شرکت فنلاندی نوکیا که در سال‌های اخیر توانسته بار دیگر به بازارهای جهانی فروش موبایل بازگردد، به تازگی با انتشار یک گزارش مالی جدید اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع گسترده و همه‌گیری ویروس خطرناک و مرگبار کرونا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی که منجر به افت شدید تقاضا در بازار فروش موبایل در کشورهای مختلف از جمله چین شد، با ۲ درصد کاهش در میزان درآمدزایی خود در این بازه زمانی روبه‌رو شده است.

البته بخشی از میزان سودآوری نوکیا به علت توسعه زیرساخت‌های مربوط به شبکه نسل پنجم اینترنت همراه موسوم به شبکه 5G بوده است.این شرکت فنلاندی یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای مخابراتی جهان به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر با شرکت‌های هوآوی در چین و اریکسون در سوئد درخصوص توسعه و راه‌اندازی شبکه 5G رقابت می‌کند.

براساس داده‌های منتشر شده در رویترز، میزان درآمدزایی نوکیا در سه ماه منتهی به مارس ۲۰۲۰ با حدود ۲ درصد کاهش به 9/ 4 میلیارد یورو رسیده است.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری برآورد و اعلام کردند که تاثیر و تبعات منفی ناشی از شیوع گسترده و ویروس کرونا تنها در نخستین فصل سال جاری میلادی به چشم خواهد آمد و بسیاری از اپراتورهای مخابراتی و شرکت‌های تکنولوژی در نیمه دوم سال به وضعیت عادی بازگشته و میزان فروش و درآمدزایی خود را تقویت خواهند کرد.

به عنوان مثال شرکت نوکیا 70 قرارداد تجاری در خصوص توسعه و راه‌اندازی شبکه 5G در سراسر جهان منعقد کرده است که می‌تواند تا حد زیادی به افزایش درآمدزایی و سودآوری این شرکت کمک کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند