در مدت اخیر که سرویس‌های ابری به بازار کسب و کارهای کشور راه پیدا کرده‌اند، «رایانش ابری» یکی از پرکاربردترین خدمات ارائه شده در این حوزه بوده است، اما به تازگی شرکت ابرآمد به اتکای مشارکت دو مجموعه «همکاران سیستم» (بازیگر حوزه نرم‌افزاری) و «افزارپرداز رمیس» (بازیگر حوزه سخت‌افزاری) سرویس جدیدی با عنوان VDC (دیتاسنتر مجازی) ارائه کرده است که مدیران را از داشتن دیتاسنتر در محل شرکت بی‌نیاز می‌کند.

در نظام شرکت‌داری مدرن امروزی، ضرورت به‌کارگیری بسترهای تکنولوژیک و مرتبط با فناوری اطلاعات غیرقابل انکار است و تهیه و پشتیبانی چنین ساختارهایی بخش زیادی از هزینه‌های هر شرکت را به خود اختصاص می‌دهد. شاید چند سال پیش ارائه خدمات شرکت‌ها بر مبنای رایانش ابری مزیت محسوب می‌شد، اما اکنون مجموعه‌هایی که با این فناوری همگام نشوند به مرور از دور خارج خواهند شد.

علی الیاسی، مدیرعامل شرکت «ابرآمد» در رابطه با جدیدترین خدمات ابری این مجموعه برای کسب‌وکارها در ابعاد مختلف می‌گوید: سرویس دیتاسنتر مجازی و ابر خصوصی مجازی دو مورد از جدیدترین خدماتی است که به سازمان‌ها ارائه می‌دهیم. شرکت‌ها برای راه‌اندازی سامانه‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی خود نیاز به زیرساخت مناسبی دارند. همچنین اطلاعات یکی ارزشمندترین دارایی‌های آنهاست و مدیریت و پشتیبانی اصولی و مطمئن این داده‌ها اهمیت خاصی می‌یابد. در حالت عادی این مجموعه‌ها ناچار به خرید تجهیزات و نصب و راه‌اندازی آنها در محل شرکت هستند. مدیریت و پشتیبانی این سیستم‌ها نیاز به استخدام چند متخصص حوزه فناوری اطلاعات دارد تا به صورت مداوم بر عملکرد این سیستم‌ها نظارت کنند و در صورت بروز خرابی و اختلال، مشکل را حل کنند. وی در ادامه با اشاره به ارائه سرویس دیتاسنتر مجازی توسط مجموعه ابرآمد می‌گوید: ما در این سرویس جدید، تمامی ‌زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم را فراهم می‌کنیم و کارشناسان فنی ابرآمد که همگی از متخصصان این حوزه هستند مدیریت این دیتاسنترهای اصلی و بزرگ را به عهده می‌گیرند. هر شرکت بدون نیاز به خرید جداگانه تجهیزات و استخدام متخصص زیر ساخت IT، تنها با اجاره بخشی از ظرفیت موردنیاز خود از دیتاسنتر مجازی، مانند سرورهای مجازی، فضای ذخیره‌سازی، شبکه و امنیت می‌تواند کیفیتی به مراتب بیشتر را با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر در اختیار بگیرد.

مدیرعامل ابرآمد تاکید می‌کند: سرویس VDC یکی از خدمات استراتژیک و مهم ما است و در ارائه این سرویس بر کیفیت بالای تجهیزات و امنیت سیستم تاکید زیادی داشته‌ایم. علاوه بر تامین امنیت از طریق جلوگیری از نفوذ بدافزارها و سایر تهدیدهای امنیتی، برای صیانت از داده‌های کاربران این دیتاسنترها، طی قراردادهایی که با شرکت‌ها امضا می‌شود، مجموعه ابرآمد محرمانه ماندن اطلاعات را متعهد می‌شود. در پشتیبانی دیتاسنترهای مجازی از به‌روزترین متدهای امنیت داده در مقابل حملات احتمالی استفاده می‌شود و این امنیت ایجاد شده یکی از نقاط قوت ماست.

علی الیاسی با اشاره به دیگر سرویس‌های ابرآمد از جمله دسکتاپ مجازی، سرویس‌های پشتیبان‌گیری و سرویس بازیابی شرایط بحرانی (Disaster Recovery) می‌گوید: سرویس دسکتاپ مجازی ابرآمد، یکی از کاربردی‌ترین خدماتی است که با شیوع کرونا و نیاز به مدیریت کارها از راه دور، می‌تواند به شرکت‌ها با ابعاد متفاوت در مدیریت بهتر امور کمک کند. در این سرویس شرکت‌ها بدون نیاز به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خاص، می‌توانند تمامی ‌امکانات موردنیاز کارمندان را در دسکتاپ مجازی بارگذاری کنند و کارمندان از هر سیستمی ‌در منزل یا مکان‌های دیگر، تنها از طریق مرورگر کامپیوتر خود، به اطلاعات و برنامه‌های مورد نیاز برای انجام وظایف خود دسترسی داشته باشند. وی می‌افزاید: در چند ماه اخیر تقاضا برای این نوع سرویس رشد قابل توجهی داشته است و می‌توان گفت تا چند سال دیگر، شرکت‌ها با استفاده از چنین نوع خدماتی، هزینه‌های ناشی از تهیه سخت‌افزارهای سازمانی خود را کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهند داد.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند