محسن نعمتی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق نکا با اعلام این خبر افزود: این واحد طبق برنامه زمان‌بندی ، اواخر بهمن ماه گذشته به منظور انجام تعمیرات اساسی و ارتقای آمادگی تولید در تابستان از مدار خارج و پس از گذشت ۴ ماه فعالیت تعمیراتی، مجددا به شبکه سراسری برق کشور پیوست.

نعمتی افزود: طبق دستورالعمل شرکت سازنده، واحدهای بخاری این نیروگاه پس از هر ۲۵ هزار ساعت کارکرد معادل توربین، تحت تعمیرات نیمه اساسی و پس از ۵۰ هزار ساعت کارکرد، تحت تعمیرات اساسی قرار می‌گیرند. بر همین اساس قبل از این، ۹ مرحله تعمیرات نیمه اساسی و اساسی در این واحد انجام می‌شد که تعمیرات اخیر دهمین تعمیرات برنامه‌ریزی شده در این واحد از زمان راه اندازی اولیه در سال ۵۸ تاکنون است.

 وی با اشاره به دشواری و حساسیت کار نگهداری و تعمیرات و بهره برداری از واحدهای این نیروگاه پس از ۴ دهه کارکرد، گفت: مردم بدانند که با شیوع ویروس کرونا در کشور و در حالی که محدودیت‌ها و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی اعمال شده از ابتدای اسفند تا پایان اردیبهشت ماه فعالیت بسیاری از مشاغل را محدود یا به تعطیلی کشانده بود کار و فعالیت در نیروگاه‌ها بدون وقفه ادامه داشت.

 از همین رو همزمانی انجام تعمیرات این واحد با شرایط ویژه دوران کرونا و نگرانی از به خطر افتادن سلامت کارکنان از یکسو و گستردگی حجم کار به‌دلیل عمر بالای تجهیزات نیروگاه و لزوم آمادگی واحدها همزمان با آغازین روزهای گرم سال، شرایط را سخت کرده بود، اما همکاران ما برای تامین نیاز شبکه برق کشور، بار دیگر چالش را به چالش کشیده و توانستند در راستای شعار جهش تولید، ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبت از سلامت خود، کار تعمیرات را با موفقیت به سرانجام برسانند.        

نعمتی در پایان افزود: سال گذشته و در چهلمین سال بهره برداری این واحد، پس از اجرای چندین پروژه بهینه‌سازی و رفع موانع و محدودیت تولید، رکورد تولید ۴۴۰ مگاوات به میزان ظرفیت اسمی به ثبت رسید. نیروگاه شهیدسلیمی نکا با ظرفیت اسمی تولید ۲۲۱۴ مگاوات به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های کشور است که در این سال‌ها سهم بسزایی در تامین برق کشور و پایداری ایفا کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند