سال گذشته ۲هزار و ۱۵۶ نفر در بهمن و یک هزار و ۵۷۱ نفر در اسفند  از اعضای موسسه بازنشسته شده و سهم‌الشرکه خود شامل سهم عضو، سهم دولت و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی را دریافت کردند. سهم‌الشرکه اعضای انصرافی، بازخرید و از کار افتاده نیز به حساب آنها واریز و در خصوص اعضای متوفی نیز طبق قانون عمل شده است. برای بازنشستگان بهمن ۱۳۰ میلیارد ریال و برای بازنشستگان اسفند ۱۳۹۸ نیز بیش از ۱۰۰میلیارد ریال واریز شده است. این اعضا همچنین مطالبات سهم دولت تا پایان سال ۱۳۹۰ را دریافت کرده‌اند و در صورت احیای سهم دولت برای سال‌های برنامه پنجم و سهم دولت در برنامه ششم توسعه، مبالغ مذکور به حساب آنان واریز خواهد شد. این رقم تمام دریافتی فرهنگیان بازنشسته مذکور نیست، زیرا سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ۱۳۹۸ نیز پس از تقسیم در بین اعضا، به حساب فرهنگیان بازنشسته مذکور واریز می‌شود. بنابراین تاکید می‌شود فرهنگیان بازنشسته، حساب بانکی مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان را برای واریز سود و مطالبات سهم دولت در مراحل بعد فعال نگه دارند.

 نحوه بهره‌مندی بازنشستگان از سودآوری‌های آینده

پس از تصویب سهم دولت در برنامه ششم توسعه (ماده ٨٥) و ایجاد زیرساخت‌های لازم در راستای بهره‌مندی اعضای موسسه از سهم کامل دولت، برای نخستین بار امکان بهره‌مندی از این سهم تا سقف پنج‌درصد فراهم شده‌است، فرهنگیان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. تاکنون بیش از 320 هزار نفر از فرهنگیان نسبت به افزایش سهم عضو تا سقف 5 درصد اقدام کرده‌اند و این روند با شتاب بیشتری ادامه دارد.

در همین حال اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان پس از بازنشستگی، می‌توانند به عضویت خود در موسسه ادامه داده و از سودآوری ناشی از سرمایه‌گذاری‌های کلان، به ویژه در حوزه پتروشیمی بهره‌مند شوند. با توجه به مالکیت صندوق ذخیره فرهنگیان در سه‌پتروشیمی فعال کشور و همچنین بهره‌برداری از 4 پتروشیمی دیگر تا سال 1402 هر سال هزار میلیارد تومان به سودآوری موسسه اضافه می‌شود. بنابراین فرهنگیان بازنشسته با استمرار عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان، علاوه بر بهره‌مندی از سودهای سرشار اقتصادی در حوزه پتروشیمی، از سودآوری سایر شرکت‌های موسسه نیز برخوردار شده و میزان دریافتی آنها در سال‌های آتی به چند برابر خواهد رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند