وی با اشاره به دستیابی به رکورد کمترین مصرف کک، اظهار کرد: کک مهم‌ترین بخش قیمت تمام شده شرکت در بحث انرژی است و در حالی‌که دیگر فولادسازان از گاز استفاده می‌کنند، اما ذوب‌آهن به دلیل روش تولید کوره بلند ناچار به استفاده از کک است.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن با تاکید بر اینکه به دلیل کمبود کمی‌و کیفی در زغال‌سنگ در کشور و همچنین کمبود کک در کشور ناچار به واردات هستیم که مجموع آنها ۵۰ درصد قیمت تمام شده شرکت ذوب‌آهن را در برمی‌گیرد، افزود: در این حوزه عدد ۵۱۲ کیلو به ازای هر تن چدن را در سال ۹۸ به ۵۱۰ کیلو رساندیم و امیدواریم در سال ۹۹ این روند کاهشی ادامه یابد.

وی با اشاره به روند آزمایشی پروژه PCI تزریق پودر زغال به جای کک به عنوان یکی از پروژه‌های اقتصادی ذوب‌آهن، اظهار کرد: قرار بود بهره‌برداری رسمی‌از این پروژه در فروردین امسال با حضور رئیس جمهور انجام شود که به دلیل شرایط موجود این اتفاق رخ نداد، اما امروز شرکت از این پروژه استفاده آزمایشی می‌کند.

 ثبت رکورد صادرات در سال۹۸

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن با اشاره به ثبت رکورد صادرات شرکت ذوب‌آهن در سال گذشته با یک میلیون و ۱۵۵ هزار تن محصول، گفت: این میزان صادرات معادل ۵۰ درصد محصولات اصلی شرکت است. ضمن اینکه تثبیت سودآوری شرکت را در سال گذشته شاهد بوده و امسال ۸۸۰ میلیارد تومان را هدف‌گذاری کرده‌ایم. به این ترتیب زیان انباشته شرکت را به صفر خواهیم رساند و سال آینده به طور قطع سود تقسیم خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ شاهد رشد ۵۷ درصدی هزینه‌های مواد اولیه بودیم، ادامه داد: رشد هزینه‌ها در حالی بود که رشد فروش شرکت ۲۸ درصد رقم خورد که یکی از دلایل نرسیدن به سود عملیاتی مناسب ذوب‌آهن همانند سال ۹۷ بود.

مدیرعامل   ذوب‌آهن با اشاره به دلایل رشد هزینه‌های ذوب‌آهن، اظهار کرد: رشد ۵۷ درصدی قیمت زغال و همچنین نرخ افزایشی تورم و ... موجب رشد هزینه‌های تولید در ذوب‌آهن شده است.

وی با بیان اینکه ذوب‌آهن در بحث فروش با محدودیت‌هایی در فروش محصولات خود در بورس کالا مواجه شد، تاکید کرد: در این شرایط به سود قابل پیش‌بینی دست نیافتیم و برآورد ما از سود از دست رفته ۸۰۰میلیارد تومان بوده است.

یزدی زاده در ادامه به چالش‌های پیش روی شرکت اشاره کرد و گفت: بزرگ‌ترین مشکل ذوب‌آهن کمبود مواد آهن‌دار در کشور است، اما با رویکرد جدید وزارت صمت روند خام‌فروشی رو به کاهش است و با تدابیر صورت گرفته قرار است پیش از صادرات ابتدا نظر تولیدکنندگان داخلی جلب شود. وی با اشاره به ترجیح معادن به تبدیل سنگ‌آهن به کنسانتره و گندله  که  یک چالش برای ذوب‌آهن محسوب می‌شود، گفت: با کمبود سنگ آهن درشت دانه در کشور مواجه هستیم، از سوی دیگر برخی صنایع بالا دستی همچون گل‌گهر و چادرملو به تولید فولاد روی آورده‌اند و در این شرایط آنها تامین مواد اولیه خود را در اولویت قرار داده‌اند. وی با اشاره به اینکه ذوب‌آهن مانند دیگر فولادسازان از یارانه انرژی برخوردار نیست، اظهار کرد: مطابق آخرین برآورد ذوب‌آهن به ازای هر کیلو تولید محصول ۱۰۵۰ تومان از یارانه انرژی بی‌بهره است.

 تمدید مجوز  عرضه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تنی سنگ‌آهن

وی با اشاره به برنامه‌های مقابله با چالش‌های موجود، اظهار کرد: شرکت ذوب‌آهن به دنبال خرید معادن زغال‌سنگ و سنگ‌آهن است و اقداماتی نیز در این زمینه صورت گرفته ، همچنین تمدید مجوز هیات وزیران در عرضه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن سنگ‌آهن، ارائه برنامه تامین کامل مواد اولیه ذوب‌آهن و پیشنهاد آن به وزارت صمت از مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت است.

وی با اشاره به راه‌اندازی کوره بلند شماره یک ذوب‌آهن، تصریح کرد: با وجود کمبودهای بسیار در آستانه راه‌اندازی کوره بلند شماره یک هستیم، اما مهم‌ترین موضوع ،تامین پایدار مواد اولیه آن است که با برنامه‌ریزی وزارت صمت به زودی شاهد راه‌اندازی آن خواهیم بود.

در پایان این مجمع، شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، شرکت پویش بازرگان، شرکت فرآورده‌های نسوز ایران، شرکت توسعه معادن پارس تامین و شرکت صبا تامین به عنوان اعضای هیات مدیره در دوره جدید به مدت دو سال انتخاب شدند. همچنین روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برای یک سال به عنوان روزنامه کثیرالانتشار شرکت ذوب‌آهن  تعیین شد.

همچنین برای  فعالیت باشگاه ذوب‌آهن برای سال‌جاری با تخصیص ۴۵ میلیارد تومان منابع مالی و به منظور مسوولیت‌های اجتماعی ذوب‌آهن با تخصیص ۲۵ میلیارد تومان از سوی سهامداران موافقت شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند