به گزارش سازمان بین‌‌المللی کار، «گای رایدر» (مدیرکل سازمان بین‌‌المللی کار) از تاکید رهبران گروه ۲۰ مبنی‌بر اتخاذ رویکردهای انسان‌محور در برنامه‌های بازیابی بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ استقبال کرده است. کشورهای عضو این گروه درباره افزایش شکاف طبقاتی که ناشی از پاندمی کرونا است، تصمیماتی اتخاذ کردند. اعضا بر ضرورت ایجاد شرایط کار ‌ایمن و پایدار، اشتغال شایسته، عدالت اجتماعی و توجه به برنامه‌های انسان‌محور تاکید کردند. مدیرکل سازمان بین‌‌المللی کار از تصمیمات اتخاذ‌شده حمایت کرد و از تمامی کشورها می‌خواهد که به این اهداف توجه کنند. در بیانیه گروه‌۲۰ آمده است: حمایت‌‌های اجتماعی به‌منظور کاهش نابرابری‌‌ها، ریشه‌‌کن کردن فقر، حمایت از کارگران و ترویج اشتغال پایدار باید به‌کار گرفته شود. رایدر خطاب به کشورهای عضو گفت: روند بهبود بازار کار به دلیل کرونا متوقف شده و اغلب کارگران جهان با «واگرایی بزرگ» روبه‌رو هستند. این موضوع در کشورهای پردرآمد و کم‌‌درآمد مشهود است. همان‌طور که گزارش سازمان بین‌‌المللی کار درباره کرونا و تاثیر آن بر بازار کار مورد‌توجه دولت‌ها قرار گرفت، این برنامه‌ها نیز باید در کانون توجه مسوولان کشورها قرار گیرد. چشم‌‌انداز بهبود بازار کار در مواجهه با مشکلاتی مثل زنجیره تامین نیروی انسانی، افزایش نرخ تورم و مشکلات اقتصادی باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته مدیرکل سازمان بین‌‌المللی کار، ظرفیت کشورها برای بهبود اوضاع کار به مولفه‌‌هایی مثل محرک‌های اقتصادی-مالی مناسب و واکسیناسیون مناسب بستگی دارد. از آنجا که رایدر از دولت‌ها می‌خواهد تا اجرای برنامه‌های گروه ۲۰ را تشدید کنند، سازمان بین‌‌المللی کار راهکار‌هایی را برای کشورها یادآوری می‌کند تا در بازار کار لحاظ کنند.

بازار کار در عرصه جهان به بازیابی مبتنی بر برنامه‌های انسان‌محور نیاز دارد تا اشتغال فراگیر، پایدار و انعطاف‌‌پذیر در تمامی کشورها فراهم شود. حفاظت اجتماعی و گذار عادلانه به اقتصادهای پویا نیز از موضوعات کلیدی جلسه گروه ۲۰ است که از سوی مدیرکل سازمان بین‌‌المللی کار مورد توجه قرار گرفته است. وی از کشورها خواست از شتاب‌دهنده جهانی مشاغل و حمایت اجتماعی که توسط آنتونیو گوترش «دبیرکل سازمان ملل‌متحد» که در مجمع عمومی سازمان ملل در‌ماه سپتامبر معرفی شد، حمایت کنند.

رایدر گفت: حل مشکلات بازار کار نیازمند تلاش‌‌‌هایی در سطوح محلی، ملی و بین‌‌المللی است تا شکاف طبقاتی کم شود. همچنین تغییرات آب و هوایی که می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در عرصه اشتغال شود باید مورد‌توجه قرار گیرد تا مشکلات دو چندان نشود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند