ماتئوس ژورژیک از محققان امنیتی تیمProject Zero گوگل می‌گوید: از نقص Qmage می‌توان در یک سناریوی zero-click و بدون هیچ‌گونه تعامل کاربر سوءاستفاده کرد.

سیستم عامل اندروید سامسونگ تمام تصاویر ارسال شده به یک دستگاه را بدون اطلاع کاربر به کتابخانه Skia برای پردازش – مانند فرآیند تولید پیش‌نمایش‌های تصاویر - هدایت می‌کند. این محقق امنیتی روشی برای بهره‌برداری از کتابخانه گرافیکی اندروید (Skia) در زمانی که تصاویر Qmage ارسال شده به یک دستگاه، مدیریت می‌شود، کشف کرد.  تمامی گوشی‌های هوشمند سامسونگ منتشر شده از اواخر سال ۲۰۱۴ این فرمت را پشتیبانی می‌کنند.

پایگاه اینترنتی ZDNet نوشته است: ماتئوس ژورژیک یک نسخه اثبات مفهومی (POC) را با سوءاستفاده از این نقص در برابر برنامه پیام‌های سامسونگ ایجاد کرد که در همه گوشی‌های سامسونگ وجود دارد و فرآیند بررسی پیام‌های SMS و MMS توسط آن انجام می‌شود. ژورژیک می‌گوید: با ارسال پیام‌های مکرر پیام چند رسانه‌ای (MMS) به یک گوشی سامسونگ از این نقص سوءاستفاده شده است. هر پیام سعی داشت موقعیت کتابخانه Skia را در حافظه تلفن اندرویدی حدس بزند، که این کار برای دور زدن ویژگی امنیتی ASLR اندروید انجام شده است. ژورژیک می‌گوید که این کار منجر به اجرای کد مهاجم روی گوشی می‌شود.

این محقق گوگل افزود: این نوع حمله به‌طور متوسط حدود ۱۰۰ دقیقه طول می‌کشد و به حدود ۵۰ تا ۳۰۰ پیام MMS نیاز دارد. به گفته Jurczyk، اگرچه ممکن است این حمله پر سروصدا به نظر برسد، اما مهاجم می‌تواند با روشی بدون هشدار به کاربر، حمله را انجام دهد.  علاوه‌بر این، اگرچه مهاجم سوءاستفاده از نقص Qmage را از طریق سایر روش‌های غیر از MMS و برنامه پیام‌های سامسونگ آزمایش نکرده است، اما از نظر تئوریک بهره‌برداری با هر برنامه اجرا شده روی گوشی سامسونگ که بتواند تصاویر Qmage را از یک مهاجم از راه دور دریافت کند، امکان پذیر است.

این محقق در ماه فوریه آسیب‌پذیری را کشف کرد و این موضوع را به سامسونگ گزارش داد. شرکت سامسونگ در به‌روزرسانی‌های امنیتی خود در ماه می‌۲۰۲۰ این نقص را برطرف کرده است. کارشناسان معاونت بررسی مرکز افتا نیز می‌گویند: به‌نظر نمی‌رسد که سایر تلفن‌های هوشمند تحت‌تاثیر این آسیب‌پذیری قرار گرفته باشند، زیرا فقط سامسونگ برای پشتیبانی از فرمت تصویر سفارشی Qmage که کمپانی Quramsoft کره جنوبی آن را ساخته، سیستم عامل اندروید خود را ویرایش کرده است.به همه کاربران گوشی‌های اندرویدی سامسونگ که گوشی خود را بین سال‌های ۲۰۱۴ تاکنون خریداری کرده‌اند، توصیه می‌شود با اعمال وصله ارائه شده شرکت سامسونگ، از امکان سوءاستفاده مهاجمان از آسیب‌پذیری تصاویر Qmage جلوگیری کنند. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند