نظرسنجی‌ها به سیاستمداران کمک می‌کنند تا بفهمند مردم چه می‌خواهند، و به مردم کمک می‌کنند تا بفهمند چه کسی در صندوق‌های رای محبوب است. اما زمانی که پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها از انتخابات عمومی بریتانیا در سال ۲۰۱۵ به‌طور گسترده‌ای از نتایج انتخابات فاصله داشت، برخی استفاده از این نظرسنجی‌ها را زیر سوال بردند. جونی کوها،‌ استاد آمار مدرسه اقتصاد لندن، یکی از کسانی بود که وظیفه داشت این اشتباهات فاحش را بررسی کند. پیش از هر انتخابات، صاحب‌نظران سیاسی و افراد علاقه‌مند به نظرسنجی‌ها مراجعه می‌کنند تا از احتمالات ممکن درباره نتایج آتی خبردار شوند. اما درحالی‌که نظرسنجی‌ها به عنوان یک راهنمای قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شوند، شکست‌های اخیر آثار منفی بالقوه‌ای را برای این صنعت بر جای گذاشته است.

درک صحیح از نظرسنجی

استاد آمار مدرسه اقتصاد لندن توضیح می‌دهد که نظرسنجی‌ها از افکار یک گروه نمونه خاص صورت می‌گیرند و به این ترتیب می‌توانند در اطلاع‌رسانی دیدگاه‌های گروه‌های خاصی از مردم به سیاستمداران مفید باشند. در عمل، برگزارکنندگان نظرسنجی‌ باید هزینه نظرسنجی از یک نمونه بزرگ را در مقابل کاهش خطای نمونه‌گیری قرار دهند؛ در واقع آنها با نوعی بده‌بستان مواجه هستند. بنابراین یک انتخاب معمول برای نظرسنجی‌‌های سیاسی استفاده از حجم نمونه هزار الی ده‌هزارنفره است.نظرسنجی‌ها موضوعات مختلفی را در رابطه با دیدگاه‌های رای‌دهندگان بررسی می‌کنند. پروفسور کوها تایید می‌کند که در انتخابات «نظرسنجی‌ها به عنوان یک مکانیسم بازخوردی عمل می‌کنند و می‌توانند بر انتخاب سیاست احزاب تاثیر بگذارند و در ایام انتخابات، چگونگی کارزار انتخاباتی آنها را تعیین می‌کند.» با‌این‌حال، کاربرد اصلی نظرسنجی‌ها مربوط به قبل از انتخابات است، جایی که سیاستمداران از نظرسنجی‌ها به عنوان ابزاری برای اطلاع‌رسانی کمپین‌های خود و ایجاد پیام‌های انتخاباتی استفاده می‌کنند.به این ترتیب، نظرسنجی‌ها مستقل از روند سیاسی نیستند.

در عوض، نظرسنجی‌ها می‌توانند رفتار رای‌دهندگان را با تاثیرگذاری بر انتظارات در مورد نتایج انتخابات تحت‌تاثیر قرار دهند. از آنجا که نتایج نظرسنجی اغلب علنی می‌شود، اطلاعاتی که ارائه می‌کنند می‌تواند بر درک رای‌دهندگان از احتمال پیروزی احزاب مختلف در انتخابات یا شانس حضور در یک دولت ائتلافی تاثیر بگذارد. این موضوع می‌تواند بر نحوه رای دادن مردم تاثیر بگذارد. مردم ممکن است به حزبی رای دهند که فکر می‌کنند برنده خواهد شد. از طرف دیگر اگر شانس برنده شدن آنها خوب به نظر برسد، رای‌دهندگان ممکن است احزاب را مثبت‌تر ارزیابی کنند، یا در صورتی که شانس احزاب کم به نظر برسد،‌ آنها را منفی‌تر ارزیابی خواهند کرد. نظرسنجی‌ها ارزشمند هستند، چراکه با دادن اطلاعات بی‌طرفانه به تصمیم‌گیرندگان در مورد خواسته‌های مردم، سیاست را هدایت می‌کنند. اما این امر مستلزم آن است که نظرسنجی‌ها در روش‌های آماری خود شفاف و دقیق باشند.

چرا نظرسنجی‌ها شکست خوردند؟

انتخابات عمومی ۲۰۱۵ بریتانیا را به عنوان یک شکست برای صنعت نظرسنجی در نظر می‌گیرند. در هفته‌های منتهی به انتخابات، بیشتر نتایج نظرسنجی‌ها یک پارلمان متعادل را نشان می‌دادند و خبری از ظهور اکثریت محافظه‌کار نبود. این شکست تنها برای صنعت نظرسنجی ناراحت‌کننده نبود؛ بسیاری از سیاستمداران پیشنهاد کردند که نظرسنجی‌های نادرست ممکن است بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارند و متخصصان صنعت تحقیقات اجتماعی/بازاری تاکید کردند که چنین شکستی به طور کلی اعتماد عمومی به تحقیقات اجتماعی و بازار و آمارهای رسمی را تضعیف می‌کند.گزارش کارشناسی تحقیق درباره علل شکست نظرسنجی‌های انتخابات عمومی بریتانیا در سال ۲۰۱۵  نشان می‌دهد طیف وسیعی از علل بالقوه شکست نظرسنجی‌ها عامل این شکست نبوده‌اند. پروفسور کوها توضیح می‌دهد که علت اصلی خطا، نمونه‌های مورد استفاده در نظرسنجی‌ها بوده است؛‌ بر این اساس،‌ در نمونه‌ها حامیان حزب کارگر نمایندگان بیشتری داشتند و حامیان حزب محافظه‌کار کمتر حضور داشتند. علاوه بر این، وزن‌دهی آماری اعمال‌شده بر داده‌های خام برای اصلاح عدم تعادل کافی نبود. در نتیجه، نمونه‌ها نماینده جمعیت رای‌دهندگان نبودند.

آیا نظرسنجی‌ها می‌مانند؟

استاد مدرسه اقتصاد لندن می‌گوید، به‌رغم برخی شکست‌ها، نظرسنجی همچنان موثرترین راه برای به دست آوردن نظرات یا دغدغه‌های رای‌دهندگان در مورد موضوعات کلیدی یا قصد مشارکت در انتخابات است. او تاکید می‌کند در‌حالی‌که سایر منابع داده مانند رسانه‌های اجتماعی می‌توانند بینشی برای رمزگشایی از رفتار رای‌دهندگان ارائه دهند اما بعید است که منبع خوبی برای پیش‌بینی قصد رای‌دهندگان یا نتایج انتخابات باشد، زیرا تا حد زیادی استنباطی هستند.او در پایان می‌گوید: «آسان‌ترین راه برای پی بردن به نظرات، نگرش‌ها یا قصد مشارکت این است که از آنها بپرسیم».  آیا اصلاحات صنعت نظرسنجی به این معنی است که نتایج ناامیدکننده‌ای مانند نتایج نظرسنجی انتخابات ۲۰۱۵ دیگر هرگز اتفاق نخواهد افتاد؟ نمی‌توان این‌گونه گفت؛ اما با توجه به قوانین جدید که روش‌های آماری بهبود‌یافته را تضمین می‌کند، مانند افزایش تعداد پاسخ‌دهندگان، ترکیب متغیرهای جدید برای در نظر گرفتن جمعیت‌های نمونه‌گیری‌شده و گزارش در مورد عدم قطعیت، اهمیت آماری و حاشیه یا خطا، به نظر می‌رسد این صنعت نتایج قابل اتکای بیشتری ارائه می‌کند.