در واقع پمپ‌های تزریق که مجهز به سیستم دقیق میکروپروسسوری هستند، در مواقعی استفاده می‌شوند که بیمار نیاز به تزریق دارو به‌مدت طولانی و به میزان بسیار محدود و کم یا به‌صورت مقطعی در زمان طولانی دارد. همچنین ازآنجا ‌که بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه، طیف مختلفی از داروها را باتوجه‌به تجویز پزشک و روند درمان دریافت می‌کنند که هرکدام در حجم و سرعت مشخصی تزریق می‌شوند، باید سه یا چهار دستگاه پمپ تزریق در کنار هر تخت  ICU  وجود داشته باشد. شرکت فناوری و دانش‌بنیان ایرانیان همگام یکی از تولیدکنندگان این محصول در کشور به‌شمار می‌رود که به‌دلیل افزایش تقاضا به‌واسطه شیوع بیماری کووید- ۱۹ اقدام به شبانه‌روزی کردن خط تولید این محصول کرده است. مدیر فروش شرکت فناوری و دانش‌بنیان ایرانیان همگام با بیان اینکه همه محصولات تولیدی این شرکت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه استفاده می‌شوند، می‌گوید: به‌طورکلی شیوع کرونا روی همه محصولات ما تاثیر ۱۰۰ درصدی گذاشته است و از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون با حجم زیادی تقاضا از سوی مراکز درمانی روبه‌رو شده‌ایم. پریسا معرفی‌زاده با تاکید بر اینکه شرکت ایرانیان همگام تمام توان خود را برای تولید اقلام مورد نیاز کشور به‌کار گرفته است، تصریح می‌کند: از زمان شیوع بیماری کرونا در ایران و در راستای تامین نیاز مراکز درمانی به پمپ‌های تزریق و تجهیز تخت‌های ICU کشور به پمپ‌های سرم و سرنگ، ظرفیت تولید این محصولات را ۵۰ درصد افزایش داده‌ایم.

تامین مواداولیه و تخصیص ارز، چالش‌های اساسی تولید

وی با اظهار اینکه برای افزایش ظرفیت تولید این محصولات ناچار به ایجاد زیرساخت‌های جدید در کارخانه شده‌اند، می‌گوید: برای افزایش ظرفیت تولید پمپ‌های تزریق، با چالش‌های کمبود نیروی انسانی، مواد اولیه و فضای تولید روبه‌رو بودیم.معرفی‌زاده درباره چالش اساسی تامین  مواد اولیه باتوجه‌به حجم زیاد تقاضا و ادامه روند همه‌گیری ویروس کووید- ۱۹، اظهار می‌کند: حمایت از تولید در راستای آسان‌سازی روند تامین مواد اولیه نقش بزرگی در تداوم تولید و خدمت‌رسانی به مراکز درمانی و بیماران خواهد داشت؛ درحالی‌که اکنون تخصیص قطره‌چکانی ارز به اقلام تجهیزات پزشکی تبدیل به چالش‌ جدید تولید شده است. مدیر فروش شرکت فناوری و دانش‌بنیان ایرانیان همگام همچنین درباره تمهیدات شرکت ایرانیان همگام در راستای توسعه خط تولید پمپ‌های تزریق در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا توضیح می‌دهد: تا پیش از شیوع کرونا خط تولید پمپ‌های تزریق به‌صورت روزانه فعال بود، اما با افزایش تقاضا برای پمپ‌های سرم و سرنگ، فعالیت این خط را از اسفند ماه ۱۳۹۸ شبانه‌روزی کردیم.

معرفی‌زاده با اظهار اینکه به‌دلیل افزایش تعداد افراد مبتلا به کووید-۱۹ به آمار تقاضا برای پمپ‌های تزریق افزوده شده است، می‌گوید: بااین‌حال شرکت ایرانیان همگام قادر به مدیریت تولید بر اساس نیاز روز یا سفارش‌های دریافتی است، به‌گونه‌ای که می‌تواند علاوه‌بر تامین نیاز داخلی کشور به صادرات آن نیز توجه کند. البته وی هرچند اذعان می‌کند که از زمان شیوع کرونا در ایران،‌ میزان فروش این محصول افزایش چشمگیری داشته است، اما این نکته را نیز تاکید می‌کند که بازگشت دیرهنگام سرمایه در گردش تولید، شرکت‌های تولیدی را با چالش روبه‌رو کرده است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند