واحد مهندسی و مشاوره مبتکران گلدیران، به عنوان شاخه فروش تجاری این شرکت، فعالیت خود را از سال ۸۱ با نام شرکت تهویه گلدیران آغاز کرد. مشتریان مبتکران گلدیران را مشاوران، سازنده‌ها و پیمانکاران در حوزه ساختمان تشکیل می‌دهند و تهویه مطبوع صنعتی و نمایشگرهای تجاری دو گروه محصولی شاخص هستند که توسط این واحد از گلدیران ارائه می‌شود. 

محصول این تیم در اختیار شرکت‌های خریدار قرار گرفته و خدمات نظارت و نصب و اجرا نیز توسط این واحد انجام می‌شود. علاوه بر آن ارائه نقشه‌های کانال‌کشی‌ و لوله‌کشی‌، اجرا و همچنین خدمات پس از فروش برای تمام مشتریان از جمله خدمات مبتکران گلدیران است؛ به عبارتی محاسبه اینکه چه کالایی متناسب با فضا و اقلیم موجود موردنیاز است، توسط این تیم انجام می‌گیرد و خدمات پس از فروش نیز به مشتریان ارائه می‌شود. 

مبتکران در حال حاضر 79 نیرو در مجموعه خود به صورت تمام‌وقت دارد که 45 درصد این افراد را مهندسان تشکیل می‌دهند. این شرکت حدود 470 پروژه را اجرا کرده و قرارداد اجرای آن را بر عهده گرفته است و در نظر دارد تا پایان امسال رکورد 600 پروژه را ثبت کند. مدیرعامل «مبتکران گلدیران» با اشاره به اینکه گلدیران به دلیل توانمندی‌هایی که ال‌جی در این حوزه داشته است وارد عرصه فعالیت شده، می‎گوید: تهویه در ایران یک نیاز محسوب می‌شود زیرا ایران کشور گرمسیری است و ارائه این خدمات به خصوص در حوزه پروژه‌های صنعتی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین پروژه‌هایی از جنس کمپلکس مانند مجتمع‌های پر واحد یا مراکز خرید و بیمارستان‌ها که در نوع خود پروژه‌هایی بزرگ و مهم محسوب می‌شوند در دستور کار این شرکت قرار دارند 

که همگی تخصص‌های خاص خود را می‌طلبد. 

به گفته مهدی لطفی، این تجربه باعث شد گلدیران به این نتیجه برسد که باید خدمات نوینی را در این حوزه ارائه کند و خدمات پس از فروش و مشاوره قبل از فروش در دستور کار این شرکت قرار گرفته است. در حوزه مشاوره قبل از فروش به عنوان مثال می‌توان گفت برخی از خدمات این شرکت منجر به فروش محصول نمی‌شود و جنبه مشاوره‌ای برای سازندگان دارد. 

محصولات تهویه مطبوعی که مبتکران گلدیران ارائه می‌دهد شامل وی ‌ـ ‌آر ‌ـ ‌اف، چیلر، داکت اسپلیت، هواساز و فن‌کویل است و باتوجه به تنوع محصول، برای بررسی این موضوع که برای هر فضایی چه سیستم گرمایشی و سرمایشی می‌تواند به کار آید، باید ظرفیت‌سنجی شود. این کار توسط تیم مهندسی، متناسب با نقشه‌های معماری کارفرمای خدمات انجام می‌شود و تیم فروش نیز بر این اساس کالای مورد نیاز را برای پروژه تامین و تیم نصب بر اساس نقشه‌های تهیه شده واحد فنی اقدام به نصب و اجرا می‌کند.

 آموزش شاخه علمی مبتکران گلدیران

آموزش مهندسان جوان و دانش‌آموختگان دانشگاهی یکی دیگر از فعالیت‌هایی است که مبتکران گلدیران در دستور فعالیت‌های خود قرار داده است. مدیرعامل مبتکران گلدیران در این باره تاکید دارد: ایجاد آکادمی آموزشی توسط تیم‌های مهندسی مبتکران در دانشکده مکانیک خواجه نصیرالدین طوسی نمونه‌ای از فعالیت‌های آموزشی این واحد است. آموزش‌ها برای ارائه هر چه بهتر یک تهویه صنعتی صحیح، علمی و مطابق استانداردهای جهانی در پروژه‌های ساختمانی است. در حقیقت می‌توان گفت این شرکت با ارائه مدارک مربوط به دوره‌های آموزشی که برای دانشگاهیان و سایر متقاضیان آزاد برگزار می‌کند دو نوع خدمات ارائه می‌کند؛ نخست آنکه زمینه‌ای را فراهم می‌کند که آخرین استانداردها و روش‌های تولید و مهندسی را در اختیار قشر دانشگاهی قرار دهد درحالی‌که از این اقدام هیچ انتظار مادی وجود ندارد و دوم اینکه شرایطی را برای استعدادیابی فراهم می‌کند که از بین دانشجویان این رشته که مدارک مبتکران گلدیران را نیز دریافت کرده‌اند زمینه‌های جذب و اشتغال در این شرکت فراهم شود. 

به گفته لطفی، نوع رفتار جامعه مصرف‌کننده این خدمات نیز با محصولات و استانداردهای مربوط به سیستم گرمایشی و سرمایشی در کشور متفاوت است؛ به عنوان مثال یک انبوه‌ساز ممکن است به خدمات و استانداردهای مربوط به این حوزه حساسیت نداشته باشد یا در مقابل برخی به شدت نسبت به اینکه استانداردهای تهویه را رعایت کنند حساس و سختگیر باشند. به همین دلیل به‌نظر می‌رسد در مرحله‌ای هستیم که می‌توانیم امیدوارانه در جهت رعایت استانداردهای کیفی قدم برداریم، اما هنوز از فضای ایده‌ال فاصله داریم. البته سازمان‌های ناظر مانند شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و سایر سازمان‌ها بیش از همیشه بر این الزام‌های قانونی تاکید و نظارت دارند و همین امر نشانگر آن است که در مسیر درستی قرار داریم.

 تنوع در محصولات مبتکران گلدیران

به گفته لطفی تهویه صنعتی در ایران عمر 50 ساله دارد و از الزامات ساختمان‌سازی محسوب می‌شود؛ محصولات این واحد نیز از گریدهای انرژی متفاوتی تشکیل شده است.  قاعدتا کالاهایی که در گریدهای تعریف شده قرار دارند و مصرف انرژی را به حداقل می‌رسانند در دستور کار این شرکت است، اما به گفته لطفی این امر به تنهایی کافی نیست زیرا سازنده نیز باید طوری سازه خود را بسازد که نگهدارنده انرژی بوده و از هدررفت آن جلوگیری کند؛ با این حال مبتکران در حوزه فعالیت خود از کالاهایی استفاده می‌کند که میزان مصرف انرژی بهینه‌ای داشته باشد. 

وی-آر-اف، یکی از محصولات گروه‌های‌ کالایی این شرکت و محصولی فوق‌العاده و «های‌تک» محسوب می‌شود. چیلرهای هوایی از دیگر محصولات محسوب می‌شوند. داکت اسپلیت، هواسازها و فن‌کویل‌ها گروه‌های کالایی دیگر این شرکت را شامل می‌شوند که بسته به نوع تکنولوژی مربوطه، امکانات متفاوتی دارند. به گفته لطفی، 

وی-آر-اف با برند ال‌جی وارد کشور شده و وی-آر-اف جی‌پلاس نیز با نظر مهندسان داخلی گلدیران در مرحله نهایی‌سازی عرضه است. تغییرات اعمال‌شده بر مبنای مهندسی مبتکران گلدیران و با استفاده از تجربیات خود این شرکت صورت گرفته است. 

او افزود: در مورد محصول داکت اسپلیت برنامه تولیدی وجود دارد. داکت اسپلیت‌های برندهای مطرحی مانند ال‌جی و میدیا در حال حاضر وارد بازار شده‌اند و جی‌پلاس نیز در مرحله شروع تولید قرار دارد. فن‌کویل نیز در برنامه تولید قرار دارد. هواساز هم بر اساس مشخصات هر مجموعه به صورت سفارشی ساخته می‌شود. ما در حال حاضر با چند تولیدکننده بسیار مطرح داخلی نیز همکاری مشترک داریم.

 فرصت در رکود 

کسب‌وکار مبتکران به بخش ساختمان مرتبط است و هر اتفاقی در این حوزه، فعالیت مبتکران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال لطفی معتقد است هر موضوعی حتی رکود در بخش ساخت و ساز باز هم فرصت‌هایی را برای مبتکران ایجاد می‌کند. بنابراین ما با دقت و وسواس بیشتری روی بخش‌های مختلف این صنعت تمرکز می‌کنیم و پایه‌های قدرت خود را روی افزایش گارانتی محصولات و تعمیر و نگهداری آنها می‌گذاریم؛ به سراغ مشتریان سابق خود رفته و محصولات خود را بازرسی کرده و هر نوع اصطکاک را در این محصولات بررسی می‌کنیم تا عمر محصولاتی را نیز که قبلا ارائه کرد‌ه‌ایم افزایش دهیم. 

 تنوع در ارائه خدمات؛ شرط رقابت 

به گفته لطفی، این شرکت فعالیت دیگری تحت عنوان تلویزیون تجاری که تولید تلویزیون‌های نامتعارف است را در اختیار دارد؛ تلویزیون صنعتی که طول عمری بسیار بالاتر از خانگی داشته و قابلیت استفاده در مکان‌های نامتعارف مانند آشپرخانه‌های صنعتی یا هتل‌ها یا مراکز تجاری را دارد. ایجاد اتصال بین تلویزیون‌ها تحت عنوان ویدئووال که کاربری‌هایی مانند تبلیغات، اتاق‌های مانیتورینگ، اتصال به دوربین‌های امنیتی، قابلیت استفاده برای کارهای خلاقانه دیگر و... را دارد از دیگر فواید این نوع تلویزیون‌ها است. تبدیل شدن تلویزیون به قابلیت تاچ، ایجاد تلویزیون هتلی که در هتل‌ها استفاده می‌شود، تلویزیون‌های تبلیغاتی و خاص که در بستر اینترنت قابلیت نصب نرم‌افزار دارد و... همگی از قابلیت‌هایی است که می‌توان در این نوع تلویزیون‌ها از آن استفاده کرد. 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند