«محمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری که روز پنج‌شنبه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸ در حاشیه آغاز به کار بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ برگزار شد درباره وضعیت دشوار شرکت‌های SERVCO برای انصراف از پروانه گفت: 

شرایطشان را درک می‌کنیم و گام اول را برای بزرگ‌تر نشدن مشکلات‌شان برداشته‌ایم؛ شرکت‌های ارائه خدمات ارتباطی ثابت (SERVCO) به واسطه مشکلاتی که درگیر آن بودند، نتوانستند درآمدی کسب کنند و طبق این مصوبه باید برای انصراف مبلغی نیز پرداخت کنند که این شرایط را برایشان سخت خواهد کرد.»

یعنی کار به جایی رسیده است که این شرکت‌ها از پرداخت حق‌امتیاز پروانه خود نیز عاجزند! 

واقعیت این است که تعلل در واگذاری اختیارات، مسوولیت‌های اجرایی و خصوصی‌سازی واقعی از طرف بخش‌های دولتی به شدت با مقاومت روبه‌رو می‌شود. البته منظور از واگذاری، عدم دقت و نظارت نیست! منظور، جدایی از تصدی‌گری در عین حفظ اختیارات، مسوولیت‌های حکومتی، سیاست‌گذاری کلان و نظارت همه‌جانبه و در یک کلام اجرای بدون قید و شرط قوانین مربوط به خصوصی‌سازی است. 

بپذیریم در بخش خصوصی و در میان کارآفرینان واقعی، فرصت‌شناسی و استفاده حداکثری از سرمایه‌های مادی و معنوی بیش از بخش‌های دولتی مورد توجه قرار می‌گیرد. 

ببینید در موضوع فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز چه اتفاقات و فرصت‌سوزی‌هایی در حال رخ دادن است! دودش به چشم چه کسانی می‌رود؟ هزینه‌های فرصت‌های از دست رفته را چه کسانی پرداخت می‌کنند؟ و... 

به هر حال، در ماه‌های پایانی دولت دوم تدبیر و امید قرار داریم و چند ماهی بیشتر برای انجام کارهای موثر در اختیار نیست. 

امیدواریم مسوولان ذی‌ربط با مرور اهداف و برنامه‌های دولت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، زمینه بیشتر فعالیت بخش خصوصی را هموار کرده و با رفع نواقص، اقدامات خود را تکمیل کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند