حامد فروزان در نشست تبیین دستاوردهای مشارکت ایران در یکصد و دهمین کنفرانس سازمان جهانی کار اظهار کرد: در حال حاضر چند راهبرد اصلی از سوی دفتر امور بین‌الملل وزارتخانه دنبال می‌شود که شامل توسعه صادرات محصولات و خدمات شرکت‌های زیرمجموعه وزارتخانه و ارتقای تصویر ایران در حوزه‌‌‌ها و عرصه‌‌‌های بین‌المللی می‌شود. هرچه تعاملات بین‌المللی ما جدی‌‌‌تر و بیشتر باشد، بهتر می‌توانیم موفقیت‌‌‌ها و واقعیت‌‌‌های کشور را به مردم جهان اطلاع‌رسانی کنیم. او افزود: متاسفانه در این خصوص کم‌کاری داشتیم، در‌حالی‌که برخی موفقیت‌‌‌ها در سال‌های قبل، قابلیت الگو شدن را دارند. بنابراین براساس راهبرد مشارکت فعالانه و ارتقای تصویر ایران در یکصد و دهمین اجلاس سازمان جهانی کار حضور یافتیم و ایران مشارکت فعالی از خود نشان داد.

فروزان اجلاس سازمان جهانی کار را مهم‌ترین رویداد سازمان جهانی کار دانست و ضمن تشریح حضور نمایندگان کشورمان در چهار کمیته فنی، استانداردها، سیاست‌‌‌های اشتغال و کار شایسته اظهار کرد: در اجلاس امسال حضور کارشناسان خود را در کمیته‌‌‌های فنی پیگیری کردیم. کمیته استاندارد‌سازی کارآموزی را که یکی از کمیته‌های سازمان جهانی کار بود به سازمان فنی و حرفه‌‌‌ای واگذار کردیم و کارشناس معرفی‌شده از طرف این سازمان در جلسات محتوایی قبل از اجلاس و کارگروه‌ها حضور فعالی داشت و توانستیم در این کمیته دیدگاه‌‌‌ها و نگاه‌‌‌های خود را به اشتراک بگذاریم. او ادامه داد: در کمیته سیاست‌‌‌های اشتغال سازمان جهانی کار نیز کارشناس مربوطه از معاونت اشتغال حضور یافت. براساس اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در کنار بحران‌های مالی و کرونا رخ داد، دغدغه ما این بود که بتوانیم موفقیت‌‌‌های خود را در این کمیته‌‌‌ها مطرح کنیم و مطالب خود را در تدوین استانداردهایی که برای کمیته اشتغال در نظر گرفته شده بود، ارائه دهیم.

فروزان تصریح کرد: کمیته بعدی کمیته کار شایسته بود که از معاونت تعاون کارشناس موردنظر حضور داشت و برای اولین‌بار مدل تعاونی در ایران را به عنوان یکی از الگوهای موردتوجه دولت که باید سهم بیشتری از اقتصاد را در اختیار داشته باشد، ارائه کردیم. مدیرکل امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستور کار اصلاحیه ۱۹۹۸ اصول و حقوق بنیادین کار را از دیگر برنامه‌‌‌های اجلاس امسال سازمان جهانی کار عنوان کرد و گفت: به موجب این اصلاحیه، حفاظت موثر از شرایط کار و محیط کار ایمن و سالم و حفاظت کافی از جان و سلامت کارگران مورد توجه قرار گرفت و علاوه بر آن، الحاق ایران به مقاوله‌نامه ۱۵۵ ایمنی و بهداشت شغلی نیز مطرح شد که در دست تصویب جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران قرار دارد. به گفته فروزان، حضور کارشناسان کشورمان در کمیته فنی با توجه به امکانی که فراهم شد، کاملا مجازی بوده و در کمیته‌های تخصصی نیز حضور فعالانه بود.

مدیرکل امور بین‌الملل وزارت کار در عین حال به موضوع پیگیری دیپلماسی مهارت اشاره کرد و در پاسخ به سوال «ایسنا» درباره اقدامات صورت‌گرفته در خصوص توسعه همکاری‌های مشترک مبتنی بر اصل دیپلماسی مهارت گفت: در دولت سیزدهم موضوع دیپلماسی مهارت را دنبال می‌‌‌کنیم و معتقدیم در حوزه مهارت با بسیاری از کشورها می‌توانیم تعامل داشته باشیم. با سفرای اکثر کشورها دیدار داشتیم و از تک‌تک آنها دعوت کردیم به وزارتخانه بیایند و آنها را در جریان ظرفیت‌‌‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار قرار دادیم. فروزان افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌‌ای نیز مسابقات ملی مهارت را برگزار کرده و امسال مسابقات جهانی مهارت را هم شاهد خواهیم بود که امیدواریم کارآموزانی که در این دوره از مسابقات شرکت می‌کنند، دستاوردهای خوبی برای کشورمان داشته باشند.

او با اشاره به سخنرانی وزیر کار در تاریخ ۱۰ خرداد در اجلاس کشورهای عدم‌تعهد به شکل مجازی، اظهار کرد: وزیر کار در تاریخ ۱۷ خرداد نیز در مجمع عمومی سازمان بین‌المللی کار سخنرانی کرد که مورد‌توجه کشورها قرار گرفت. به گفته او، تقویت دیپلماسی کار از برنامه‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران در یکصد و دهمین اجلاس سازمان جهانی کار بوده و انتظار می‌رود با دستاوردهای به‌‌‌‌دست‌‌‌‌آمده سال آینده حضور و مشارکت قوی بیشتری از سوی ایران مشاهده شود. او همچنین از ارسال دعوت‌نامه به وزیر کار از ۱۵ کشور جهان خبر داد و گفت: با توجه به آنکه برنامه ما برای شرکت در کنفرانس به شکل مجازی بوده، طبعا دیدار حضوری با وزرای کار نداشتیم اما وزیران کار برخی کشورها به ایران دعوت شده‌‌‌اند. او در پایان به موضوع حق رای ایران در سازمان جهانی کار اشاره کرد و افزود: استیفای حق رای ایران با رویکرد دیپلماسی فعال مهارت در دستور کار قرار گرفته و انتظار می‌رود که در آینده‌‌‌ای نزدیک به دست آید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند