تفاوت افراد حقوقی و حقیقی در مالیات رمزارزها

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان این مالیات گفت که میزان مالیات بستگی به شیوه استفاده از رمزارز‌‌ها دارد. افراد حقوقی تحت هر شرایطی ملزم به پرداخت مالیات و تعیین ‌‌سازو‌کار مالی مرتبط به رمزارز در ساختار خود هستند، اما اشخاص حقیقی بسته به نوع عملکرد و استفاده خود از رمزارز‌‌ها ممکن است مشمول مالیات شوند. اشخاص حقوقی قبلا به صورت سلیقه‌‌ای با موضوع مالیات برخورد می‌‌کردند مگر در شرایطی که ساختار منظمی ارائه شده باشد. اما هم‌اکنون موضوع مالیات دارای یک ساختار مشخصی است.

 در چه صورت افراد مشمول مالیات می‌شوند؟

شریف‌زاد در پاسخ به این سوال ۳ دسته کلی سرمایه‌‌گذاری، استخراج و تبادل را مشمول پرداخت مالیات دانست. البته وی اذعان کرد: ‌‌سازوکار دقیق این بحث بستگی به ارائه دستورالعمل‌‌هایی مشخص از سوی سازمان مالیاتی دارد که همچنان ساختار مشخصی در این زمینه ارائه نشده است. رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک‌چین ایران این موضوع را امری متداول در کشورهای دنیا دانست و گفت: تقریبا در اکثر کشور‌‌هایی که استفاده از رمزارز‌‌ها رونق گرفته است، ورود ‌‌سازو‌کار مالیات بر درآمد یا استفاده از رمزارز‌‌ها نیز انجام شده است. در سال‌های گذشته هیچ بحث مالیاتی بر رمزارز‌‌ها مطرح نبود، ولی به مرور زمان و گسترش استفاده از رمزارز‌‌ها رد پای مالیات بر درآمد شکل گرفت که امر طبیعی و مشخصی است. در دنیا، اخذ مالیات از سامانه‌های تبادلات رمزارز با توجه به حجم بالای معاملات در آنها، کشور‌‌ها را بر آن داشت تا هر چه سریع‌تر ‌‌سازوکار مالیاتی را تدوین کنند. هم‌اکنون اکثر کشور‌‌هایی که رمزارز‌‌ها را به رسمیت شناخته‌‌اند، آن را نوعی دارایی فرض کرده و از آن مالیات اخذ می‌‌کنند.

 مالیات ارز‌‌های دیجیتال بر چه مبنایی تعیین می‌شود؟

خانم شریف‌زاد در پاسخ به این سوال مالیات رمز‌ارز‌‌ها را امری سلیقه‌‌ای و بسته به نظر نهاد‌‌های اجرایی مالیاتی هر کشور دانست. وی اذعان کرد: درصد‌‌های مربوط به این حوزه باید به صورت کارشناسی انجام پذیرد و لزوم خوشه‌‌بندی کسب‌و‌کار‌‌ها و افراد در این زمینه از نکات حائز اهمیت است. اخذ مالیات از خوشه‌های مختلف به صورت برابر و با درصدی یکسان کار اشتباهی است، در صورتی که طبقه‌‌بندی آنها و اخذ مالیات شناور از هر خوشه می‌تواند مسیر درستی با دستاورد‌‌های بهتری را رقم بزند؛ بنابراین دریافت مالیات یکسان از هر خوشه می‌تواند منجر به کم‌رنگ شدن یک کسب‌و‌کار فعال، اما کم‌سود شود که این جریان در چرخه تبادل و استخراج به نفع کشور نیست و باید همه کسب‌و‌کار‌‌ها اجازه رونق و نمایش بازدهی خود را داشته باشند و صرفا اخذ مالیات نباید منجر به مرگ کسب‌و‌کار‌‌های فعال، اما خرد این حوزه شود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند