به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اکبرکمیجانی عصر دیروز در جلسه دوره‌ای خود با مدیران عامل بانک‌ها گفت: با آغاز به کار دولت سیزدهم، از شبکه بانکی انتظار می‌رود همچون گذشته مساعی خود را برای مساعدت و خدمت‌رسانی به فعالیت‌های اقتصادی و هم‌وطنان عزیز به کار گیرند و در این‌باره از هیچ تلاشی فروگذار نباشند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برگزاری همایش بانکداری اسلامی، این همایش را فرصت مغتنمی برای تبادل نظر میان صاحب‌نظران اقتصادی دانست و گفت: این همایش فرصتی بود تا در قالب سخنرانی‌ها و ارائه مقالات به بسیاری از ابهامات، سوالات و انتقادات درباره نظام بانکی پاسخ داده شود.

وی افزود: البته در این زمینه ضروری است مدیران عامل بانک‌ها به ابهامات، سوالات و انتقاداتی که درخصوص شبکه بانکی مطرح می‌شود، پاسخ دهند و در عین حال عملکرد نظام بانکی برای هم‌وطنان تبیین شود.  کمیجانی با بیان اینکه حجم نقدینگی در پایان مردادماه ۱۴۰۰ به رقم ۳/ ۳۹۲۱۴هزار میلیارد ریال رسید، تصریح کرد: این نرخ نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۸/ ۱۲درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین، نقدینگی در ۱۲ماه منتهی به پایان مرداد ۱۴۰۰ معادل ۱/ ۳۹ درصد رشد یافت.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: این رشد مطلوب نیست، اما بانک مرکزی طی این مدت تلاش کرده است با انجام عملیات بازار باز از شتاب رشد نقدینگی کاسته شود.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به نرخ سود بین بانکی گفت: نرخ سود بازار بین بانکی ۲۱ شهریورماه سال جاری به ۶۵/ ۱۸درصد رسیده و حجم معاملات نیز در این بازه زمانی حدود ۸۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

کمیجانی در ادامه خواستار اقدامات جدی از سوی شبکه بانکی برای مدیریت نقدینگی و نیز کنترل اضافه‌برداشت‌ها شد و خاطرنشان کرد: در صورتی که شبکه بانکی کنترل لازم را بر اضافه‌برداشت‌های خود نداشته باشد، ناگزیر به انجام اقدامات احتیاطی و نظارتی لازم خواهد بود.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه تاکنون ۱۷مرحله حراج اوراق مالی اسلامی دولت برگزار شده است، تصریح کرد: طی برگزاری این تعداد حراج، در مجموع ۲/ ۳۲هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی به فروش رسیده است. همچنین در همین زمینه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تعدیل‌های لازم درخصوص نرخ بازدهی اوراق به عمل آمده است.

وی در ادامه تاکید کرد: به منظور اجرای کامل مصوبه شورای پول و اعتبار درخصوص کنترل ترازنامه شبکه بانکی، بانک‌ها باید حداقل ۳ درصد از کل سپرده‌هایشان را به صورت اوراق مالی اسلامی نگهداری کنند و ضروری است شبکه بانکی در این‌باره اهتمام لازم را به عمل آورد.

به گفته کمیجانی، عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری در خصوص نگهداری حداقل ۳ درصد مانده سپرده‌های خود به صورت اوراق مالی اسلامی در پایان مردادماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که حدود ۸/ ۹۲۲هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی در پرتفوی بانک‌هاست که نسبت به مانده سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری معادل ۴/ ۲درصد است. وی با اشاره به حجم تسهیلات پرداختی در پنج ماه سال جاری و تاکید بر این نکته که بانک‌ها درخصوص تسهیلات‌دهی به بخش‌های مسکن، کشاورزی و صنعت اهتمام بیشتری داشته باشند، عنوان کرد: تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی پنج‌ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۸/ ۹۰۰۷ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۳/ ۵۱ درصد افزایش داشته است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی ضروری است شبکه بانکی به حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط توجه ویژه داشته باشد.

کمیجانی ضمن قدردانی از عملکرد بانک‌ها در زمینه خرید تضمینی گندم، این محصول را کالایی استراتژیک خواند و گفت: در این زمینه شبکه بانکی عملکرد نسبتا مطلوبی داشته و از ابتدای سال، از مجموع ۱۸ هزار میلیارد تومان تعیین‌شده برای این طرح، حدود ۲۵/ ۱۵ هزار میلیارد تومان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است. همچنین از ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای واردات کالای اساسی شامل گندم، حدود ۳۲۵۰ میلیارد تومان از سوی بانک‌ها برای این مهم تسهیلات پرداخت شده است.  همچنین بنا به اعلام رئیس کل بانک مرکزی طی پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۵/ ۲۱۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات به ۷۳۵ شرکت دانش‌بنیان پرداخت شده است.

در پایان رئیس کل بانک مرکزی بر اهتمام بانک‌ها در زمینه بهبود زیرساخت‌های فناورانه شبکه بانکی در اتصال به سامانه‌های بانک مرکزی و تلاش مجدانه شبکه بانکی در اجرای قانون جدید چک تاکید کرد. وضعیت بازار بین بانکی، بهبود و اصلاح ترازنامه بانک‌ها و سایر مباحث پولی و بانکی از جمله مباحث طرح‌شده از سوی مدیران عامل بانک‌ها در این جلسه بود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند