غلامحسین حسینی‌‌‌نیا با بیان اینکه بیش از ۴۵‌درصد فراگیران آموزش‌‌‌های مهارتی را قشر دانشجو و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند، گفت: این مساله که افراد بعد از فارغ‌التحصیلی و گرفتن مدرک دانشگاهی، مجددا به مراکز آموزش مهارتی برمی‌گردند و آموزش‌‌‌هایی را می‌‌‌بینند که برای جامعه کارگری یا جامعه تا سطح مهارت ۳ و ۴ درنظر گرفته شده است، نشان از یک نقصان اساسی در نظام آموزش عالی کشور است. او افزود: افراد به عنوان دانشجو وارد دانشگاه می‌‌‌شوند ولی خروجی آن تبدیل کارجو برای دولت و مهارت‌‌‌جو برای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌شود، بنابراین لازم است که در این زمینه تمهیدات لازم را داشته باشیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از تدوین سه برنامه برای مهارت‌آموزی دانشجویان کشور خبر داد و گفت: برای جمعیت چهار‌میلیونی دانشجویی کشور برنامه‌‌‌هایی تدارک دیده‌‌‌ایم که یکی از آنها آموزش مهارت‌آموزی هیبریدی است. این دوره آموزش مهارتی به شکل هیبریدی همزمان با تحصیل دانشجویان در دانشگاه انجام می‌گیرد و یک دوره آموزشی ۵۴۰ ساعته معادل ۱۹ واحد دانشگاهی را شامل می‌شود.

حسینی‌‌‌نیا افزود: این دوره‌‌‌ها یک مهارت کامل را متناسب با استعداد و علاقه دانشجو و تقاضای موجود در بازار کار به دانشجو آموزش می‌دهد و ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌‌ای تنوع زیادی را در این استانداردها ایجاد کرده‌‌‌ایم. او ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌‌‌های ما برای افرادی که فارغ‌التحصیل شده‌‌‌اند و رشته‌‌‌هایی که بازار کار برایشان تقاضایی ندارد، پیش‌بینی شده است. بر اساس این برنامه افراد را طی یک دوره ۶ ماهه به یک بسته مهارتی مجهز می‌‌‌کنیم که از مهم‌ترین آنها، موضوع ICT است که افراد دوره ۶ ماهه کاملی را سپری می‌کنند و مهارت کاملی در زمینه ICT به طور کاملا کاربردی و فنی یاد می‌‌‌گیرند و آماده ورود به بازار می‌‌‌شوند. به گفته رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌‌ای، اکثر رشته‌‌‌هایی که در این برنامه پیش‌بینی شده رشته‌‌‌هایی مثل محتوای دیجیتال یا هوشمندسازی ساختمان است که بازار کار اکنون به آنها نیاز وافر دارد.

حسینی‌نیا سومین برنامه پیش‌بینی شده را دوره‌‌‌های مهارتی همراه با دروس تخصصی برای دانشجویان ذکر کرد و گفت: در برخی از رشته‌‌‌ها مثل رشته‌‌‌های مهندسی برای دانشجویان استانداردهای شغلی را متناسب با هرکدام از واحدهای درسی احصا کردیم و افراد می‌توانند در قالب کارورزی، کارآموزی یا کارگاه‌های آموزشی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌‌‌ای، یک مهارت آموزشی کاربردی را در رشته تخصصی خود فرا بگیرند. به گفته معاون وزیر کار، موضوع آموزش‌‌‌های مهارتی و فنی و حرفه‌‌‌ای باید از مهجوریت درآید، چراکه امروز رفتن به سمت آموزش‌‌‌های مهارتی یک انتخاب نیست، بلکه یک الزام است و باید به سمت توانمندسازی نیروهای انسانی حرکت کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند