در سایه این امر، عرصه زراعی ایران از حیث تامین ادوات کشاورزی تا حدود بسیاری خودکفا شده و علاوه بر این، تجهیزات تولیدی ایران، به بسیاری از کشور‌های پیشرفته جهان صادر می‌شود. این امر، معادله‌ای دو سر بُرد است که علاوه بر تامین نیاز‌های مرتبط با کشاورزی و باغداری مکانیزه، به ارتقای آورده‌های اقتصادی از محل ساخت و صادرات چنین دستگاه‌هایی می‌انجامد. در همین راستا رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی گفت: مهم‌ترین مشکل بخش صنعت در تولید ماشین‌آلات کشاورزی تامین مواد اولیه است و این موضوع با چالش‌های مختلف مواجه شده است. حمیدرضا نامی در این خصوص گفت: در حوزه تامین فولاد که از مهم‌ترین مواد اولیه تولید ماشین‌آلات کشاورزی است به‌رغم عرضه در بورس این محصول از طریق بازار آزاد در اختیار تولیدکنندگان کوچک و متوسط صنعت ماشین‌آلات کشاورزی و با قیمت بسیار بالاتر قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: در حوزه مواد اولیه موردنیاز که وارداتی هستند نیز چالش بسیار است. ثبت سفارش به کندی انجام می‌گیرد و امکان واردات مقادیر موردنیاز نیز وجود ندارد.

نامی گفت: در مجموع مواد اولیه در حوزه تولید ماشین‌آلات کشاورزی با قیمت بسیار بالا به دست تولید‌کنندگان می‌رسد و هیچ اقدام حمایتی برای تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی صورت نمی‌پذیرد و علت اصلی افزایش قیمت ماشین‌آلات کشاورزی نیز همین موضوع است. رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی با اشاره به ورود دولت به حوزه تامین و توزیع ماشین‌آلات کشاورزی اظهار کرد: در بحث توزیع شاهد سهمیه‌بندی‌هایی هستیم که یکی از دلایلی است که شبکه توزیع هزینه سنگینی را به کالای تمام شده تحمیل می‌کند. وی ادامه داد: بخش عمده کشاورزان با تسهیلات بانکی ماشین‌آلات کشاورزی را خریداری می‌کنند که برای تامین این تسهیلات باید از مراحل زیاد و پیچیده‌ای بگذرند و پروسه طولانی را طی کنند. رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی گفت: بارها گفته شده که اگر توزیع ماشین‌آلات کشاورزی به عهده تشکل‌ها گذاشته شود و دولت تنها نقش نظارتی در این خصوص داشته باشد عرضه و تقاضا قیمت را به تعادل می‌رساند در حالی‌که اکنون با مداخلات دولت بازار ماشین‌آلات کشاورزی دچار مشکل شده و اعلام برخی قیمت‌های دستوری از طرف وزارت جهاد کشاورزی بازار را دچار مشکل کرده است. وی ادامه داد: قیمت‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی برای برخی ماشین‌آلات کشاورزی اعلام کرده است بعضا از قیمت تمام شده قیمت تولید آن پایین‌تر است و به طور طبیعی رعایت آن غیرممکن می‌شود همین موضوع نیز به اختلاف میان کشاورزان و تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی منجر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش دولتی باید موضوعات ترویج و توسعه مکانیزاسیون کشاورزی را دنبال کند و کار نظارتی خود را نیز به انجام برساند و در بخش توزیع و فروش که موجب ایجاد رانت می‌شود دخالت نکرده و این موضوع را به عهده تشکل‌های بخش کشاورزی و صنعت بگذارند. نامی تاکید کرد: سیاست‌های اعمال شده باعث کاهش بنیه اقتصادی کشاورز برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی شده است که همین موضوع هم صنعت تولید ماشین‌آلات کشاورزی را تضعیف کرده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند