شرکت‌های دانش‌بنیان، موتور محرکه و عامل محوری پیشرفت اقتصادهای دانش‌بنیان به شمار می‌روند که در پایداری اقتصاد نقش موثری دارند. در بندهای مختلف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه بر شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان راهبردی در جهت حرکت صحیح اقتصاد تاکید شده است. بر همین اساس در چند سال گذشته وزارت تعاون، به سمت تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان و ایجاد مراکز نوآوری در بخش تعاون حرکت کرده است تا علاوه بر ترسیم الگوهای دانش‌محور در بخش تعاون، زمینه شکل‌گیری تیم‌های دانش‌بنیان را در قالب تعاونی‌ها فراهم کند.

صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون نیز در راستای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان، تخصیص بخشی از منابع و تسهیلات خود را به شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار قرار دهد و به موجب اساسنامه می‌تواند در هر سال مالی حداکثر تا ۳۰درصد از مبلغ خدمات خود را درصورت نبود تقاضای اشخاص حقوقی بخش تعاونی به بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی مجاز در قالب اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی کوچک با اولویت مشاغل خانگی، ‌خود اشتغالی و شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهد.

صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، دولتی است و تسهیلات بانکی مربوط به حوزه کسب‌وکارهای خرد و متوسط را با اولویت شرکت‌های تعاونی ضمانت می‌کند. در حال حاضر ۷۰درصد از منابع این صندوق سهم شرکت‌های تعاونی و مابقی آن، سهم افراد حقیقی و حقوقی غیر تعاونی‌ها است که ضامن آنها نزد بانک‌ها برای دریافت تسهیلات می‌شود. امسال سقف ضمانت شرکت‌های غیر تعاونی در دریافت تسهیلات از سوی صندوق افزایش یافته است؛ به‌نحوی‌که شرکت‌های دانش‌بنیان تا سقف ۷میلیارد تومان حمایت می‌شوند. آن‌طور که البرز محمدی، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون گفته است، این صندوق تا چند ماه قبل تا سقف یک میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تعاونی‌ها را به صورت ۱۰۰درصدی ضمانت می‌کرد؛ اما طی تفاهمی که در شرف انعقاد با صندوق نوآوری و شکوفایی است، سقف این ضمانت برای شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان تا ۱۰میلیارد تومان تسهیلات و برای شرکت‌های غیرتعاونی دانش‌بنیان تا ۷میلیارد تومان تسهیلات افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، اگرچه ضمانت مذکور میزان خطرپذیری را برای صندوق بالا می‌برد، اما هدف تقویت اقتصاد دانش‌بنیان‌ها در کشور است. پیش از این مهدی مسکنی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وجود ۱۰۱تعاونی دانش‌بنیان در کشور خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود: با توجه به نام‌گذاری شعار سال، بخشی از سبد اشتغال کشور در بخش تعاون توسط تعاونی‌های دانش‌بنیان محقق شود. به گفته وی، در حال حاضر ۳۰۰تعاونی در مرحله ارزیابی برای دانش‌بنیان شدن هستند و طبق هدف‌گذاری صورت‌گرفته ۲۵۰تعاونی تا پایان سال دانش بنیان می‌شوند. امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «تولید، ‌دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری شد تا تولید و اشتغال پایدار در قالب فعالیت‌های دانش‌بنیان نمود و گسترش بیشتری یابد. کارشناسان تاکید دارند که شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به پویایی و انعطاف‌‌پذیری بالا، ظرفیت مناسبی برای مقابله با شرایط تحریم به شمار می‌روند و ایجاد مراکز نوآوری در بخش تعاون زمینه بروز خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها را فراهم می‌کند.

به گزارش «ایسنا» شرکت‌های دانش‌بنیان دارای مزیت‌های بسیاری هستند و از حمایت‌های دولتی نظیر معافیت از پرداخت مالیات، عوارض حقوقی گمرکی، سود بازرگانی و عوارض مالیاتی و همچنین اعطای تسهیلات کم‌بهره بلندمدت یا کوتاه‌مدت بهره‌مند هستند که از این منظر می‌توانند بستر مناسبی برای جویندگان کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در به ثمر رساندن ایده‌های خلاقانه و فعالیت‌های کارآفرینی باشند.