۱- با هدف افزایش دامنه شمول تبصره ماده ۱۰۰، با اخذ موافقت مرجع قانونی ذی‌ربط مقرر شد سقف فروش کالا و خدمت مشمول این تبصره به ۱۰۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌‌‌های مستقیم یعنی ۴۸ میلیارد ریال افزایش یابد. به این ترتیب، کلیه اصحاب کسب‌و‌کار که در سال ۱۴۰۰ فروش آنها کمتر از این میزان باشد، می‌توانند از تسهیلات تبصره بهره‌‌‌مند شوند. لازم به ذکر است سقف تبصره ماده ۱۰۰ در سال گذشته حدود ۱۶میلیارد ریال بود. طبعا مؤدیانی که میزان فروش آنها براساس پایگاه اطلاعات سازمان امور مالیاتی بیش از ۴۸ میلیارد ریال باشد، امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت و باید نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام کنند.

۲- به منظور رعایت اصل عدالت در مالیات‌ستانی، مقرر شد تعیین مالیات مقطوع برای هر یک از مؤدیان براساس اطلاعات مالی ثبت‌‌‌شده تاکنون از آنها در سامانه‌‌‌های سازمان تعیین شود. این اطلاعات شامل مبالغ واریز به دستگاه‌‌‌های پوز متعلق به مؤدیان، اطلاعات خرید و فروش آنها در گزارش‌‌‌های فصلی معاملات، میزان مالیات پرداختی در سال گذشته و سایر اطلاعات مرتبط است. مؤدیان گرامی با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به نشانی  my.tax.gov.ir و با وارد کردن کد ملی خود می‌توانند ضمن مشاهده اطلاعات خود، از مبلغ مالیات مقطوع تعیین‌شده اطلاع حاصل نموده و نسبت به پرداخت یا تقسیط آن اقدام نمایند.

۳- با توجه به افزایش هزینه‌‌‌های مشاغل و اصحاب کار در ایام کرونا، ضرایب فعالیت کلیه مشاغل که درآمد مشمول مالیات سال ۱۴۰۰ بر اساس آن محاسبه می‌شود، به طور معناداری تعدیل شد و تناسب میان مالیات تشخیصی سال قبل و مالیات تعیین‌شده برای سال ۱۴۰۰ مورد توجه قرار گرفت. مع‌‌‌الوصف، مؤدیانی که از مالیات مقطوع تعیین شده ناخشنود باشند، همچنان می‌توانند به جای استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نمایند.

۴- مشاغلی همچون بنگاه‌‌‌های املاک، نمایشگاه‌‌‌های اتومبیل، نمایندگی‌های بیمه، دفاتر اسناد رسمی و حق‌‌‌العمل کاران که ادعا می‌‌‌نمایند بخشی از مبالغ واریزی به حساب پوزهای آنها فاقد ماهیت فروش است، برای استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ می‌توانند اطلاعات فروش مستند خود را از طریق اتحادیه‌‌‌ها یا تشکل‌های صنفی مربوط به معاونت درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ارائه یا گزینه ارسال اظهارنامه را انتخاب نمایند.

۵- ضمن تشکر از نمایندگان محترم اصناف و بازاریان به‌‌‌ویژه اعضای محترم هیات‌مدیره اتاق اصناف ایران و اتاق اصناف تهران که با شرکت در جلسات مشاوره و همفکری و با تعاملات مشفقانه خود فضای همدلی و همکاری را فراهم آوردند، به آگاهی می‌‌‌رساند ادارات امور مالیاتی در سراسر کشور همچون گذشته آماده برگزاری جلسات با نمایندگان محترم اصناف و پاسخگویی به سوالات و ابهامات هستند.

این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند