسط رئیس‌جمهور اعلام کرد که مبنای مشخصی هم برای آن ارائه نشده است. هر سال نیز به همین روال بوده و هر چقدر درخواست کردیم که آنالیز قیمتی و مبنای خود را هم انتشار بدهید، ولی گوش شنوایی نیست و متاسفانه شورای اقتصاد فقط براساس میزان بودجه دولت این قیمت را تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه مجلس نیز با این قیمت‌گذاری موافق نیست و این قیمت به زودی اصلاح می‌شود، گفت: در حقیقت با تصویب شورای جدید توسط مجلس، خرید تضمینی گندم با قیمت ۴هزارتومان از لحاظ قانونی اعتباری ندارد و مورد قبول کسی نیست. امیدواریم در شورای قیمت‌گذاری بررسی‌های لازم انجام شود و بتوانیم قیمت نهایی محصولات را به درستی مشخص کنیم. به گفته وی با توجه به تحریم‌های اقتصادی قطعا از فاکتورهایی صرف‌نظر می‌کنیم تا فشار زیادی به دولت وارد نشود و از آن طرف سود متعارفی عاید کشاورزان این بخش شود. اگرچه در کارگروه مشترک وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌ها قیمت تمام شده گندم را با توجه به افزایش هزینه‌های نهاده‌های کشاورزی ۵۴۴۸ تومان در نظر گرفتیم، اما امیدواریم که قیمت تعیین شده کمتر از ۵هزار تومان نشود تا کشاورزان از کاشت محصولات استراتژیک استقبال کنند. ملک‌زاده با بیان اینکه شورای قیمت‌گذاری برای تمامی ‌محصولات کشاورزی نظر کارشناسی می‌دهد، گفت: کلزا باید حداقل کیلویی ۱۱هزار تومان، چغندرقند باید کیلویی ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان خریداری شود تا کشور در تولید شکر به خودکفایی برسد. همچنین قیمت جو نیز باید حداکثر با قیمت گندم ۲۰درصد اختلاف داشته باشد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی تصریح کرد: اگر این شورا تشکیل شود و قیمت چند محصول اساسی به صورت واقعی تعیین شود، قطعا الگوی کشت در کشور به صورت خودکار اجرا می‌شود. چندی پیش در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴هزار تومان تعیین شد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند