به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، بر این اساس، تمامی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران بازنشسته و ازکارافتاده کلی که دارای حساب کاربری فعال در درگاه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی هستند، می‌توانند مراتب اشتغال به تحصیل فرزندان ذکور تحت تکفل خود را که بالای ۱۹ سال سن دارند، به‌صورت غیرحضوری و از طریق سرویس مذکور اعلام کنند. علاوه بر بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران، فرزندان ذکور بالای ۱۹ سال سن و تحت تکفل آنها، در صورت ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در درگاه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی، می‌توانند راسا نسبت به اعلام مراتب اشتغال به تحصیل خود از طریق سرویس مذکور اقدام کنند.  

خاطرنشان می‌شود، اعلام مراتب اشتغال به تحصیل به‌صورت غیرحضوری، منوط به دریافت کد رهگیری (کد مجوز استعلام گواهی اشتغال به تحصیل) توسط متقاضی از سامانه استعلام مدرک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نشانی اینترنتی  https:/ / estelam.msrt.ir  و مطابق ضوابط اعلام‌شده در سامانه مذکور است.  متقاضیان واجد شرایط، ظرف سه ماه پس از دریافت کد رهگیری موصوف، باید نسبت به اعلام آن از طریق درگاه غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند. در غیر این‌صورت، اعلام مراتب اشتغال به تحصیل و بهره‌مندی از خدمات مورد نظر، منوط به دریافت مجدد کد یادشده از سامانه ذی‌ربط خواهد بود.

پس از اعلام کد رهگیری توسط متقاضی واجد شرایط، استعلام موضوع اشتغال به تحصیل به‌صورت الکترونیکی از طریق سرویس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شده و در صورت تایید و احراز مراتب، اطلاعات مربوطه در پایگاه سازمان تامین اجتماعی ذخیره می‌شود و ملاک ارائه خدمات به ذینفع خواهد بود.

اعتبار اطلاعات دریافتی از پایگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به منظور ارائه خدمات، با توجه به تاریخ تایید مراتب اشتغال به تحصیل تا پایان نیم‌سال تحصیلی مربوطه بوده و برای دوره‌های تحصیلی بعدی، فرآیند دریافت کد رهگیری و استعلام، لازم است مجددا انجام شود.

با راه‌اندازی سرویس یادشده و به منظور حذف کاغذ و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، دریافت گواهی‌های اشتغال به تحصیل صادره از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی فاقد موضوعیت است و صرفا در موارد ضروری و در صورت عدم امکان استعلام الکترونیکی (به‌دلیل اختلال در شبکه، نقص در اطلاعات پایگاه ذیربط و...)، رسیدگی به درخواست مراجعان حضوری براساس گواهی الکترونیکی صادره از سامانه سجاد، کمافی‌السابق بلامانع است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند