سورنا ستاری، معاون علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری در مراسم رونمایی از محصولات تولید شده در حوزه هوش مصنوعی از سوی شرکت دانش‌بنیان پارت گفت: حوزه مصنوعی یکی از بخش‌های جدی در حوزه سرمایه‌گذاری و پول‌سازی در آینده  نزدیک برای کشور است.

شرکت دانش‌بنیان پارت یکی از شرکت‌هایی است که در حوزه هوش مصنوعی با نگاهی به افزایش کارآیی، بهبود تجربه مشتریان، کاهش هزینه‌‍‌ها و سودآوری بیشتر که  از اهداف مشترک تمامی ‌کسب‌وکار‌ها است، فعالیت دارد و در تلاش است تا محصولاتی هوشمند و سازگار با نیاز کسب‌وکار‌ها تولید کند.

در بازدید معاون علمی‌ ریاست جمهوری از مجموعه پارت، این شرکت توانست از چند محصول جدید خود  رونمایی کند که  طی آن سه سامانه هوش مصنوعی ساها، سهاب و هوشیو به طور رسمی‌ معرفی شدند.

ستاری در حاشیه این بازدید به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» گفت:  در حال حاضر  ایران دارای بزرگ‌ترین استارت‌آپ‌های منطقه درحوزه‌های آی‌سی‌تی و بیوتکنو است و در هوش مصنوعی نیز مراحل توسعه ای را با تکیه بر توانمندی متخصصان داخلی طی می‌کنیم.

سورنا ستاری بر این باور است که اگر چه کشورهای همسایه از سامانه‌های خارجی استفاده می‌کنند، اما در این  حوزه تسلط و بومی‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است  و در مقایسه توانمندی‌های داخلی‌سازی شده  با آنها تفاوت‌هایی داریم. وی تاکید کرد: ساخت و نوشتن  نرم‌افزار‌ها و توسعه این بخش خود هنر بزرگی است که اکنون در اختیار داریم.

ستاری با تاکید بر توان متخصصان داخل کشور و دانش ایرانی یادآور شد: بعضی سرویس‌ها باید به صورت خاص در ایران تولید شوند؛ چرا که  نرم‌افزار باید به زبان فارسی یا لهجه‌های خاص حساس باشد. از این رو بخش‌هایی در هوش مصنوعی هستند که   باید نوشتن برنامه‌های آنها توسط ایرانی‌ها با هدف ایجاد محصولی مفید و کاربردی صورت پذیرد.

وی درپاسخ به این پرسش که  ایران در حوزه هوش مصنوعی  چه رتبه‌ای دارد خاطر نشان کرد: کشور ما به لحاظ دارابودن مقالات  در «isi»  رتبه 14  و در سایمگو (اسکاپوس) رتبه نهم را دارا است. این درحالی است که  گاهی تشخیص مقاله‌ای که مربوط به هوش مصنوعی باشد کار بسیار سختی است به این دلیل که سایت‌ها ملاک‌های متفاوتی دارند  و گاهی با اشتباهاتی رو‌به‌رو می‌شوند.

معاون علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری در رونمایی از  محصولات جدید تولید شده توسط شرکت دانش‌بنیان پارت گفت: کشور باید در موضوع  هوش‌مصنوعی بیشتر سرمایه‌گذاری کند و در همین راستا معاونت علمی ‌و فناوری نیز در تلاش است تا همانند حوزه نانو که امروزه کشور در این زمینه حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد،  این حوزه نیز توسعه یابد.

وی معتقد است که هوش مصنوعی حوزه اقتدار کشورهاست و در آینده نزدیک، ضامن امنیت ملی یک کشور به شمار می‌رود.از این رو، باید در هوش مصنوعی در حد بیو و نانو تکنولوژی سرمایه‌گذاری  شود.

وی گفت: هوش مصنوعی نیز یکی از  حوزه‌های با اهمیت توسعه‌ای است و ما  از همه شرکت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی کار می‌کنند به ویژه شرکت‌های هم حوزه پارت که جزو شرکت‌های بزرگ این حوزه هستند با تمام جدیت حمایت  می‌کنیم، این حمایت باید جدی‌تر از گذشته  باشد و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

ستاری در پاسخ به دیگر پرسش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر امکان صادرات دانش و تخصص هوش مصنوعی به خارج از کشور اظهار کرد: به طور حتم این امکان وجود دارد؛ چرا که وقتی به سرویس‌دهی در تمام موارد  به صورت آنلاین تسلط وجود دارد، می‌توان آن را مطابق با نیاز متقاضی طراحی و برنامه‌نویسی کرد.

در همین راستا علی رسولی‌زاده، مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، در خصوص سامانه‌های جدید شرکت پارت و پروژه‌های در دست اجرای این شرکت طی گزارشی به معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری و هیات همراه ارائه کرد. وی  ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری هفت‌ساله این شرکت بر زیرساخت فناوری و ایجاد تیم‌های متنوع هوش مصنوعی در معرفی این سامانه‌ها گفت: ساها، سامانه احراز هویت غیرحضوری با استفاده از هوش مصنوعی است و کاربردهای فراوانی برای احراز هویت افراد در بازار سرمایه، بانک‌ها، آزمون‌ها و ... دارد. سهاب، نخستین بازار آنلاین (Market Place) حوزه هوش مصنوعی است. علاوه بر صد سرویس هوش مصنوعی مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، سرویس‌های سایر فعالان هوش‌مصنوعی کشور هم در اینجا امکان عرضه دارند. 

در حاشیه این بازدید از سومین شماره سالنامه «بوم‌شناسی هوش مصنوعی» رونمایی شد؛ این سالنامه به بررسی روندها و رخدادهای هوش مصنوعی در ایران می‌پردازد.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند