شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان، شرکتی تولیدی در زمینه ریخته‌گری و تولید شمش آلیاژی آلومینیوم است. این شرکت قابلیت تولید آلیاژهای مطابق با استانداردهای بین‌المللی BS انگلستان، DIN آلمان، AA آمریکا، JIS ژاپن و NF فرانسه همچنین دیگر آلیاژهای دارای استاندارد خاص را در ابعاد پیگ هزار پوندی و شمش ریختگی با وزن درخواستی به مشتریان را داراست. این شرکت بر اساس طراحی و اهداف تعیین‌شده ظرفیت ۱۵ هزار تن تولید در سال را برای خود ترسیم کرده است. تولیدات این شرکت در وهله نخست مورداستفاده خودروسازان داخلی قرار می‌گیرد. در وهله بعدی این کارخانه برطرف‌کننده نیاز صنایعی چون هواپیماسازی، کشتی‌سازی، لوازم‌خانگی، سیستم‌های گرمایشی و صنایع برق و گاز و ... در کشور است.

این تولیدکننده آلومینیوم جزو شرکت‌های برتر استان اصفهان به شمار می‌رود که با داشتن تمام استانداردهای کنترل کیفیت و ۸۰ نفر نیروی انسانی ثابت با ظرفیت ۳۰ هزار تن مشغول به کار است. همچنین این شرکت در چشم‌انداز ترسیم‌شده برای خود افزایش ظرفیت تولید سالانه بالغ ‌بر ۴۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم و آلیاژهای آن و همچنین تولید انواع مقاطع آلومینیومی، آبکاری و پوشش رنگ پودری را در برنامه کاری خود دارد.

 سه مشکل عمده بر سر راه تولید

مدیرعامل شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اظهار کرد: طی نیمه نخست سال‌جاری ما در شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان نتوانستیم به اهداف تعیین‌شده دست پیدا کنیم. بر اساس برنامه قرار بود که در این مجموعه ماهی ۳ هزار تن تولید شمش آلیاژی آلومینیوم داشته باشیم که از این میزان تنها به‌صورت متغیر ۴۰۰ تا ۶۰۰ تن تولید داشته‌ایم.

فرهاد رضایی در ادامه با اشاره به دلایلی که سبب اوضاع نامطلوب بازار برای آنها شده است، خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین عواملی که موجب شد ما به اهداف تعیین‌شده خود نرسیم، شیوع بیماری کرونا، نوسان نرخ ارز و بدعهدی خودروسازان است.

وی ابتدا به شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: شیوع کرونا سبب شد تعامل ما با شرکت‌هایی که قبلا با آنها همکاری داشتیم، به یک‌سوم کاهش یابد. البته این موضوع مختص ما نیست و بیشتر شرکت‌ها دچار این مشکل و رکود ناشی از شیوع بیماری کرونا شده‌اند.

مدیرعامل شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان به موضوع نرخ ارز نیز اشاره کرد و گفت: نوسان نرخ ارز فعالیت را برای تمام تولیدکنندگان مشکل کرده و قدرت هدف‌گذاری را از آنها گرفته است. از سوی دیگر این تفاوت نرخ دلار از سال گذشته تاکنون برای شرکت ما با ضرر همراه بوده است. برای نمونه ما سال گذشته هر کیلو شمش دست‌دوم وارداتی از عراق برای تبدیل به شمش را باقیمت دلار ۱۴ هزار تومان وارد می‌کردیم که هم‌اکنون قیمت دلار به ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان رسیده است.  موضوع نگران‌کننده این است که ما هنوز نتوانسته‌ایم محصولی که با این قیمت وارد و به شمش تبدیل کرده‌ایم و به خودروسازان فروخته‌ایم را با آنها تسویه‌حساب کنیم و با توجه به افزایش قیمت ارز روی هر کیلوتن شمش آلومینیومی که وارد کرده‌ایم، ۸ هزار تومان ضرر کرده‌ایم. رضایی در ادامه به بدحسابی خودروسازان و نحوه تسویه آنها با شرکت‌های تامین‌کننده آنها اشاره و خاطرنشان کرد: خودروسازان یکی از عمده‌ترین مشتری‌های ما به شمار می‌روند، این در حالی است که آنها در تسویه‌حساب خود با ما بدحساب هستند و با توجه به روند افزایش قیمت دلار این روند نه‌تنها به‌صرفه نیست، بلکه با ضرر نیز همراه است.

 تامین مواد اولیه

شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان در پاسخ به این پرسش که برای تهیه مواد خود با مشکل خاصی روبه‌رو نیستید، عنوان کرد: بیشتر مواد اولیه ما از شرکت‌های داخلی قابل تامین است و اگر کمبودی در این زمینه وجود داشته باشد با واردکردن شمش‌های سکندری آلومینیوم از عراق آن را جبران خواهیم کرد. این شمش‌ها، شمش‌های دست‌دومی هستند که ما از آنها شمش‌های با خلوص بالاتر به دست می‌آوریم.شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان جهت تامین نیاز بازار، اقدام به واردات مواداولیه مرتبط با صنعت آلومینیوم همچون آمیژان‌های پایه آلومینیوم، نیکل، سیلکون متال، منگنز متال و شمش منیزیم و... همچنین مواد مصرفی ریخته‌گری مانند توری نسوز و فیلترهای سرامیکی و... کرده و هم‌اکنون تغذیه بخش عمده‌ای از بازار داخلی را بر عهده دارد.

p28 (1)

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند