به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این گروه از پژوهشگران که در میان آنها دو تن از کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هم حضور داشتند، ارزیابی‌های خود را براساس طیف وسیعی از مطالعات مشاهده‌ای در دنیای واقعی و همچنین داده‌های آزمایشات بالینی پیش از تایید واکسن‌ها انجام داده‌اند.

نویسندگان این پژوهش معتقدند که هیچ یک از مطالعات، حاکی از پایین آمدن ایمنی بدن در برابر بیماری‌های شدید با گذشت زمان نیست. آنها تاکید کردند که اگر دزهای تقویتی خیلی زودتر از موعد و به‌صورت بسیار گسترده ارائه شوند، ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشند. نتایج این پژوهش در حالی منتشر می‌شود که اکثر کشورها با داشتن منابع فراوان واکسن به دنبال تزریق دز تقویتی واکسن هستند تا به‌این‌ترتیب گسترش سویه بسیار مسری دلتا را متوقف کنند. ایالات‌متحده در نظر دارد از ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) تزریق دزهای تقویتی را آغاز کند؛ اگرچه این طرح هنوز به امضای سازمان غذا و دارو و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) نرسیده است.

دو دانشمند سازمان غذا و داروی آمریکا که در این پژوهش دخیل بوده‌اند، «ماریون گروبر» مسوول دفتر تحقیق و بررسی واکسن‌های این نهاد و معاون وی «فیلیپ کراوس» هستند. هر دوی آنها گفته‌اند که اواخر امسال از سمت خود کناره‌گیری می‌کنند. گروبر و کراوس از جمله کسانی هستند که سال گذشته در برابر فشار دولت دونالد ترامپ برای تسریع در روند اعطای مجوز واکسن‌های کووید-۱۹ مقاومت و مخالفت کردند. از دیگر مخالفان سرسخت تزریق دزهای تقویتی، سازمان جهانی بهداشت (WHO) است که استدلال می‌کند کشورها باید به جای تزریق دزهای تقویتی، واکسن مازاد خود را به کشورهای فقیر بدهند.

این پژوهش همچنین نتیجه‌گیری می‌کند که چنانچه در نهایت مشخص شود تزریق دز سوم خطر میان‌مدت بیماری‌های جدی را کاهش می‌دهد، بهتر است منابع کنونی واکسن در کشورهای فقیر که جمعیت واکسینه‌نشده قابل توجهی هم دارند، مورد استفاده قرار گیرد تا جان افراد بیشتری را نجات دهد.

در مطالعات مشاهده‌ای انجام‌شده تاکنون، واکسیناسیون کووید-۱۹ به‌طور متوسط تا ۹۵درصد بدن را در برابر ابتلای شدید، از جمله در برابر سویه‌های بسیار مسری‌تری همچون دلتا مصون می‌دارد و بیش از ۸۰ درصد در جلوگیری از ابتلا به هرگونه عفونت دیگر ناشی از سویه‌های مختلف موثر است. این مطالعه درنهایت خاطرنشان می‌کند که حتی در کشورهای با نرخ بالای واکسیناسیون، افراد واکسینه‌نشده هستند که عامل انتقال ویروس هستند و بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند، نه کسانی که هر دو دز واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند