شاید باورش سخت باشد که با وجود آمارهای قابل توجه مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا بیمه‌گری این خطر را پوشش می‌دهد، زیرا طبق قانون بیمه، احتمالات تحت پوشش قرار می‌گیرند و ریسکی با این نام و آوازه که به بزرگ و کوچک، زن و مرد، پیرو جوان رحم نمی‌کند در دایره بیمه‌گری دو پیام دارد: اول اینکه  بیمه‌ها شرایط فعلی را با همه‌گیری‌های قبلی مقایسه کرده و به این نتیجه رسیدند که وضعیت فعلی بشر بسیار بهتر از شرایط طاعون سیاه در سده ۱۹ و کشته شدن میلیون‌ها نفر انسان درکره زمین است،  دراین دوره بالاخره انسان واکسن و دارویی پیدا خواهد کرد و کرونا را درمان خواهد کرد و دوم اینکه فرمول بیمه‌گری تغییر کرده وبا اتکا به آکچوئری و محاسبات خطر، ظرفیت پذیرش ریسک‌ها افزایش یافته است.    

  بیمه معلم و کرونا  

شرکت بیمه معلم طبق آخرین محاسبات فنی و آماری که انجام داده ، کرونا یا همان کووید - 19 را به عنوان خطری جدید در بیمه نامه عمروسرمایه گذاری خود با نام «اکسیر» تحت پوشش قرارداده است. 

ابراهیم تحسیری مدیرعامل بیمه معلم دراین باره به دنیای‌اقتصاد گفت: این طرح با مجوز بیمه مرکزی ایران به بازار آمده و طرحی هوشمندانه  در جهت همگام سازی تولید محصول با فرهنگ‌سازی است.  طبق بررسی اخبار بیمه معلم  مفهوم «عبارت همگام‌سازی تولید محصول با فرهنگ‌سازی» بهتر درک شد.   آنها در راستای تحقق برنامه ششم توسعه و در راستای عمل به سیاست‌های بیمه مرکزی ایران جهت افزایش ضریب نفوذ بیمه‌های زندگی، توسعه این رشته بیمه‌ای را از  سال ٩٣ جزوپنج استراتژی اصلی خود قرار داده و از آنجایی که فرهنگیان جزو سهامداران شرکت و جامعه 13 میلیون نفری دانش آموزان بیمه گذاران آن هستند، استراتژی بیمه معلم با تمرکز بر آینده این گروه‌ها چیده شد. غلامحسین سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران در بازدیدی که از این شرکت داشت به صراحت گفته بود «تدوین، پیاده‌سازی و اجرای سند استراتژیک در بیمه معلم نوید بخش و از مزیت‌های منحصر به‌فرد در میان شرکت‌های بیمه است.»

 نقشه راه معلم

ابتدا نقشه راه با نام «مدرسه زندگی بیمه معلم» تدوین شدکه شالوده آن با اتکا بر فرهنگ‌سازی پایه‌گذاری شده بود.بیمه معلم تلاش کرد تا در حرکتی هوشمندانه از انعقاد قرارداد با آموزش و پرورش، در جهت توسعه بیمه‌های زندگی و فرهنگ پس‌انداز و خرید بیمه، درجامعه  دانش‌آموزی استفاده کند. استراتژی توسعه بیمه‌های عمر و زندگی با تکیه بر ایفای مسوولیت‌های اجتماعی در راستای ضرورت فرهنگ‌سازی بیمه از دوران کودکی و نوجوانی سبب می‌شود تا مجموعه خدمات این شرکت بیمه‌ای به دانش آموزان تنها در بیمه‌نامه حوادث خلاصه نباشد و بسته کاملی از خدمات بیمه‌ای با محوریت بیمه‌های عمر در دستور کار قرارگیرد. طرح اکسیر هم در راستای برنامه همین فرهنگ سازی بود که  کووید - 19 از چین هویدا شد و در کمتر از دو ماه تبدیل به پاندمی‌ شد این طرح  که ابتدا با همکاری آموزش و پرورش برای تامین حال و آتیه دانش‌آموزان در دستور کاراین شرکت قرار گرفت، باید خطر جدیدی را که بشر را تهدید می‌کند، رصد و تحت پوشش قرار می‌داد. در نتیجه اکسیر علاوه بر سرمایه‌گذاری مناسب برای دوران تحصیل می‌تواند بیمه‌گذار را دردوران بیماری ناشی از کرونا حمایت کند. به دلیل پوشش‌های مستمری منحصر به‌فرد هم می‌تواند در آینده نیز تامین‌کننده زندگی افراد باشد. همین گستردگی عبارت «افراد» موجب شد تا سعید گیوه‌چی، مدیر بیمه‌های زندگی بیمه معلم اعلام کند: طرح اکسیر برای اقشار، اصناف و خانواده‌ها نیز صادر می‌شود و آمارهای گذشته بیمه معلم نشان می‌دهد،  سود بیمه‌های عمر شرکت میانگین 88/ 22 درصد در ۸ سال گذشته بوده و سرمایه‌گذاری مطمئنی  است، مدیریت درست ذخایرو منابع به بیمه معلم این قدرت را  داد تا پوشش «فوت براثر ویروس کرونا» را به آن اضافه  و برای خرید گروهی به سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی عرضه کند.

گیوه‌چی درباره مزیت اکسیردانش آموزی یادآور شد: یکی از مزایای اکسیراین است که فرزندان پس از 30 سال  می‌توانند سرمایه و اندوخته خود را دریافت کنند یا در ادامه مسیر می‌توانند آن را به مستمری مادام‌العمر تبدیل کنند. پوشش فوت مادام‌العمر آن نیز تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان است. به عبارتی علاوه بر برخورداری از پوشش‌های مختلف بیمه‌های اشخاص و سرمایه‌گذاری مطمئن، مهارت پس‌انداز کردن را به فرزندان ایران‌زمین و خانواده‌ها آموزش می‌دهد.

گفته می‌شود: برای مقابله با شیوع ویروس  کرونا  بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم با عنوان اکسیر از طریق بسترهای الکترونیکی در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌گیرد.

 زیرساخت‌های بیمه معلم برای پوشش کرونا 

همان‌طور که گفته شد، پوشش ریسک‌های نوظهور ریسک بالایی دارد و شرکت بیمه برای پذیرش آن نیازمند برنامه، توان و زیرساخت‌های موردنیاز است. 

محمد ابراهیم تحسیری، مدیرعامل بیمه معلم درباره سند استراتژیک این شرکت گفت: «سند چشم‌انداز ما به عنوان سند چشم‌انداز برتر شرکت‌های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان انتخاب شده است، با تکیه بر انسجام هیات مدیره و تخصص سازمانی، این برنامه را فرا روی خود قرار داده‌ایم.»

طبق آمارهای قابل اتکا، بیمه معلم با اجرای همین سند توانسته  زیان انباشته خود در سال ۹۱ را به سود 460 میلیارد ریالی در سال ۹۶ تبدیل کند.  اصلاح ساختار سازمانی - پالایش شعب و نمایندگی‌ها با شفافیت در عملکرد آنها نیز از دیگر بندهای سند چشم‌انداز بیمه معلم بود که در دستور کار قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود این شرکت به یکی از 5شرکت اول صنعت بیمه کشورتبدیل شود.

برای اجرای درست و بی‌نقص برنامه‌ها، نظارت جامع یک ضرورت است. غلامرضا حیدری کردزنگنه، رییس هیات مدیره بیمه معلم دراین‌باره گفت: با اتکا به برنامه تدوین شده، سیستم کنترل داخلی از دو سال پیش اجرا شد و تمامی ‌شعب، از نظر سیستم مالی و فنی تحت کنترل این سیستم قرار گرفتند، در واقع با اجرای سیستم کنترل داخلی، بازرسی‌های فیزیکی کاهش یافت و نظارت‌ها آنلاین شد.

 بیمه‌های عمردر پرتفوی معلم 

با نگاهی اجمالی به برنامه‌های این شرکت بیمه متوجه  طراحی  200 برنامه عملیاتی، سیستم بودجه ریزی منسجم، استقرار نظام مدیریت ریسک، شفاف سازی صورت‌های مالی و تفکیک حساب‌های عمر از غیر عمر، پیاده‌سازی پروژه جانشین‌پروری، راه‌اندازی واحد خدمات آنلاین، انعقاد قرارداد  همکاری با استارت‌آپ‌ها و طراحی داشبوردهای مدیریتی برای شعب و نمایندگان می‌شویم.

همچنین طبق آخرین  آمارهای مستند بیمه مرکزی ایران از عملکرد یک‌ساله صنعت بیمه درسال 97  سهم بیمه‌های عمر در پرتفوی بیمه معلم در دوره مذکور با تولید 2/ 3075 میلیارد ریال حق بیمه نزدیک19درصد است که بیش از 34 درصد رشد دارد. بیمه معلم در این دوره76 هزار و 931 بیمه‌نامه صادرکرده است که نسبت به دوره قبل 29 درصد رشد دارد. سهم این شرکت ازتولید حق بیمه کل بازار بیمه‌های عمر کشور 7/ 4 درصد و از کل خسارات پرداختی این رشته 9/ 5درصد است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند