حجت‌الله عبدالملکی در این دیدار گفت: خوشبختانه کارگروه مشترک دو وزارتخانه در بهمن‌ماه سال ۹۹ برگزار و یادداشت تفاهم همکاری مشترک نهایی شده که این سند آغازی برای همکاری‌‌‌های گسترده دوجانبه است. او با بیان اینکه برنامه اقدام مشترک می‌تواند نقشه راه همکاری‌‌‌های دو کشور در حوزه‌‌‌های مورد علاقه طرفین باشد، خاطرنشان کرد: باید برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور در حوزه وظایف دو وزارتخانه گام‌‌‌های عملی برداشته شود و بر این اساس، پیشنهاد می‌‌‌کنم کارگروه مشترک در بازه زمانی سه‌ماهه، برنامه اقدام یادداشت تفاهم همکاری را تدوین و نهایی کند.  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وزیر محنت، مهاجرت و شغل اهالی جمهوری تاجیکستان دعوت کرد تا با سفر به تهران، برنامه اقدام مشترک را امضا کند. او با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ادغام سه وزارتخانه تشکیل شده و حوزه وظایف بسیار گسترده‌‌‌ای دارد، تاکید کرد: آمادگی کامل داریم در تمامی حوزه‌‌‌ها با تاجیکستان همکاری کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اطمینان دارم که می‌توانیم از ظرفیت‌‌‌های موجود دو وزارتخانه برای ارتقای سطح تعاملات و روابط دو کشور بهره بگیریم و در بسیاری از زمینه‌‌‌ها از جمله حوزه‌‌‌های روابط کار، تبادل نیروی کار و آموزش فنی‌وحرفه‌‌‌ای کارهای مشترکی انجام دهیم. عبدالملکی اظهار کرد: از رایزنی و همکاری در سازمان بین‌المللی کار و همچنین تبادل تجربیات و گسترش همکاری‌‌‌ها در زمینه بازرسی، حفاظت فنی، بهداشت کار، اشتغال و کارآفرینی استقبال می‌‌‌کنیم. او با اشاره به اینکه امیدوارم در شرایط شیوع ویروس کرونا ملت و دولت تاجیکستان توانسته باشند، آثار این پدیده را کنترل کنند، گفت: از تبادل تجربیات بین دو وزارتخانه در زمینه کاهش اثرات کرونا بر فضای کسب‌وکار و نیروی کار استقبال می‌‌‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین دو کشور را یکی از زمینه‌‌‌های همکاری دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، دارای نیروی انسانی ماهر و متخصص در همه حوزه‌‌‌هاست، بنابراین آمادگی داریم پیش‌‌‌نویس موافقت‌نامه تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین‌‌‌ دو کشور را برای شما ارسال کنیم. او گفت: پیشنهاد می‌‌‌کنم این موضوع هم در دستور کار کارگروه مشترک قرار بگیرد تا دو کشور همسایه بتوانند نیازهای واقعی بازار کار خود را با استفاده از نیروی کار ماهر و متخصص برطرف کنند.  به گفته عبدالملکی، امضای این سند می‌تواند در تنظیم سیاست‌‌‌های بازار کار، اشتغال قانونی نیروی کار در دو کشور و حمایت‌‌‌های اجتماعی از آنان بسیار موثر باشد. وزیر محنت، مهاجرت و شغل اهالی جمهوری تاجیکستان گفت: تفاهم‌نامه همکاری موجب تقویت مناسبات دو کشور در زمینه‌‌‌های روابط کار می‌شود.

امان‌زاده در این دیدار با تبریک انتصاب حجت‌الله عبدالملکی به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فرهنگ و زبان مشترک دو کشور اشاره کرد و گفت: این موارد باعث می‌شود، میان دو کشور همکاری‌‌‌های راهبردی وجود داشته باشد. او افزود: اساس این دیدار، تبادل افکار و اندیشه در حوزه‌‌‌های روابط کار، آموزش‌‌‌های فنی‌وحرفه‌‌‌ای، ایجاد کسب‌وکار و اشتغال‌آفرینی است. امان‌‌‌زاده به یادداشت تفاهم همکاری نیز اشاره کرد و افزود: امضای این یادداشت تفاهم، موجب تحکیم و گسترش مناسبات دو کشور در زمینه‌‌‌ روابط کاری می‌شود.  وزیر محنت تاجیکستان بر ضرورت تهیه نقشه عمل برای اجرای سند همکاری بین دو وزارتخانه تاکید و از تشکیل کمیته مشترک بین دو وزارتخانه استقبال کرد و گفت: نشست‌‌‌های این کمیته می‌تواند به صورت مجازی و منظم برگزار شود.  امان‌زاده، همچنین آمادگی خود را برای همکاری در زمینه‌‌‌های مورد تفاهم اعلام و تاکید کرد: علاقه‌مند هستیم در زمینه روابط کار، نظارت و ایمنی و سیاست‌‌‌های بازار کار از تجربیات جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم. او به کشورهای استفاده‌کننده از نیروی کار تاجیکستان اشاره و علاقه‌مندی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

وزیر محنت تاجیکستان به برگزاری نشست‌‌‌ها و همایش‌‌‌های مشترک به صورت تخصصی در حوزه‌‌‌های مورد توافق دو طرف اشاره و علاقه‌‌‌مندی خود را به منظور گسترش همکاری در زمینه آموزش‌‌‌های فنی‌وحرفه‌‌‌ای، مشاغل و صنایع روستایی اعلام کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند